X

Takip Edin


Facebook: Yeni Gelinlik Modelleri Takip Edin.


Yeni gelinlik Modelleri

Submitted by: Yönetici   Date: 2017-05-24 16:47 sütyen bir akıllı telefondan kontrol edilerek memedeki kanserli hücreyi önceden tespit edebilmeye yarayacak.

Annesi için icat etti ama tüm kadınları kurtaracak: Meme kanserini teşhis eden sütyen

Bütün hikaye annesinin meme kanseri olmasıyla başladı...

Meksika’da yaşayan 18 yaşındaki genç mucit annesinin meme kanseri olduğunu öğrendikten sonra, yaşadığını bu olay sonucu meme kanserini önceden teşhis edebilen sütyen geliştirdi. Bu sütyen bir akıllı telefondan kontrol edilerek memedeki kanserli hücreyi önceden tespit edebilmeye yarayacak.

Julian Rios Cantu adlı gencin geliştirdiği bu projenin adı ‘Eva’. Eva daha prototip aşamada olan bir icat. Fakat genç mucit Cantu bu projeyi geliştirmek için gerekli olan parayı buldu. Üç arkadaşıyla birlikte kurduğu şirket, 56 ülkeden 56 mucidin katıldığı yarışmada 20 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Böylelikle meme kanserinin belki de ileri de çok kısa bir operasyon sonucu tedavi edilebilir bir hastalık olmasında ilk adımı attı.

Normal bir sütyen gibi tasarlanan Eva oldukça basit bir şekilde çalışıyor. Kanser tümörleri, artan kan dolaşımı nedeniyle cilt ısısını değiştirebiliyor. Bu sütyenin hedefi ise, sıcaklığı ölçmek. Bir akıllı telefon aracılığı ile kaydedilecek değerler, ısı değişimi olduğunda kullanıcıya mesaj vermeyi amaçlıyor.

Sütyenin verimli bir şekilde çalışabilmesi ve ölçümlerin tutarlı olabilmesi için sütyenin haftada 60-90 saat arasında kullanılması şart.

Genç mucidin çaresizliği hissettiği dönemlerde düşündüğü bu proje gerçekleşirse, dünya çapında kanserle mücadelede çok büyük bir aşama kaydedilmiş olacak. Basit bir telefon uygulaması ile kontrol edilebilecek bu sütyen, kişinin kendi teşhisini kendisinin koymasına büyük imkan sağlayacak.

2015 yılında Stella McCartney, mastektomi operasyonu geçirerek 2 memesini de aldırmış kadınlara özel bir sutyen tasarlamıştı.. The Beatles üyesi Paul McCartney'nin kızı olan Stella McCartney, 1998 yılında annesi Linda McCartney'yi meme kanserinden kaybetmişti. Genç mucit belki de bu sütyenden ilham almış olabilir...

Yaptığı açıklamada Anna Perman, "Tümörlerin normalin dışında kan damarlarına sahip olduğunu, ancak kan dolaşımının tek başına kanseri belirleyecek bir unsur olmadığını biliyoruz" diyor.

Perman, "Şu an, bu sütyenin tümörleri tespit etmek için güvenilir bir yol olduğuna ilişkin bir kanıt yok, ve kadınların iyi kalite bilimsel testlere tabi tutulmamış teknolojiyi kullanmaları kesinlikle iyi bir fikir değil" diye ekliyor.

YORUMLAR