X

Takip Edin


Facebook: Yeni Gelinlik Modelleri Takip Edin.


Yeni gelinlik Modelleri

Submitted by: Yönetici   Date: 2017-06-16 16:59 Duvak, gelinlerin başlarını, bazen de yüzlerini kapayan dantel veya tülden oluşan süslü örtüdür. Gelinlikte bekâret sembolü sayılan duvak, gül, limon çiçeği, müge gibi çiçeklerle süslenebilir.

Kafes Duvak Modelleri

Duvak, gelinlerin başlarını, bazen de yüzlerini kapayan dantel veya tülden oluşan süslü örtüdür. Gelinlikte bekâret sembolü sayılan duvak, gül, limon çiçeği, müge gibi çiçeklerle süslenebilir. Kısa veya yere kadar uzun olabilir. Nikah kıyılıncaya kadar gelinin başını örter, nikahtan sonra damat tarafından açılır. Türk köylerinde genellikle yeşil veya al duvak kullanılır. Duvak, orta çağlardan günümüze kadar gelen duvağın anlamı şimdiki anlamından çok da farklı değildir aslında. Duvak tarzı uzun zamandır gelinlerin en çok tercih ettikleri aksesuarlardan biri olmuştur. Duvağın uzunluğu ne kadar uzun ve gösterişli ise saray hanedanına o kadar yakınlığı ifade ederdi. Günümüzde ise duvak ilk günkü kadar önemli ve gelinler için vazgeçilmez olmaya devam etmektedir.

Uzun duvak tercih eden gelinler gecenin sonunda uzun duvağı çıkararak daha kısa duvak ile devam ederler. Genelde duvak kumaşı gelinliğin detaylarını taşlarını dantelini ve gelinlik kumaşının aynısının tercih edilmesiyle üretilir. Duvak eğer topuz yapıldı ise topuzun altında veya topuzun üzerinden sabitlenerek kullanılabilir. Duvak gelinin diğer misafirlerden ayrılmasını sağlayan önemli bir ayrıntıdır.

Duvak neden takılır?

Duvak eski bir gelenek olarak devam eder. Eskiden insanlar nazar değmesinden korktukları için gelinin yüzünü kapatırlardı. Gelinin yüzünü ilk damat açardı. Türk örf, adet ve geleneklerinde duvağın üzerine örtülen kadının namuslu olduğunu belirten bir simge idi. Ayrıca Türk örf, adet ve geleneklerine göre duvağın üzerine örtülen kırmızı örtü kadının kocasına emanet edilmesi anlamını da taşırdı.

Duvak modelleri

Duvaklar düz tüllerden tercih edilebileceği gibi daha çok dantel detaylı yada gelinliğin üzerinde yer alan taşlar ile süslenmiş olabilir. Saçların göründüğü uzun duvaklar çok uzun süre moda olarak kullanılmıştır. Daha sonra uzun duvak modelleri yerini taçlı daha kısa olan duvaklara bırakmışlardır. Günümüzde ise bir tarafı kısa arka tarafı uzun duvak modelleri tercih edilmektedir. Böylece gelinler dilediklerinde yüzlerini kapatabilir dilediklerinde ise duvağı arkaya uzatarak yüzleri açık bir şekilde duvaklarını kullanabilir.

Kafes duvak modası

Yüzyıllardır gelinlik kültürü olan ülkelerde duvak modelleri kullanılmaktadır. Kafes duvak modelleri ise yüzün belli bir kısmının ya da yüzün tamamımın kapatıldığı modeller arasında yer almaktadır. Genellikle file kumaşların tercih edildiği kafes duvak modelleri taç yardımı ile saça sabitlenir. Kafes duvak modelleri çoğunluk ile kısa gelinlik modelleri beraberinde tercih edilir. Bunun yanı sıra maskülen tarzda daha ağır ve yoğun şekilde kafes duvak modelleri öne plana çıkar. Daha çok Fransız modeli olarak anılan kafes duvak modelleri şık ve hoş bir görünüm sergilerler. Ülkemizde pek tercih edilmese de dünya genelinde oldukça sık tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Kafes duvak modelleri dünya da cenazelerde de kullanılabilen duvaklar olarak anılmaktadır. Her ne tarzda tercih ederseniz edin duvaklar gelinlerin vazgeçilmez detaylarındandır.

YORUMLAR