banko tahmin tipobet365 2019-2018 GELİNLİK MODELLERİ https://gelinlik-abiye.com Gelinlik Modelleri ve Yaşam Hakkında Haberleri buradan takip edevilirsiniz. Seditio Sat, 21 Sep 2019 08:51:00 +0000 ÖTV'siz meyve suyu nasıl yapılır? ]]> Yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlenmesi TBMM tarafından onaylandı. Lüks sayılan ürünlere kesilen ÖTV artık meyve sularını da kapsayacak. ÖTV oranı ise %10 olarak belirlendi. Hayırlı olsun...

Meyve suyu, limonata ve daha birçok içeceğin ÖTV kapsamına alınmasını öngören değişiklik TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tasarının 76. maddesindeki meyve sularına ilişkin vergi düzenlemesinde değişikliğe gidildi. Buna göre bazı içeceklerden 1 Ocak 2018 itibariyle yüzde 10 oranında ÖTV alınacak. Peki nedir bu içecekler? Sizler için sıralayalım:

meyve
 • Meyveli gazoz
 • Sade gazoz
 • Alkolsüz bira
 • Enerji içecekleri
 • Nektarlar
 • Limonatalar
 • Meyve suları
 • Mineral sular
 • Gazlı sular

Madem bu içecekler lüks sayıldı, yüzde 10 ÖTV geldi... Biz de 2018'de kendi içeceğimizi kendimiz yapalım dedim. Ee, hayat pahalı gençler! Bir yerlerden kısmak lazım.

Ev yapımı meyveli soda için malzemeler:

portakal
 • 3 adet portakal
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 2 adet limon
 • 5 litre su

Hazırlanışı:

Portakalları bir gün önceden buzdolabının derin dondurucu kısmına atın ve bekletin.

Ertesi gün dolaptan alın ve portakalları yıkadıktan sonra 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin.

Portakalları 6 eşit parçaya kesin.

Eşit parçaya böldüğünüz portakalları mutfak robotuna alın ve toz şekeri ilave edin.

robot

Yaklaşık 5 dakika boyunca robottan geçirdiğiniz karışımı derin bir kaba alın.

Karışımın üzerine limonları sıkın. Son olarak 5 litre suyu ilave edin ve yaklaşık 3 dakika boyunca karıştırın.

3 adet portakal ve 2 limondan 5 litrelik meyve suyunuz hazır :) Dilerseniz içerisine nane ya da nar taneleri ekleyebilirsiniz.

Bir kötü haberimiz daha olacak. İddialarfa göre yakın zamanda çift sarılı yumurtaya da ÖTV zammı kapıda!

]]>
Thu, 23 Nov 2017 07:41:36 +0000 ]]> ]]>
Bir Hafta Boyunca Afrodizyak Gıdalarla Beslenmek Cinsel Enerjinizi Arttırır Mı? ]]> Natalie Wall halk arasında şöhreti dilen dile dolaşan afrodizyak gıdaların etkisini bizzat test etmek istedi ve 1 hafta boyunca sadece bu gıdalardan oluşan bir diyete başladı. Natalie’nin değişimine gün gün tanık oluyoruz.

Pazartesi

Kahvaltı: Siyah çikolata, nar suyu, karpuz

Natalie pazartesi gününe hafif ancak besleyici bir kahvaltıyla başlıyor. Mutluluk veren hormonların salgılanmasını arttırmak için siyah çikolata; kan akışını hızlandırmak için karpuz; son olarak, cinsellik hormonlarının salgılanmasını hızlandırmak için nar suyu tercih ediyor. Natalie bu menüyü doyurucu olduğu için değil, sanıldığı gibi cinsel gücü arttırsın diye seçiyor.

Öğle yemeği: Salmon cakes ve avokado

Sabah güçlü afrodizyaklarla kahvaltı yapmasına rağmen Natalie halen normal hissettiğini söylüyor. Meraklı gazetecimiz, cinsel organlarına daha fazla oksijen taşıması için somon, prolaktin hormonunun salgılanmasını hızlandırmak için avokado seçiyor. Ancak halk arasında adı çıkmış bu gıdalar öğle yemeğinde de beklenen etkiyi yaratmıyor. Her zamankinden daha az yiyen Natalie gün içinde afrodizyak olarak bilinen diğer atıştırmalıklara sarılıyor ancak sonuç yine hüsran.

Akşam yemeği: Karartılmış somon, kuşkonmaz otu, sarımsak ve sarı biber

Natalie, akşam yemeğinde de somonu tercih ediyor. Somonun yanı sıra, A, C ve B vitaminleri yönünden zengin gıdalar da masadaki yerlerini alıyor. Natalie, bol vitamin içeriğinin insanı iyi hissettireceğini, iyi hisseden insanın da cinsel olarak daha istekli olacağı varsayımından yola çıkıyor ancak bu öğünde de istediği enerjiyi bulamıyor. Tabii kendisi bunda yemeklerden ziyade, geçirdiği yoğun hafta sonunun etkili olduğunu düşünüyor.

 [newpage]

Salı

Kahvaltı: Siyah çikolata, bir muz, nar suyu

Salı günü kahvaltısına muzu ekleyen Natalie potasyum bakımından zengin bu meyvenin kendisine enerji vereceğini umuyor ancak umduğunu bulamıyor. Öğlen yemeği zamanı geldiğinde Natalie hala yorgun hissediyor ve üstelik kilo vermeye başlıyor.

Öğle yemeği: Dünden kalan solmon cakes ve kuşkonmaz otu

Afrodizyaklarla yüklü diyetine devam eden Natalie ani bir kararla işlenmiş gıdaları tüketmeyi bırakıyor. Bilindiği gibi, işlenmiş gıdaların cinsel gücü azalttığı söyleniyor. Ancak işlenmiş gıdaları bırakmak da Natalie’nin performansını yükseltmeye yetmiyor.

Akşam yemeği: Tofu salatası, roka ve biber

Natalie akşam yemeğindeki salatasına kadınlardaki cinsel gücü arttırdığı söylenen soya sosundan eklese de hala farklı hissetmiyor. Cinsel performansı artmadığı gibi, bu yeni yeme düzeni yüzünden daha yorgun hissediyor.

 [newpage]

Çarşamba

Kahvaltı: Nar suyu, muz ve bol bol kahve

Natalie’nın bakmak zorunda olduğu çocuklar gribe yakalanınca fazladan enerjiye ihtiyacı olduğuna karar verip, yükleniyor kahveye. Normalde kahveyle hiç arası olmadığını belirten Natalie bir uyarıcı olan kahvenin en doğal afrodizyaklardan birisi olduğunu söyleyip işe yaramasını umuyor.

Öğle yemeği: Havuç, brokoli, muz, sarımsak, bal

Ne kahveden, ne de somondan umduğu yararı bulabilen Natalie turpgillere yöneliyor. Hala cinsel gücünde bir artış meydana gelmemesine rağmen ummaktan vazgeçmiyor.

Akşam yemeği: Bir sürü ceviz, brokoli, buharda haşlanmış dolmalık biber

Hafta sonundan kalma yorgunluğu bir türlü üzerinden atamayan Natalie kilo vermeye devam ediyor. Ancak yeni beslenme düzeni yüzünden daha da aksi hisseden genç kadın hiç havasında değil. Yani biz başı ağrıyormuş diyelim siz anlayın.

 [newpage]

Perşembe

Kahvaltı: Nar suyu, muz, bal ve siyah çikolata

Natalie nihayet bu sabah cinsel açıdan uyarılmış olarak uyanıyor. Buraya kadar olanı süreci göz önünde bulundurunca vücudumuzun afrodizyak gıdalara tepki verme süresinin sanıldığından daha uzun olabileceğini düşünüyor. Sanırım haksız da değil.

Öğle yemeği: Bir kase fasulye, biber, siyah çikolata

Natalie fasulyenin gücüne fazla güveniyor. İyi bir cinsel performans için bu sihirli bitkiye olan güveninin boşa çıkmayacağını umuyor ama istediği sonucu henüz elde edemedi.

Akşam yemeği: Daha fazla fasulye, biber, siyah çikolata

Akşam yemeğinde de fasulyeden vazgeçmeyen Natalie gözünü ilerleyen saatlerde yiyeceği çam fıstıklarına dikiyor. Çam fıstığının testesteron arttırıcı özelliğinden sonuna kadar faydalanmaya kararlı.

 [newpage]

Cuma

Kahvaltı: Bal ve muz

Natalie sonuç almak için antik zamanlardan beri afrodizyak olarak kullanılan bala daha çok yükleniyor. Ancak olmuyor… Başladığı günden beri sadece bir sabah cinsel olarak uyarılmış olan Natalie sonuçtan hiç memnun değil.

Öğle yemeği: Biber, siyah çikolata, muz ve kahve

Kahveyi afrodizyak etkisi için kullanmayı planlayan Natalie idrar söktürücü özelliğiyle tanışıyor. E, bu da bir yarardır sonuçta.

Akşam yemeği: Bol bol istiridye, 2 bardak şarap, Brüksel lahanası

Akşam yemeğinde bilinen en eski afrodizyaklardan birisi olan istiridyeye yumulan Natalie bu keyfine bir de sevgilisiyle takılmayı ekliyor. Ancak bütün çabalara rağmen ne Natalie, ne de sevgilisi havasında. Bu noktada afrodizyak diyeti neredeyse çuvallamak üzere.

 [newpage]

Cumartesi

Kahvaltı: Sadece bir muz

Cuma gecesini arkadaşlarıyla eğlenerek geçiren Natalie koltukta uyuyup kaldığı için cumartesi sabahı kendine gelmesi epey zaman alıyor. Eğlencenin dozunu fazla kaçırınca afrodizyak diyeti de kendine gelmesine yardımcı olmuyor.

Öğle yemeği: Brokoli, acı biber, soya proteini

Yüksek proteinli öğle yemeği bile Natalie’nin enerjisini geri getiremiyor. Büyük umutlarla başlanan afrodizyak diyeti maalesef çaresizce çırpınıyor.

Akşam yemeği: Daha fazla soya proteini ve muz

Akşama doğru keyfine yerine gelen Natalie afrodizyak diyetinin etkisinden midir bilinmez ama nihayet erkek arkadaşıyla keyifli zamanlar geçiriyor!

 [newpage]

Pazar

Kahvaltı: Muz ve su… Ama çok fazla su!

Cumartesi gecesini sevgilisiyle birlikte geçiren Natalie bir kez daha eğlencenin dozunu kaçırdığı için pazar sabahı hiç de kahvaltı havasında değil.

Öğle yemeği: Soya proteini

Dün geceki eğlencenin acılarını çeken midesini rahatlatmak için soya proteinine yöneliyor. Afrodizyak diyeti Natalie için bitmek üzere!

Akşam yemeği: Soya proteini ve dolmalık biber

Afrodizyak diyetinin son öğününde Natalie yine protein ağırlıklı beslenmeyi tercih ediyor ve 1 hafta süren zorlu deneyini tamamlıyor.

 [newpage]

Sonuç

1 hafta boyunca canını dişine takarak afrodizyakların etkisini anlamamıza yardım eden Natalie, bu süreç içerisinde enerjik hissetmenin aksine yorgun, bitkin ve bıkkın olduğunu belirtiyor. Genç kadına göre, yeme düzenini bir anda değiştirmek insanı gerçekten mutsuz ediyor. Natalie, afrodizyak gıdaların etkisinin tam anlamıyla plasebo olduğunu, yani psikolojik telkinler sonucu bu etkinin ortaya çıktığı fikrini benimsiyor. Ancak biz yine de mutfağımızdaki afrodizyaklara güveniyoruz.

]]>
Thu, 23 Nov 2017 07:36:29 +0000 ]]> ]]>
Cildi yaşlandıran 7 kritik hata ]]> İlerleyen yaşla birlikte cildin elastikiyetini sağlayan kollajen ve yağ dokusunun yanı sıra nem tutma kapasitesi de azalıyor. Bunun sonucunda da ciltte lekeler, kırışıklar, sarkma, matlık ve deformasyon gibi problemler oluşmaya başlıyor

Yaşlanmak doğal bir süreç ve bunu önlemek mümkün değil kuşkusuz. Ancak bazı etkenler var ki cildimizin daha erken yaşta yıpranmasına neden olabiliyor. Örneğin hatalı alışkanlıklarımızın çok büyük payı var hızla yaşlanmamızda. Peki cildimizi olması gereken süreçten önce yaşlandıran bu alışkanlıklarımız neler?

GÜNEŞTEN KORUNMAMAK

Cilt sarkması nasıl önlenir?

Yaz mevsiminde gereğinden fazla, özellikle de öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmak hem cilt sağlığı hem de cilt güzelliği açısından çok riskli. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları ciltte kuruluk, kırışıklık, kalıcı kahverengi lekeler, kabarık kırmızı lekeler, ton farklılıkları, çok daha önemlisi cilt kanserine yol açabiliyor. Sadece yaz mevsiminde değil, yılın her mevsiminde, her gün güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin. Yazın SPF değeri 50, kışın da SPF değeri 15 ya da 30 olan ürünleri kullanmanızda fayda var. Nemlendirici ve kozmetik ürünlerin de (pudra, fondöten gibi) güneş koruyucu özelliğe sahip olanlarını tercih edin.

SİGARA İÇMEK

Ciltteki renkler hastalık habercisi olabilir

Güneşten sonraki en zararlı çevresel faktörlerden biri de sigara. Üstelik sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da cildimizi olumsuz yönde etkiliyor. Sigaranın içinde bulunan nikotin cildin üst tabakasında suyun tutulumunu azaltarak kırışıkların oluşmasını tetikliyor. Ayrıca cildin bağ dokusunda yer alan kollajenin parçalanmasına sebep olarak erken yaşlanmayı da tetikliyor. Sigara içerken ve üflerken yapılan dudak büzme hareketiyle üst dudak bölgesinde kırışıklar da ortaya çıkabiliyor.

FAZLA YAPILAN MİMİKLER

Medikal Cilt Bakımı

Mimik kasları duygu ve düşüncelerimizi belirtmemizde bize yardımcı olan yüz kaslarıdır. Ancak bazı mimikleri gereğinden çok yapmamız, yani bu kasları fazla kullanmamız istenmeyen çizgilerin oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle kaş ortasında ve göz kenarında zaman içinde giderek artan ve belirginleşen bu çizgiler bizi hem olduğumuzdan yaşlı hem de sert mizaçlı gösteriyor. Fazla mimik yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Mimik kırışıklarına yatkınlığınız varsa önlem amacıyla o bölgelere botoks yaptırabilirsiniz. Güneşe çıkarken güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin. Görme probleminiz varsa gözlük ya da lens kullanın.

YETERİNCE SU İÇMEMEK

Su içmek genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımız için de çok önemli. Cildimiz kirli hava, rüzgar, güneş, klima ve diğer çevresel faktörler nedeniyle zaten kuruyor. Yeteri kadar su içmediğimizde bu kuruluk daha da belirgin hale gelip ciltte kuruluğa bağlı kırışıklıklara yol açabiliyor. Günde yaklaşık 2,5 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin.

HATALI BESLENMEK

cilt-sagligi

Hatalı beslenmek cildimizin erken yaşlanmasına neden olabiliyor. Örneğin şeker cildimizin en önemli düşmanlarından biri. Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda olduklarında proteinin yapısını değiştiriyorlar. Bunun sonucunda cildin en önemli yapıları olan kollajen ile elastin proteinleri hasar görebiliyor. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan bu maddelerde oluşan hasar da ciltte sarkma, kırışıklık ve deformasyonlara sebep olabiliyor.

Sebze ve meyveden zengin, şeker ile tuzdan fakir bir beslenmeyle cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Sebze ve meyvelerdeki vitamin ile mineraller cildimizin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan, olmazsa olmaz besinler. Özellikle cilt yapısını düzelten, ciltteki bağ dokusunu güçlendiren A, C ve E vitamini içeren sebze ile meyveleri sofranızdan eksik etmeyin. (nar, portakal, kivi, havuç, kuruyemişler ) Ana yemeklerin yanında vitamin ve mineralden zengin yeşil salatayı da beslenmenize mutlaka ekleyin. Paketli, işlenmiş, hazır ürünler yerine taze meyveyi tercih edin. Ara öğünlerde selenyum ve çinko gibi cilt için yararlı mineralleri içeren kuruyemişler tüketin.

YANLIŞ ÜRÜN KULLANMAK

Cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Cildin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayan, yaşlanma belirtilerinin daha geç ortaya çıkmasına katkıda bulunan pek çok ürün mevcut. Ancak bu ürünlerin etkili olabilmeleri için cilt tipinize uygun olanlarını seçmeniz ve doğru şekilde kullanmanız çok önemli. Aksi halde ciltte tahriş, hassasiyet, kızarıklık ve kırışıklar gibi pek çok sorun gelişebiliyor. Aynı şekilde hatalı ve kalitesiz makyaj ürünleri de cilde zarar verebiliyor, siyah nokta ile akne oluşumunu tetikleyebiliyor, kırışıklara neden olabiliyor.

Cilt tipine uygun ürünün belirlenmesi ve bu ürünün kullanım özellikleri konusunda mutlaka yardım alınması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral şunları söylüyor: “Cildi çok fazla kurutan, tahriş eden, hassasiyet ve kızarıklık oluşturan ürünlerden de uzak durmak gerekiyor. Günlük cilt temizliğinde ve bakımında olduğu gibi kozmetik malzemelerde de tıbbi kaynaklı ürünleri tercih etmekte fayda var. Çünkü tıbbi kozmetik ürünler diğer ürünlere göre daha az kimyasal ve parfüm içerdikleri için hassas cilt tipleri için de uygun oluyorlar. Bunların yanı sıra son kullanım tarihi geçen, paketi deforme olmuş, görüntü ya da kokusunda farklılık bulunan ürünler kesinlikle kullanılmamalı”

MAKYAJI TEMİZLEMEDEN UYUMAK

Cilt yaşlanması nasıl önlenir?

Makyajımızı temizlemeden uyumak cildimize yaptığımız en büyük hatalardan biri. Gün içinde cildin gözeneklerinde kir ve makyaj kalıntıları birikiyor. Eğer bunlar cilt yüzeyinden uzaklaştırılmazsa cilt gece kendini yenileyemiyor, bunun sonucunda akne ile kuruluk gibi olumsuz etkiler gelişiyor ve zamanla kırışıklar oluşuyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi

]]>
Tue, 14 Nov 2017 11:23:29 +0000 ]]> ]]>
Kompozit göğüs büyütme nedir? ]]> Meme büyütme estetiğinde hastanın yeterli meme dokusu yoksa, kullanılan implantların konturları dışarıdan görünür bir hale gelir.

Meme estetiğinin doğal görünmesi hedeflendiği için bu hem cerrah hem de hasta açısından rahatsız edici bir durumdur. Eğer çünkü meme estetiğinin başarılı sayılabilmesi için öncellikle estetik yaptırıldığı belli olmamalı, kullanılan meme implantının konturları dışarıdan anlaşılmamalı, göğüs kafesinin üzerinde doğal kıvrımlı, yumuşak geçişli ve estetik bir görünüme sahip olmalıdır.

Yumuşak doku eksikliği giderilebilir.

Hawaii Tipi göğüs büyütme

Göğüslerinin boyutundan ve şeklinden memnun olmayan kadınlar için en kalıcı meme büyütme yöntemi göğse meme implantı yerleştirmektir. Yerleştirilen meme implantının doğal görünmesi için meme implantının göğsün ve vücudun oranlarıyla uyumlu olması gerekir. Boy, kilo, göğüs kafesi genişliği hepsi bir arada değerlendirilerek yerleştirilecek olan implantın boyutuna karar verilir. İmplant kişinin vücut yapısı ve cerrahınızın tercihine göre çeşitli şekillerde yerleştirilebilir. Meme implantı yerleştirildikten memenin konturunu doğal ve estetik hale getirmek için yağ enjeksiyonu ile rötuş işlemi de uygulanabilir. Kompozit göğüs büyütme estetiği denilen bu teknik son yıllarda yaygın olarak uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu tekniğinden faydalanılır

Göğüs büyütme operasyonuna dair önyargıları kırma vakti

Kompozit meme estetiğinde aynı operasyon içerisinde göğüslerin ihtiyacına göre meme dikleştirme, büyütme ve lipo filling denilen yağ enjeksiyonu uygulanması gerekebilir. Meme büyütme estetiğinin başarısını meme dokusunu örten derinin kalitesi de etkiler. Eğer kişinin var olan meme dokusu implant için yeterli değilse yine aynı teknikle yağ dokusu enjekte edilir, bu aynı zamanda meme dokusu ve çevresindeki derinin kalitesinin artmasını sağlar.

Kompozit göğüs büyütmeyle daha doğal görünüm sağlanır. Bu tekniğin ana hedefi memenin hacmini büyütürken, meme implantı ile göğüs kafesi arasındaki geçişi yumuşatmak, meme implantının üst tarafına eklenerek daha doğal bir dekolte görünümü oluşturmaktır. Kullanılacak olan yağ kişinin karın ya da kalça bölgesinden alınarak özel bir saflaştırma işleminden geçirilir ve hemen enjekte edilir. Kişinin kendi yağı kullanıldığı için alerji riski düşüktür. Yağ enjeksiyonu ile meme rekonstrüksiyonu sonuçları optimize edilebilir ve rötuş yapılabilir, bu sayede çok daha kıvrılmalara sahip göğüslere ulaşılabilir.

Kompozit göğüs büyütme estetiği hakkında size özel daha ayrıntılı bilgi almak için estetik cerrahlara başvurabilirsiniz.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzman
ı

]]>
Tue, 14 Nov 2017 10:25:47 +0000 ]]> ]]>
Hamile kalmış kadından kan alan erkeklerde ölüm riski artıyor ]]> Erkeklerin kadınlardan kan alması tehlikeli mi, değil mi?. Yapılan bir araştırma bir kez hamile kalmış bir kadından kan nakli yaptıran erkeklerde hayatını kaybetme ihtimalinin arttığını ortaya koydu. Bu da ölüm oranında yüzde 6’lık bir artış demek oluyor.

Hollanda’da 31 bin 118 hastanın incelendiği veriler çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Verilere göre, 4 bin erkeğin – yüzde 13 – hamile kadınlardan kan nakli yapıldıktan sonra hayatını kaybettiği görünüyor. Yapılan yeni araştırmaya göre bu ölüm riski, hayatında en az bir kez hamilelik yaşamış kadınlardan kan nakli yaptığı erkekleri kapsıyor. Sonuçların ortaya koyduğu veriler gösteriyor ki, 50 yaşın altında ve hamilelik geçirmiş bir kadından kan almış erkeklerin ölüm oranı diğerlerine göre bir buçuk kat daha fazla. Bu da ölüm oranında yüzde 6´lık bir artış anlamına geliyor.

Kan vermekle ilgili bilgiler

YÜZDE 2 FARK VAR

2005-2015 yılları arasında Hollanda'da kan transfüzyonu olan 31.118 hastadan hangilerinin kimlerden kan aldığı tespit edilmiş ve gebelik yaşamış bir kadından kan alan 1000 erkekten 101'inin hayatını kaybettiği tespit edilmiş. Oysa bu oran bir erkekten ya da gebe olmayan kadından kan alan erkeklerde 1000'de 80 olarak görülmüş.

ÖLÜM RİSKİ NEDEN YÜKSEK OLABİLİR

Araştırmanın ortak yazarlarından Dr. Rutger Middleburg Journal of the American Medical Association dergisindeki makalesinde, “Hayatlarında en az bir kere hamilelik geçirmiş bir donörden kan nakli gerçekleştirilen erkeklerin ölüm oranının, erkek bir donörden veya hamilelik geçirmemiş kadın bir donörden kan nakli yapılan erkeklere göre ciddi şekilde daha yüksek” diye yazdı.
Araştırma, hamilelik sırasında muhtemel bir bağışıklık sistemi değişikliğinin bu sonuçla bağlantılı olabileceğini öngörüyor. Buna karşılık, İngiltere sağlık otoritesi NHS, hamilelik geçirsin veya geçirmesin tüm kadınlardan kan bağışı almaya devam ettiğini açıkladı.

BEBEĞİ KORUYAN ANTİKORLAR ERKEĞE ZARAR VERİYOR

Araştırmacılara göre bunun sebebi kesin olarak bilinmese de, kadın vücudunun hamilelik esnasında bebeği korumak için edindiği antikorların erkeklerde ölümcül olabilecek reaksiyonları tetiklediğine inanılıyor. Kan nakli sonrası en çok görülen ölüm nedeni transfüzyon kaynaklı akut akciğer hasarı. Bilim insanları bulguları çoğaltmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylese de istatistikler bu durumun ihmal edilemeyecek düzeyde yüksek olduğunu gösteriyor.

50 YAŞIN ALTINDA RİSK DAHA FAZLA

Alternatif bir açıklamaya göre ise hamile kadınlar ve erkekler arasındaki demir oranının farklı olması da buna etken oluyor olabilir. Ayrıca bazı çalışmaların cinsiyetler arasındaki kırmızı kan hücresi fizyolojisindeki farklılıkları gösterdiği de biliniyor. Dr Middleburg ayrıca, 50 yaşın altındaki erkek alıcılar için ortalama ölüm riskinin 1.5 kat daha fazla olduğunu da söylüyor.

]]>
Tue, 14 Nov 2017 10:13:35 +0000 ]]> ]]>
DAHA UZUN BİR ÖMÜR İÇİN! ]]> Ne sihirli formüllere, ne de mucize reçetelere gerek yok! Sadece bunları yapın

Tıp dünyası her geçen gün insan sağlığını geliştirmek ve yaşam kalitesine artırmak için yeni araştırmalara imza atıyor ve yeni bulgulara ulaşıyor. Bilim insanlarının en büyük hedeflerinden biri de hiç kuşkusuz insan ömrünü uzatabilmek.

İşte bilimsel araştırmalar ışığında daha uzun yaşamanın sırları

Ev yemeği yemek (+10 yıl)

Bilim insanlarına göre, sağlıklı beslenmek uzun bir ömre sahip olmanın ilk koşulu. Fast food besinleri hayatınızdan çıkartın ve evde yapılmış taze besinlere yönelin. Ömrünüze 10 yıl katacaksınız.

Kahve yerine yeşil çay

Kahve yerine yeşil çay içmek daha sağlıklı bir kalbe ve beyne sahip olmanızı sağlayacak. Çayın da içinde kafein var ama aynı zamanda antioksidan ve mineraller de var.

Daha fazla balık, daha az kırmızı et (+2.5 yıl)

Deniz ürünleri sahip oldukları aminoasit miktarı nedeniyle Alzheimer riskini en aza indiriyor. Kırmızı et yemeyi azaltmak ise kanser olma riskini düşürüyor.

Arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin (+3.7 yıl)

Bilimsel araştırmalara göre insanlarla iletişim kurmak beyni aktif tutuyor. Boş vakitlerinizi değerlendirin. Arkadaşlarınızla seyahat edin, festivallere gidin, yeni şeyler deneyin.

Haftada 150 dakikayı spor yapmak için ayırmak (+4 yıl)

2 günde bir 30-40 dakika egzersiz yaparak ömrünüze 4 yıl katabilirsiniz.

Haftada 3 kere seks yapmak

Bilim insanları haftada 3 kez seks yapmanın vücuttaki hormon dengesini sağladığını savunuyor. Yanı sıra kalp sağlığına olumlu etki yapan seks, sinir sisteminizi de daha güçlü kılıyor.

Evcil bir hayvana sahip olmak (+3-5 yıl)

Yine uzmanlara göre, bir canlıya karşılıksız sevgi duymak ve ondan aynı derecede sevgi görmenin insan ömrüne katkısı 3 ila 5 yıl.

Günde en az 6 saat uyumak

Sinir sistemini dengelemek ve vücudun enerji ihtiyacını karşılamanın en etkili yolu uyumak. Çalışmalar, düzenli ve kaliteli uykunun, ölüm riskini yüzde 41 azalttığını gösteriyor.

70 yaşından sonra bile çalışmayı bırakmamak (+5-7 yıl)

Eskiler, “çalışan demir pas tutmaz” sözünü boşuna söylememiş. Çalışmayı bırakmayarak ömrünüze en az 5 yıl katabilirsiniz.

Mutlu bir evlilik yapmak (+2-3 yıl)

10- Mutlu bir evlilik yapmak (+2-3 yıl):

Günde 10-15 dakika meditasyon yapmak (+5 yıl)

Meditasyon yapmak beyin hücrelerini tamir ediyo ve düzenli uyku uyumanıza yardımcı oluyor.

]]>
Mon, 06 Nov 2017 08:32:30 +0000 ]]> ]]>
Bebeğinizin tatlı tatlı uyuması için 8 altın kural ]]> Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Çocuğun yeterli büyüyüp gelişmesi için geceleri düzenli uyuması gerekiyor. Sağlıklı uyku alışkanlığını kazandırmak için bebeklikten itibaren belirli bir saatte, bebeğin uyuması ve uyanmasını sağlamak büyük önem taşıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, bebeklerin sağlıklı ve kaliteli uykusu için neler yapılması gerektiği hakkında şunları söylüyor: "Bebeklerin uyku saatleri biyolojik ritme göre düzenlenmelidir. Bebeğin geç uyutulması, uyku süresinin daha uzun olacağı anlamına gelmez. Hatta bebek bu nedenle yorgun düşerse uyku düzeni etkilenir, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çeker, bir süre sonra da kronik uykusuzluk gelişebilir. Bu nedenle bebeğin yorgunluğunun belirtileri iyi gözlemlenmelidir. Bebeğin yorgun olduğu ancak bu yorgunluğun aşırı olmadığı an çok önemlidir."

Bebeğin rahat bir uykuya dalması için 8 altın kural;

 1. - Ilık banyo yaptırmak
 2.  - Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak
 3.  - Kitap veya masal okumak
 4.  - Şarkı söylemek
 5.  - Hafif müzik dinletmek
 6.  - Beslemek
 7.  - Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak
 8.  - Odasının karanlık olmasına özen göstermek

Emerek uykuya dalmasını engelleyin

Bebekler için yatma vakti rutini geliştirilmelidir. Uyku vaktinden bir saat önce gerçekleştirilen bu rutin, bebeğe uyku vaktinin geldiğini işaret eder ve uykuya hazırlanmasında yardımcı olur. Eğer bir bebek uykuya sürekli emzirilerek ya da biberonla beslenerek dalıyorsa, emzirme ile uykuyu ilişkilendirebilir. Bu durum zamanla uykuya başka yollarla dalmasına engel olur. Bebeğin herhangi bir yardım olmadan uykuya dalması isteniyorsa, uykulu hale gelene kadar emzirilmeli fakat bu şekilde uyuyakalması engellenmelidir.

Uyanırken nasıl sesler çıkardığına dikkat edin

Bebeğin daha uzun uyuyabilmesine yardım etmek için ilk adım onun uykuda çıkardığı seslerle, uyanmış olduğu zamanlarda çıkardığı sesleri belirleyebilmektir. Bu durumda bebeğin gerçekten uyanmaya başlarken onu beslemeye başlamanız ya da uykuya dalması için kullandığınız sözcüklerle onu nazikçe okşamanız, uykusunu bölmeden tekrar uyumasına yardımcı olabilir. Aksi takdirde bebek en ufak kıpırdanışında kucaklanıp beslenir, bakımı yapılır veya sallanırsa, zamanla uykuya dalabilmek için bu rutine ihtiyacı olduğunu düşünür.

Sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırmak için bunlara dikkat edin;

 • Gece bebeğin uyuduğu odayı olabildiğince karartın
 • Geceleri yanındayken sakin ve yavaş hareket edin
 • Gece çok gerekli olmadıkça alt değiştirmemeye çalışın ve bezini nazikçe kontrol edin
 • Gece uyandığında kendini oyun zamanında hissetmemesi için hareketli oyuncakları bebeğin yatağından uzak tutun
 • Bebeği yatırırken kullandığınız “pış pış, uyku zamanı” gibi bazı anahtar kelimeleri birkaç hafta boyunca tekrara edin
 • Bebeğin akşam uyuyacağı odada gün boyunca kitap okuma, şarkı söyleme ve oyun oynama gibi sakin zamanlar geçirin. Bu odada onu gün boyunca 2 ya da 3 kez gündüz uykusuna yatırın.
]]>
Mon, 30 Oct 2017 13:33:47 +0000 ]]> ]]>
Çıplak uyumanın hiç bilmediğiniz faydaları! ]]> Çıplak yatmak kulağa ne kadar mantıklı geliyor bilmiyoruz ama uzmanlar sağlık açısından çıplak yatmanın faydalı olduğunu düşünüyor. Uyuyanın üstüne kar yağarmış sözünü tarihten silecek iddiaya göre yapılan araştırmalarda çıplak yatmanın sağlığa olumlu katkıları olduğu ortaya çıkmış.

Sağlıklı bir uyku için, uyku ortamının normal sıcaklıkta olması, uykuya dalmak için de vücut ısısının düşmesi gerekiyor. Ancak araştırmalar, çıplak uyumanın kaliteli uykunun dışında birçok faydası olduğunu gösteriyor. Amerikalıların sadece yüzde 8'i çıplak uyusa da Avrupa'da bu oran daha yüksek. Örneğin İngilizlerin üçte biri çıplak uyuyormuş.

Çıplak uyumak için 6 neden

Uykusuzluğa iyi geliyor


Avustralya'da yapılan araştırmaya göre uyku sırasında vücut sıcaklığı doğal bir şekilde düşüyor. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engelliyor. Sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia (uyuyamama) hastalığına çözüm olabilir.

Cinsel organlar hava alıyor

Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa'ya göre cinsel organlar uzun süre kapalı kaldıklarında bakteri üreterek hastalıklara sebep oluyor. Sıcak ve nemli bir organ olan vajina, mantar ve bakteriler için ideal bir alan. Çıplak yatıldığında vajina hava alarak mantar ve bakteri riskini en aza indiriyor. Yine erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretiyor.

Zayıflatıyor


ABD'de yapılan bir araştırmada soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Çünkü geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.

Terlemeyi engelliyor

Eğer çıplak uyursanız öyleyse terlemeyeceksiniz demektir. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu durum da terlemeyi önlüyor.

Şeker hastalığından koruyor

Çıplak uyumanın şeker hastalığı ile de bir ilgisi var. Soğuk bir ortamda uyumak metabolizmayı güçlendiriyor, kan şekeri seviyesini düşürüyor, hatta Tip 2 diyabetten koruyor. Öyle ki bilim insanları, çıplak uyuyarak vücut ısısını düşürenlerin birkaç hafta içinde sağlıksız yağlarından daha rahat kurtulabildiğini saptadı. Bu da kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığı için bir kalkan oluşturuyor.

Cilt hastalıklarına engel oluyor

Cinsel organlar gibi koltuk alt ve ayaklar da uzun süre kapalı kalabilen ve bu yüzden kolayca mantar ve pişik görülebilen yerler. Çıplak yatarak ciltte oluşacak mantar ve benzeri rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz.

]]>
Mon, 30 Oct 2017 13:24:40 +0000 ]]> ]]>
Kına Başı Modelleri Tavsiyeleri ]]> Düğüne hazırlık olarak da nitelendirilen, bazı düğünlerde ise düğünle birlikte yapılan kına gecelerinin şüphesiz en önemli konusu kına başı modelleri olmaktadır. Bu yazımda kına başı modelleri seçerken nelere dikkat edilmeli hakkında kısaca bilgi vereceğim, daha fazla bilgiye ulaşmak ve 50'den fazla modeli görmek için yazı sonunda vereceğim linke tıklayabilirsiniz. Kına başı modeli seçerken herkesin dikkat etmesi gereken hususları tek tek sıralayacağım. Sizler için seçmiş olduğum bir kaç modeli yazı içerisinde vereceğim. Bu yazıdan sonra kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak rahatlıkla, kına başı modelinizi seçebilirsiniz.

Kına Başı Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kına başı modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken hususları teker teker açıklayacağım. Sizlerin de aklına gelen şeyler varsa yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz. Böylece gelin adaylarını aydınlatırsınız.

Gelelim şimdi bu hususlara;

Kına başı modelleri seçerken modelin özgün olmasına ve kına gecesine gelen misafirler tarafından kullanılmayacak olmasına özen gösterin. Bunun için sizler için seçmiş olduğumuz kına başı modelleri yada kuafördeki modellere bakabilirsiniz. Size en yakışanı kuaförünüz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Bir diğer en çok yapılan yanlışlardan birisi ise, kına gecesi elbisesi seçerken yapılan yanlıştır. Mutlaka seçtiğiniz elbise modeli ve rengi kına başı modelleri için uygun olmalıdır. Bunun için kuaförden yardım alabilirsiniz, seçtiğiniz kıyafetin ahengine uygun olması gereklidir.

 Birde benim en çok gözüme çarpan yanlışlardan birisi genelde sırt dekolteli elbiseler ile sırt dekoltesini kapatan kına başı modeli seçimidir. Bu yanlışa oldukça çok düşülmektedir. Bu modelleri seçerken mutlaka elbisenizin özelliğine ruhuna uygun bir model seçmeye özen gösteriniz.

Kına Başı Modelleri 2018

Bu yıl her yıl olduğu gibi birbirinden farklı, çok hoş modeller ile karşılaşacağız. Bu modellerden seçtiğim ve en çok sevdiğim modelleri burada sizler için vereceğim. Sizlere verdiğim kına başı modelleri arasından seçtiğiniz modeli kuaförünüze yaptırabilirsiniz. Fakat mutlaka kına gecesi günü seçtiğiniz modeli kuaförünüze göstermeyin, daha öncesinde yapılabilir olduğunu mutlaka sorun. 

Çünkü her kuaför bu modelleri yapamayabiliyor, kına gecesi günü boşluğa düşmeyin. Daha detaylı bilgiye ve 50'den fazla kına başı modelinin olduğu galeriye aşağıda ki siteden ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için; https://www.esarpmodelleri.net

Facebook sayfamız için Tıklayınız!

Youtube Sayfamız için Tıklayınız

]]>
Sat, 28 Oct 2017 10:22:00 +0000 ]]> ]]>
2018 STRAPLEZ GELİNLİK MODELLERİ ]]> STRAPLEZ GELİNLİK MODELLERİ 2018

Straplez gelinlik modelleri 2018 fiyatları belli oldu. Yeni çıkan straplez gelinlik modelleri 2500 TL den satışa sunuldu. Tül duvaklı ve iki katlı etekli modelleri en çok beğenilen straplez gelinlik modelleri oldu. 2018 gelinlik modelleri kataloğunda hepsini görebilirsiniz.

Aysira’nın 2018 Straplez gelinlik modelleri

Aysira yeni çıkardığı gelinlik modellerinde en çok sattığı ikinci modeli olan straplez gelinlik modelleri gelin adaylarının tercihi olmaya devam ediyor. Aysirada straplez gelinlik modellerinin fiyatları ucuz, sadece 1500 TL den bu modelleri satın alabiliyorsunuz.

Oleg Cassini straplez gelinlik modelleri

Diğer bir gelinlik firması ise Oleg Cassini’dir. Oleg Cassini’nin yeni gelinlik modelleri İstanbulda ilk sıralarda, straplez gelinlik modelleri ise bu sıralamada üçüncü sırada yerini aldı. 2018 de satılacak olan yeni straplez gelinlik modellerinin burada fiyatı 2500 TL kadardır.

Kabarık straplez gelinlik modelleri

Kabarık gelinlik modellerinden esinlenerek bir straplez gelinlik modeli üretildi. Yeni straplez gelinlik modelleri İstanbul’da Henna ve Meryem gelinlik mağazalarında 2800 TL den satılacak. Şimdiden gelinlik diktirmek isteyenler olursa fiyatı 3200 TL den yaptırabilecekler.

Kapalılar için straplez gelinlik modelleri

Kapalı bayanlar de straplez gelinlik modelleri istiyor. Gelin başında türbanlı olan modellerden komple tek parça kapalı modeller de yapılıyor. Tesettür gelinlik modelleri içinde ilk defa kullanılacak olan 2018 straplez gelinlik modelleri fiyatı ile de bir ilk olacak. İstanbulda satışının 4500 TL olmasını bekliyoruz.

]]>
Fri, 20 Oct 2017 08:08:41 +0000 ]]> ]]>
DÜZ KUMAŞTAN YAPILMIŞ 2018 GELİNLİK MODELİ ]]> DÜZ KUMAŞTAN YAPILMIŞ GELİNLİK MODELİ 2018

Düz kumaştan yapılmış gelinlik modeli 2018 fiyatı 3450 TL den satılıyor. Düz gelinlik modelleri çok şık duran bir çok stil ile karşımıza çıkmaktadır. Bu stillerden biride tek parça düz kumaştan yapılmış olan bu görseldeki gelinliktir. Gelinlikte kullanılan kumaş orjinal ipek kumaştır. Gelinliğin fiyatının yüksek olmasında ipek kumaşın da etkisi vardır.

Düz kumaştan yapılan gelinlik modellerinin avantajı giyim kolaylığı ve zayıf gösterme özelliğidir. Gelin adaylarının bir çok gelinlik modelini deneyerek bu modellerde karar kıldığını görüyoruz. Eskiden kabarık gelinlikler modaydı, şimdilerde daha vücuda oturan, yapışan modeller tercih edilmektedir.

Gelinliğin askılı model olması da zarif görünümüne bir ek olarak düşünülmüş. Böyle bir gelinlik giymek isterseniz takılarınızı görkemli takılardan kullanmalısınız. Zaten düz ve sade bir görünümü olan gelinliği takılarla süsleyebilirsiniz. Mesela incili bir küpe ve elmas taşlı bir bileklik gelinliğinizi daha havalı gösterecektir. Daha fazla gelinlik modeli bakmak isterseniz 2018 gelinlik modelleri kataloğumuza gözatın.

]]>
Fri, 20 Oct 2017 08:02:14 +0000 ]]> ]]>
2018 GELİNLİK MODELLERİ ]]> 2018 GELİNLİK MODELLERİ

Gelinlik! İşte gelini gelin yapan en önemli unsur. Düğünün diğer detaylarından daha çok önem verilen gelinlik seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Tüm genç kızlar yaşamlarının bu en özel ve en güzel gününde rüya gibi bir gelinlik içinde masal prenseslerini andırmayı düşler. Ancak, çocukluğunuzdan beri hayallerinizi süsleyen ya da vitrinlerde gördüğünüz, dergilerde beğendiğiniz bir gelinliği yalnızca istemek yeterli değil. Önemli olan size yakışan bir modelin ve tarzın belirlenmesi. Ayrıca seçtiğiniz modelin düğün konseptiyle ve diğer tüm detaylarla uyumlu olması da gerekmektedir. Bir kır düğünü yapıyorsanız ağır işlemeli süslü bir gelinlik nasıl abartılı durursa, bir balo salonunda vereceğiniz görkemli bir davette de üzeri papatyalarla süslü bir gelinlik yadırganacaktır. 


Gelinlik modelinin seçiminde en önemli unsurlardan biri de vücut yapısıdır. Size kabarık mı, yoksa düz bir modelin mi yakışacağına karar vermelisiniz. Ayrıca, seçeceğiniz modelin şıklığının yanı sıra tüm kutlama boyunca rahatlıkla giyebileceğiniz bir model olmasına da özen gösterin. Hazır gelinliklere bakabileceğiniz modaevlerinde beğendiğiniz modelleri deneyebilir ve size yakışan çizgiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gelinliğinizi, tüm aksesuarlarıyla bir bütün olarak değerlendirmeyi unutmayın. 

Gelinliği gösteren en önemli unsur kumaşıdır. Her modele her kumaş olmaz. Aşırı süslemeler taşıyan bir gelinlik, gelinliği gelinden ön plana çıkartır. Sade çizgiler taşıyan, şık bir kumaşla çalışılmış gelinlikler her zaman daha zarif görünür. Üst bedenin vücuda oturduğu, eteklerin ise kabarık çalışıldığı modellerde en çok tafta, sert saten, organze ve tül tercih edilmekte. Danteller, krepler, şifonlar, ince satenler ise romantik hatlar taşıyan düz kesimlerdeki modeller için daha uygun. Parlak satenler yerlerini artık matlara bırakıyor. Alıştığımız bembeyazgelinlikler yerlerini kırık beyaz, kemik, uçuk pembe gibi pastel tonlara bırakabiliyor. Elişi küçük motifler ve zarif işlemeler düz kumaşlarla hazırlanan gelinliklere zarif bir şıklık kazandırırken, kendinden desenli kumaşlar da sade çizgilerdeki modellerde tercih ediliyor. Gelinliklerin vazgeçilmezi duvaklar da günümüzde yerlerini taç, çiçek ya da benzeri aksesuarlara bırakabiliyor. Duvakların boyu ve modeli ise hem gelinliğe hem de ne kadar süreyle kullanılacaklarına bağlı olarak kararlaştırılmalı. Küçük, nostaljik bir duvağın kullanımı çok daha kolay olabilir. Ayakkabıların rahatlığı da şıklıkları ve gelinliğe uyumları kadar önemli bir diğer konudur. Gelinliğinizi ve aksesuarlarını seçerken sizi doğru yönlendirecek bir modaevi bu özel günde size yardımcı olacaktır.

GELİNLİK MODELLERİ 2018 RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN.

]]>
Fri, 06 Oct 2017 14:01:46 +0000 ]]> ]]>
Ayaklarınız hep üşüyorsa size çözüm önerileri ]]> Bu soğuk havalarda herkes üşümekten şikayetçi. Özellikle de ellerin ve ayakların. Bu yazımızda ayak üşümelerini en aza indirmenin yollarını anlatacağız. Ayak üşümesinin genel nedeni kan dolaşımının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca anemi, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, periferik nöropati veya sinir hasarı, periferik damar hastalığı, diyabet, hipotiroidi, raynaud hastalığı ve hipotermi gibi diğer sağlık sorunlarınında bir belirtisi olabilir.

Beslenme eksiklikleri, alkol kullanımı ve aşırı sigara da ayak üşümesine neden olan faktörlerdendir.

Ayaklarınız üşürken, renk değişikliği, uyuşukluk ya da karıncalanma hissedilmesi, açık yaralar veya kabarcıklar ya da deri değişikliği gibi etkenlerde oluyorsa o zaman mutlaka bir doktora başvurun.

Üşüyen ayaklar için evinizde yapabilecekleriniz şunlar:

1.Sıcak yağ masajı

iStock-514117384

Ayaklarınızın yeniden ısıtmak için en basit yöntemlerden biridir. Birkaç saniye mikrodalgada zeytin, hindistan cevizi ya da susam yağını ısıtın. Bu ılık yağ ile ayaklarınızı parmaklardan bileğinize doğru ovun. 10 dakika yapacağınız masaj sonrasında ayağınıza pamuklu bir çorap giyin.

2.Hidroterapi

iStock-508631673

Hidroterapi ayaklarınızı ısıtmak için evde deneyebileceğiniz basit seçeneklerden biridir.

Uygulaması şöyle yapılır:
Bir kovaya soğuk su diğer kovaya ılık su koyun. Rahat bir pozisyonda oturun ve 2 dakika boyunca soğuk suda ayaklarınızı ıslatın. Ardından, 1 dakika ılık su havzasına geçin. 15 ila 20 dakika süreyle iki havza arasında ayaklarınızı değiştirerek devam edin. Ardından ayaklarınızı kurutun ve çorap giyin.

Not: Suyun içine zencefil, biberiye, nane ya da selvi esansiyel yağından birkaç damla karıştırabilirsiniz.

3.Ayak egzersizleri

iStock-503818820

Ayak egzersizi kan akışını sağlamak ve ayakları sıcak tutmak için önemlidir.

Uygulama şöyle:
Ayak parmaklarının üzerine kalkın ve bir dakika sonra yavaşça topuklarınızın üzerine inin. 10 dakika boyunca aynı işlemi tekrarlayın. Otururken, ayak bileklerinizi saat yönünde ve tersinde 20 kez çevirin. 10 ila 15 dakika süreyle önce topuklarınızın sonra parmaklarınızın üzerine yürüyün.

4. Epsom Tuzu

iStock-645045996

Epsom; potasyum, magnezyum sülfat barındırdığı için ayaklarınızın ısınmasını sağlayacaktır. Ilık su ile doldurulmuş küçük bir kovanın içine ½ fincan epsom tuzu karıştırın. Tuz eriyene kadar karıştırın ve ayaklarınızı 15 ila 20 dakika boyunca kovanın içinde tutun.

5. Zencefil

iStock-494610632

Zencefil kan dolaşımını arttırır ve soğuk ekstremitelerle mücadele eder. 10 dakika boyunca 2 bardak su içinde dilimlenmiş 1 yemek kaşığı zencefili karıştırın ve için. İsterseniz içine bal da ilave edebilirsiniz. Bir avuç zencefil dilimlerini su içinde kaynatın. Daha sonra ılık hale geldiğinde ayaklanızı bu su içinde bekletin.

]]>
Mon, 02 Oct 2017 11:34:30 +0000 ]]> ]]>
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek 7 yiyecek ]]> Hepimizin soğuk algınlığı ve grip olmadan kış aylarını geçirmek istiyoruz. Bunun için bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Bu iş aslında çok da zor değil. İşlenmiş gıdalardan kaçının ve bağışıklık sisteminizi sürekli ayakta tutacak yiyeceklere yönelin.

Fermente gıdalar

iStock-696693004

Bu doğru; İnsan vücudunda birçok bakteri vardır. Bunlardan sadece çok küçük bir bölümü sizin hasta olmanıza neden olur. Diğerleri ise yani yüzde 80'i bağışıklık sistemini korumak için vardır. Bu sağlıklı bakterileri ayakta tutmak ve sağlıklı bir şekilde görevlerini yapmalarını sağlamak için günlük beslenmeniz içinde kefir, lahana turşusu, kimchi ve Kombucha gibi gıdaları ilave edin.

Karotenoid içeren yiyecekler

iStock-482337794

Patates, kabak, havuç, mango ve papaya gibi tropikal meyveleri gıdalarınıza ilave edin. Karotenoidler vücudumuzun inflamasyonun yok olmasını sağlar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklığın ihtiyacı olan A vitamini bu besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.

Narenciye

iStock-502964550

C vitaminin soğuk algınlığının süresinin kısaltıp kısaltmadığı konusunda farklı görüşler vardır. Ancak bilinen şu ki, stres altında vücudun bağışıklık sistemi baskılanır ve vücudumuz çok daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyar. Yaşadığımız toplumda stresin çok yüksek olduğu düşünüldüğünde günlük olarak C vitamini almayı ihmal etmeyin. C vitaminin en yüksek bulunduğu yiyecekler limon, portakal ve biberdir.

Hindistan cevizi yağı

iStock-540732578

Hindistan cevizi yağı benzersiz bir bileşimdir. Anne sütünde bulunan ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren monolaurin bileşikleri ihtiva edir. Bu bileşik vücutta laurik asite dönüşür. Bu tropik yağı yemeklerinizde kullanmanızı öneriyoruz.

Sarımsak

iStock-596068108

"Doğanın antibiyotiği" olarak bilinen, sarımsak doğal antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiviraldir. Taze olarak tüketilmesi mükemmeldir. Eğer soğuk algınlığı başlamışsa limon, zencefil ile birlikte çay yaparak içmeyi deneyin.

Bal

iStock-183354852

Sarımsak gibi, bal da antiviraldir boğaz ağrıları için faydalıdır. Antimikrobiyal bileşikleri sayesinde cilt yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Tüketeceğiniz balın ham olması çok önemlidir. Ham balda kovanlarda bulunan "arı tutkal" olarak bilinen propolisten epey miktarda bulunur. Bu tutkal aslında balın bakteri ve organizmalardan korunmasını sağlar. Günde sadece bir kaşık bal yemeniz yeterli olacaktır.

Zencefil

iStock-185258795

Zencefil, vücudun detoks yapmasını sağlar. Vücudunuzu ısıtarak sağlıklı terlemeye yardımcı olur. Zencefil aynı zaman mide dostudur. Bulantıları ve mide rahatsızlıklarını da hafifletir.

]]>
Mon, 02 Oct 2017 11:29:25 +0000 ]]> ]]>
20'li, 30'lu ve 40'lı yaşlarda hamilelik ]]> Kadının çalışma hayatına girmesiyle birlikte hamilelik yaşı da ileriye doğru gidiyor. Eskiden 20’li yaşlarda başlayan hamilelikler artık 30'lu, 40’lı yaşlara taşınıyor. Tabi yaşın hamilelik üzerinde birçok etkisi var. Bu yazıda farklı yaşlarda hamileliğin avantaj ve dezavantajlarını size anlatacağız.

20'li yaşlarda gebelik

iStock-504309660

Bu yaş fiziksel açıdan bakıldığında hamile kalmak için en mükemmel zamandır. 20'li yaşlardan önce regl dönemlerinde düzensizlikler olur. Ancak 20'li yaşlara gelindiğinde regl dönemleri düzene girer ve ne zaman hamile kalınacağı çok daha iyi bilinir.

Ancak 20'li yaşlarda hamile kalmak o kadar da kolay değildir. Genellikle genç bedenlerde, hamilelik sırasında sırta ek yük bindiği için ağrılar olur. Genç kadınların hamilelik dönemine kadar eklemleri az aşınmış ve yıpranmış olduğu için daha ileri yaşlarda hamile kalan kadınlara göre çok daha iyi durumda olacaktır.

Genç iseniz, büyük ihtimalle size yardımcı olacak büyükler etrafınızda olur. Böylece çocuğunuza bakmak daha kolay olacaktır.

Preeklampsi veya gebeliğe bağlı hipertansiyon gibi gebelikle ilgili komplikasyonların riski 20'li yaşlarda çok daha düşük olacaktır. Preeklampsi genellikle ilk gebelikte oluşur ve aslında yaş ile az ilişkilidir.

20'li yaşlarda yumurtalama çok yüksek ve sağlıklı olduğu için hamile kalmak için çok fazla çabaya gerek kalmaz. Ancak bu yaşlarda bireyler daha hayatlarını tam bir düzene sokamadıkları için hem hayat hem de bebek zaman zaman anne-babayı sıkıntıya sokmaktadır.

30'lu yaşlarda hamilelik

iStock-629726322

Birçok kadının gebelik için duygusal olarak daha hazır olduğu bir yaştır. 30'lu yaşlarda çiftlerin hayatları biraz daha düzene girmiştir. Kariyerlerinde istedikleri yere gelmiş veya yaklaşmıştır, istedikleri evi almışlardır. Artık tek eksik bir çocuk gibi görünür.

Siz yaşamda deneyim kazanırken, yumurtalarınız da olgunlaşmaya başlar. Bir kadın ortalama yarım milyon yumurta ile doğar. Ancak 30'lu yaşlarda hemen hamile kalmayı çok fazla beklemeyin. Çiftler çalışmaya başladıktan sonra üç ile altı ay arasında kadınlar hamile kalmaktadır. 30'lu yaşlarla birlikte doğurganlıkta artık azalmaya başlar. 30'lu yaşlarda hamilelik kadınlara keyif verir. Çünkü bu hamilelik istenilen ve tasarlanan bir hamileliktir. Ancak bu yaşlarda diyabet veya yüksek tansiyon, kronik durumların riskleri de taşımaktadır. Obezite sorunu varsa sağlık riski yaratabilir.

Ayrıca, 35 yaşından itibaren hamilelik, sağlık durumunuz iyi bile olsa, gestasyonel diyabet de dahil olmak üzere gebeliğe özgü koşullar sebebiyle önemli riskleri taşır. Aslında, 35 yaş "yüksek riskli" gebelik için resmi başlangıç yaşıdır. Çünkü 35 yaşından sonra bebek fazladan bir kromozom ile doğar. Bu da down sendromu gibi durumları ortaya çıkarır. Amniyosentez düşük yapma riski artar.

Buna ek olarak, plasenta rahim ağzının yakınında büyür ve kanamalara neden olur. Bu nedenle 35 yaşından sonra kadınlar genellikle sezeryan ile doğum yaparlar.

40'lu yaşlarda hamilelik

iStock-595144490

Tıbbı açıdan en zor gebeliktir. Çünkü artık kadında kaliteli yumurta bulmak çok zordur. Yumurta bulunsa bile döllenme olasılığı çok azdır.

Bu arada, adet döngüsü de doğurganlığı tehlikeye atar. Menopoz öncesi düzensizlikle giderek artar.
Menopoz döneminde hormon düzeyleri değiştiği için yumurtlama birden fazla olabilir. Ama kaliteli yumurta hiç olmayabilir.

40'lı yaşlarında hamile kadınlara mutlaka down sendromlu doğumu önlemek için kan ve sıvı testlerinin yapılması gerekir.

Gebelik kronik koşulların yanı sıra sert, ağrılı eklemlerle birlikte yürür. Çünkü artık kadında yaşlanma belirtileri başlamıştır. Varisler ortaya çıkabilir. Metabolizma çok daha yavaş çalışmaya başlar.

40'lı yaşlarda kadınların doğumdan sonra daha fazla sarsıldıkları biliniyor. Çünkü bu yaşlara kadar kendi başlarına istedikleri gibi yaşarken hayatları bir anda değişmektedir. Yaşlı anneler bebekleriyle daha fazla vakit geçirmek isterler ve o zamana kadar yaptıkları kariyeri ikinci plana iterler. Bu anneler daha kuşkucu ve detaycı olurlar. Doktorlara çok fazla konuda danışırlar.

]]>
Mon, 02 Oct 2017 09:59:17 +0000 ]]> ]]>
Dünyanın ilk ‘helal seks rehberi’ yayınlandı! ]]>

Dünyanın ilk ‘Müslüman kadınlar için seks rehberi’ internette satışa sunuldu.

İngiliz medyasının haberine göre, rehberin yazarı ismini açıklamak istemedi ve Umm Muladhat lakabını kullandı. 54 sayfalık kitapta öpüşme ve seks pozisyonları ayrıntılarıyla anlatılıyor.

'SADECE EŞLERİYLE SEKS YAPMALILAR

'Müslüman kadınlarının seks hayatından zevk alması gerektiğini ifade edilen ‘helal seks rehberinde', Müslüman kadınların sadece eşleriyle seks yapması gerektiği vurgulanıyor.
İngiliz The Guardian gazetesine konuşan yazar, kitabın ahlaksızlığı teşvik ettiği yönünde yoğun eleştiriler aldığını belirterek, "Bir kadın, buna ihtiyaç olmadığını, genç kızların her şeyi annelerinden öğrendiğini söyledi. Bir annenin kızına böyle bir şeyi benim gibi anlattığına inanmıyorum" dedi.

'ESKİ ALİMLER CİNSEL ZEVKİN ÖNEMİNİ VURGULUYORDU'

Ama bazı Müslüman kadın örgütleri kitabı olumlu karşılayarak, rehberin kadınlara özgürlük sunacağı ve cinsel olarak aşağılayıcı ilişkilerden koruyacağını açıkladı. İngiltere Müslüman Kadınlar Ağı sözcüsü Shaista Gohir, "İslam'da seksi konuşmak yeni bir şey değil. Eski alimler, kadınlar için cinsel zevkin önemini vurguluyordu" dedi.

]]>
Tue, 19 Sep 2017 08:02:50 +0000 ]]> ]]>
Vücudunuza Enerji Pompalayacak 9 Sağlıklı Yiyecek ]]> Vücudunuza Enerji Pompalayacak 9 Sağlıklı Yiyecek

Yumurta

Rocky filmini izleyenler Rocky'nin nasıl löp löp çiğ yumurta yuttuğunu hatırlayacaktır. Yumurta en sağlıklı protein kaynaklarından biridir ve kasları kuvvetlendirerek enerjinizi arttırır.

Rocky filmini izleye

[newpage]Soya fasulyesi

Soya fasulyesinin içerdiği B vitaminleri, fosfor ve bakır, karbonhidratlı besinlerin glikoz olarak açığa çıkıp yanmasında büyük rol oynar.

Soya fasulyesinin i&

[newpage]Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, glikozun kana karışmasını uzatır ve yavaşlatır, böylece ani enerji patlamaları yerine gün içinde her an enerjik hissedebiliriz.

Yulaf ezmesi, glikoz

[newpage]

Karışık çerez

Kuruyemiş ve kuru meyvelerin oluşturduğu karışık çerez tabağından bir avuç yediğiniz anda, lif, faydalı yağlar ve proteinle karşılaşırsınız. Bu üçlü, ani enerji yakımını önler ve daha verimli bir enerji kazanmanızı sağlar.

Kuruyemiş ve kuru me

[newpage]

Su

Yorgun ve bitkin hissetmenin önemli nedenlerinden biri de dehidrasyondur. Su olmadan vücudumuz enerji üretemez. Bu yüzden özellikle yoğun fiziksel aktivite yaptığımız zamanlarda bol bol su içmeliyiz.

Yorgun ve bitkin his

[newpage]

Guarana

Amazon ormanlarında yetişen guarana bitkisi, kahveden 2.5 kat daha fazla kafein içerir ve vücuda enerji pompalar.

Amazon ormanlarında

[newpage]

Kinoa

Protein, magnezyum, manganez ve fosfor açısından çok yüksek olan kinoa, uzun süre enerji tutulmasını sağladığı gibi kas gelişmesinde de yardımcı olur.

Protein, magnezyum,

[newpage]

Kabak çekirdeği

Doğal protein, yağ ve lif kaynağı kabak çekirdeği sizi gün boyunca enerjik ve zinde hissettirebilir.

Doğal protein, yağ v

[newpage]

Goji berry

"Çin Viagrası" olarak da bilinen Goji berry, her anlamda enerjiyi yükseltirken, zihni açar, hafızayı da güçlendirir.

"Çin Via

]]>
Fri, 18 Aug 2017 09:17:00 +0000 ]]> ]]>
Intrepid Kadınları cinsel saldırılardan koruyacak. ]]> Türkçesi “korkusuz” anlamına gelen Intrepid, hemcinslerinin uğradığı cinsel saldırıları önlemek isteyen MIT Media Lab. çalışanı Manisha Mohan tarafından geliştirildi.

Cinsel saldırı rakamları korkunç boyutlarda

Yapılan çalışmalara göre, ülkemizde her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor. ABD’de ise, her 98 saniyede 1 cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Bu rakamların sadece bildirilen vakalardan geldiğini düşünürsek, gerçeğin boyutları akıl almaz durumda.

Cinsel saldırı kader olmaktan çıkabilir

Cinsel saldırı rakamları korkutucu bir şekilde artarken dünyanın her yerinden uzmanlar bu gidişata dur demek için çalışıyor. Bu uzmanların arasında hayatını teknolojiye adamış isimler de var. Bu isimlerden birisi de MIT Media Lab. çalışanı Manisha Mohan! Genç kadın bu gidişata dur demek için teknolojinin son nimetlerinden yararlanmış.

Oldukça ince bir cihaz

Intrepid adındaki cihaz görünmeden kullanılması için tasarlandı. Bu yüzden de günlük hayatın içinde kendisini fark ettirmeyecek ve kullanıcısının hareketlerini engellemeyecek kadar küçük boyutlarda. Aslında ona kelimenin tam anlamıyla akıllı çıkartma diyebiliriz.

Intrepid her açıdan benzerlerinden farklı

Intrepid, cinsel saldırıları önlemek ve kadınların güvenliğini arttırmak için yapılmış ilk cihaz değil. Ancak daha önce piyasaya sürülen modeller tehlike anında basılacak panik butonu olarak tasarlanmıştı. Intrepid ise, tamamen yapay zeka sayesinde çalışıyor.

Çalışma sistemi son teknoloji

Intrepid, kendisinin kullanıldığı yerdeki şablonu kaydediyor ve şablon dışında bir hareket görürse bunu tehlike olarak algılıyor. Daha basit anlatmak gerekirse, eğer siz Intrepid’i sutyeninize takarsanız, cihaz sutyeninizi nasıl çıkardığınızı öğreniyor ve bu şablon haricindeki her şeyi tehlike olarak algılıyor. Cihazın üstündeki mikro işlemciler ve algılayıcılar ona öğrenme özelliği kazandırıyor.

Telefona mesaj gönderiyor

Intrepid, öğrendiği şablon dışındaki her şeyi tehlike olarak algılıyor demiştik. Peki sonra ne oluyor? Cihaz zorla müdahale algıladığında Bluetooth vasıtasıyla sahibinin cep telefonuna bir alarm sinyali gönderiyor. Eğer kullanıcı her şeyin yolunda olduğunu onaylamazsa, sistem daha önce kaydedilmiş 5 numaraya başınızın dertte olabileceğine dair uyarı gönderiyor.

Sadece kadınlara hizmet vermeyecek

İnce ve zarif yapısıyla dikkat çeken Intrepid herkesi koruyabilecek potansiyele sahip. Dışarıdan bakılınca fark edilmemesi sıklıkla istismara uğrayan ancak yardım isteyemeyen yaşlılar, engelliler ve çocuklar tarafından da kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Testler başarılı

Kadınların hayatını kurtarabilecek Intrepid cihazını geliştiren Manisha Mohan cihazı test etmek için yine hemcinslerinden yardım istemiş. Kendisine gelen geri dönüşler genç bilim insanını oldukça cesaretlendirmiş. Intrepid’i sutyen ve külot gibi farklı iç çamaşırlarında test eden kadınlar gün içinde cihazın kendilerini hiç rahatsız etmediğini belirtmişler. Hemcinsleri için bütün zekasını kullanan Manisha Mohan icadının cinsel saldırıları azaltmasını umuyor! Teşekkürler Manisha!
]]>
Thu, 10 Aug 2017 13:41:36 +0000 ]]> ]]>
Kadınların yeni dostu Menstrual Kap ]]> Tamponların pabucu dama atıldı: Kadınların yeni dostu Menstrual Kap

Renk açıcılar, hijyenik ve pedlerin üzerinde vücudumuza karışmak için bekliyorlar. Artık daha sağlıklı, ekonomik ve ekolojik bir alternatif var: menstrual kaplar!

Adet dönemlerimizi nasıl daha rahat geçireceğimiz sorusu, insanlık tarihinin başından beri kafamızda.

Antik dönemde yapraklar, 100 sene önceye kadar bezler, sonra pamuk ve hijyenik pedler... Teknoloji de regl dönemlerimizi nasıl daha kolay geçireceğimiz konusunda her gün çalışıyor. Fakat gözden kaçanlar oluyor. Kullandığımız ürünlerin bedenimize ve çevreye ne kadar zarar verip vermediği.

Tamponlar kolaylık sağlıyor derken aslında risklerinin yeni farkına varmaya başladık.

Tamponların yapımında kullanılan maddeler ve vücutta uzun süre kaldığında yarattığı toksik etkiler nedeniyle tehlike yaratıyor. Toksik zehirlenme geçirebilen kadınlar da oluyor. İçeriğinde bulunan asbest, dioksin ve rayon yani suni ipek, insan vücudu için oldukça ciddi riskler taşıyor. Bu yüzden de kadınlar daha risksiz ama bir yandan da ped değiştirmekle uğraşmayacakları bir yöntem peşindeydi.

Ve sahneye menstrual kaplar girdi!

Tampon bu tarz eleştirilerle suçlanırken sahneye yepyeni bir ürün girdi: menstrual kaplar. Menstrual kaplar, silikondan imal edilen ve vajina içine yerleştirilen ürünler. Esnek olması sebebiyle kolayca bükülebilip acısız şekilde vajinaya yerleştirilebiliyor.

Diğer regl ürünlerinden farklı olarak kanı emmiyor, topluyor.

Vajina florasına zarar veren ağartıcı ürünler içeren pedler ve tamponlar yerine kullanılıyorlar. Fakat onlardan farklı olarak kannı emmiyor, kap içerisinde biriktiriyorlar. Böylelikle dışarı sızma, koku gibi etkenler de ortadan kalkıyor.

Sadece bedenimize değil çevreye de zararsız. Dünyanın her yerinde konuşulmaya başlandı bile.

Özellikle Batı'da yaygınlaşan menstrual kaplar, Türkiye'de satılmaya başlandı. Fakat henüz tampon veya ped kadar kolay ulaşamıyorsunuz. Talep arttıkça üretim de yayılacaktır. Menstrual kapların en önemli özelliklerinden biri ise, çevreye zarar verecek herhangi bir madde bulundurmaması. Sadece silikondan yapılan ve tekrar tekrar kullanılabilen bir ürün olması onu doğaya zararsız hale de getiriyor.

Alışınca gerçekten kolay ama kullanmak için kararlı olmak lazım.

İlk kez deneyenler için göze hafif korkutucu gelse de aslında acı verici veya zararlı hiçbir yanı yok. Talimatlara uygun kullanıldığında vajina içerisine gayet rahat yerleştiriliyor. İyi bir menstrual kap 5 yıla kadar dayanabiliyor. Fakat tek kullanımlık olanları da var.

Nasıl kullanacağız derseniz de sırasıyla şöyle...

Önce esnek kabı elinizle büküyorsunuz. Sonrasında ise ikiye katlar gibi tutmaya başlıyorsunuz. Vajinanızın içine yerleştirdikten sonra bıraktığınızda kap doğal şekline geri dönüyor.

Bu kabı çıkarttığımda ne yapacağım derseniz de,

Kabı çıkardığınızda içerideki kanı klozete boşaltın, su ve sabunla yıkayın ve geri yerleştirin. Adet döneminiz sona erdiğinde, kabı suyla kaynatarak sterilize edebilirsiniz ve saklayabilirsiniz. Arada ise oksijenli suyla, sirkeyle veya doğal sabunla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Özetle, menstrual kaplar 10 sene kadar dayandığı için ekolojik, her kullanımdan sonra çöpe atılmadığı için ekonomik, zehirli madde içermediği için sağlıklı ve tıpkı tampon gibi kullanıldığı için de oldukça pratiktir. Siz de alışkanlıklarınızı değiştirmeyi gözden geçirmeye hazır olun :)

]]>
Thu, 10 Aug 2017 13:31:37 +0000 ]]> ]]>
Koşun kızlar! Ayakta işeme aparatı icat edildi. ]]> Koşun kızlar! Dışarıda rahat rahat çişimizi yapabilelim diye ayakta işeme aparatı icat edildi

Bu dünyada hala kadınları düşünen birileri var :) İşte o birileri bizler için ayakta işeme aparatını ortaya koymuş. Aslında kulağa hiç de fena gelmiyor!

aparat

Kadınların en büyük problerimden biri dışarıdayken sık sık tuvalete gitmek ve bu ihityacı ne yazı ki yerine getirememek... Üstelik gittiğimiz tuvalet en son 20 gün önce temizlenmiş gibi duruyorsa vay halimize! Saatlerce tutmaya kalkıştığımız çiş bizi deli eder ve en sonunda "hayatıma hoş geldin sistit!" deriz…

Sık sık tuvalete gitmek, tuvalet öncesi klozeti peçeteyla temizlemek, ayaklarımızla klozet kapağına basarak işemeye çalışmak derdinin üstüne çok güzel bir ürünle karşılaştık (kafamızda hala soru işaretleri yok değil tabii). Kadınların problemini kendine dert bilmiş olacak ki böyle bir aparatı hayata geçirdi sayın üretici :)

Tıbbi silikondan üretilen işeme aparatı, sızdırma yapmayacak şekilde tasarlanmış. Geniş ağız kısmı vücuda bastırıldıktan sonra işemeye başlanıyor. Bu mucizevi buluş klozete oturmadan, pisliğe bulaşmadan işeme eylemini sonlandırıyor. Dışarı çıkarken çantanıza atabileceğiniz aparat gördüğünüz gibi son derece iş bitirici.

Restoran, eğlence merkezleri, konser alanları, AVM’lerde işe yarayacak bu yöntem oturma problemi çekenleri de rahatlatıyor. Bacağınızda ya da kalçanızda problem var ve bu durum oturmanıza engelse işeme aparatı hemen temin edin. İşiniz gerçekten de çok kolaylaşacak.

iseme

Yukarıda kafamızdaki soru işaretlerinden bahsetmiştik. Biraz açalım o işaretleri: Her şey iyi hoş, fakat hijyen kısmı yine de bizim aklımızı kurtacılıyor. İşedikten sonra yıka, yıkadıktan sonra kurula, kuruladıktan sonra sar ve çantaya at! Bu işlem sizce de biraz uzun değil mi?

Her seferinde yıkamak gerekecek bu aleti, ama ya tuvaletini yaptığın yerde su yoksa? Gel de sinirlenme…

 

uytu

İşeme aparatlarının fiyatları son derece uygun. Birçok internet sitesinde sipariş vermek mümkün. Bence denemekte fayda var

]]>
Thu, 10 Aug 2017 13:07:13 +0000 ]]> ]]>
Send Nudes - Çıplak fotoğraf gönderme akımı ]]> Send nudes nedir? Nereden doğdu? Nasıl kabul gördü? Biz de yapmalı mıyız? Send nudes orucu bozar mı? Kardeşim send nudes yapıyor hocam ne yapmalıyım? Bütün bu soruların cevabı burada...

Akıllı telefonların her geçen hayatımızda daha büyük bir yer kaplaması, hatta neredeyse bir organımıza dönüşmesiyle beraber, flörtler de internet üzerinden dönmeye başladı.

Artık arkadaş ortamında tanışmanın yerini internet ortamında tanışmak aldı. Haliyle flört de, yakınlaşma da, cinsellik de internete taşındı. Bu konuya sexting içeriğimizde değinmiştik.

Flörtlerin internete endekslenmesiyle beraber, sosyal medya mecraları dev bir flört ortamına dönüştü. Hatta bunun için Snapchat gibi, Tinder gibi özel mecralar bile doğdu.

Bütün bunlar ortaya yepyeni bir kültür ve ortak dil çıkardı, “Send Nudes”. Send nudes İngilizce bir kelime öbeği, Türkçesi “Çıplak fotoğraf yolla” anlamına geliyor.

Send nudes artık bir flörtleşmenin ötesinde, internet akımına dönüşmüş durumda.

Onlarca meme, caps ve espriye konu oldu, şakayla karışık bir flört başlangıcı kalıbı haline geldi.

Birbirine çıplak fotoğraf gönderme konusunda dünyada iki ayrı kutup da oluşmuş durumda.

Bir taraf internetten flört edip karşılıklı çıplak fotoğraf göndermenin son derece doğal olduğunu düşünürken, tam aksi görüşte olanlar da az değil.

Flörtün ve cinselliğin yeri ve zamanının olmayacağını söyleyen nude’culara karşı, bu konularda daha muhafazakar tutum sergileyen “cinsellik yatakta olur”cular da var.

Ancak cinselliğin hızla internetin önemli bir parçası haline geldiği bir gerçek. Belki de 2 nesil sonra internet dışında bir flört ve cinsellik ihtimali düşünülemeyecek bile.

İnsanlık ve medeniyet son 100 yılda, dünyada geçirdiği yaklaşık 100.000 yıllık süreçten daha fazla ilerleme kat etti.

Dünyanın dönüşüm hızı korkunç seviyelere geldi, bu hıza ayak uydurmak da oldukça zorlaştı.

Artık zihinsel olarak muhafazakarlığın kendine yaşam alanı bulmakta çok çok zorlanacağı bir dünyaya doğru uçar adım gidiyoruz.

Annelerimiz günde en az 8-9 uzun telefon görüşmesiyle arkadaşları ve akrabalarıyla iletişim kurarken bizim sosyal medyada, Whatsapp’ta zaman geçirmemizi yadırgıyordu.

Onların annesi de muhtemelen onların bu kadar telefonla konuşmalarını yadırgıyordu. Bugün de bir takım değişimler yaşanıyor, biz alışmakta güçlük çekiyoruz.

Elbette herkes kendi hayatından sorumlu, kimse medeniyet gelişiyor diye birbirine çıplak fotoğraf göndermek zorunda değil, bu kişisel bir tercih. Ancak gönderenleri yadırgamak ve yargılamak de kimsenin hakkı değil.

O yüzden, inadına SEND NUDES!

]]>
Sat, 15 Jul 2017 07:11:15 +0000 ]]> ]]>
Cadılar Bayramı Makyajları ]]> Güzellik bloggerları, Cadılar Bayramı makyajları işini biraz farklı bir boyuta taşımış gibi görünüyor.

Kendinize yapmak için güçlü bir mideye sahip olmanızı gerektiren bu manikürler, Yeni Zelandalı makyaj bloggerı Jessie Mills'in elinden çıkmış.

Mills bu ara oldukça popüler bir makyaj bloggerı ve 25 yaşında.
Tırnakların bu görüntüye kavuşması için gıda boyası, yapay kan, yüz boyası ve wax gerekiyor.

Detaylıca bu tırnaklara nasıl sahip olduğunu bir videoda uygulamalı gösteren Mills, oldukça ilginç bir sonuç ortaya koydu.

Cadılar Bayramı kostümleriyle iyi bir kombin olacağını düşündüğü bu tırnaklara sahip olmak için Mills, tırnaklarına farklı bir manikür yöntemi uyguladı.

Öncelikle Mills, biraz vücut "efekti" yaratabilmek için uygulamak istediği tırnağa wax sürüyor, bununla birlikte de metal bir saptulayla ufak yara izleri yaratıyor.

Daha sonra yarı saydam pudrayla wax'ı sabitliyor ve siyah ve kırmızı yüz boyasını da açtığı ufak yara izlerine uyguluyor. Böylelikle sahte derin yaralar elde ediyor.

Daha sonra tırnağına biraz siyah boya sürerek biraz daha gerçekçi bir etki yaratıyor. Sahte kan ve siyah gıda boyasıyla da son uygulamaları yaparak dikkat çekici bir görünüm elde etmesini sağlıyor.

]]>
Mon, 10 Jul 2017 14:12:27 +0000 ]]> ]]>
Kır düğünlerinde yapmamanız gereken 12 hata ]]> Yaz düğünü yapmak, özel bir çaba gerektiriyor. Hele de açık havada, özellikle de kırda düğün yapıyorsanız asla yapmamanız gereken hatalar var. İnsanın aklına hemen gelmiyor, o yüzden biz hatırlatalım dedik.

Haddinden fazla resmi ortam

Yaz düğünü yaptığınızı unutmayın. Herkesin kasım kasım kasıldığı bir belediye töreninde değilsiniz. Giriş şarkınız romantik, saçlarınız sımsıkı topuz olmak zorunda değil. Dans ettiren eğlenceli bir şarkıda dalgalı saçlarınızı savurarak da merasime girebilirsiniz.

Her yere sinek bastıracak dev kafe lambaları

Açık hava düğününüzün ışıklandırması çok önemli. Eğer dev ışık kaynakları kullanacaksanız etrafı sinek basma ihtimalini göz ardı edemezsiniz. Her masaya koyacağınız sinek kovucu mumlarla ışıkların etkisini azaltabilirsiniz. Güzel değil, işlevsel çözümler bulun.

Kendin yap felsefesini abartmak

Son yıllarda DIY olarak anılan Türkçe'ye de 'Kendin Yap' olarak geçen el işi ürün çılgınlığı düğünlerde de oldukça popüler. Nikah şekerlerinden davetiyelere, masa örtülerinden peçetelere her şeyin el işi olduğu bir dünya hem size zor hem de düğün felsefesine. Sonuçta bu sizin düğününüz, bazı şeyler de ayağınıza gelmeli :)

Yaz düğünü diye hafif yemekler olsun deyip misafiri aç bırakmak

Bizim ülkemizde biraz zor olsa da bazı durumlarda bu hafif yemek yanlışı yapılıyor. 'Bol salata, meze verelim, ana yemek iyi olmasa da olur' derseniz riskli bir şey yaparsınız. Misafirlerinizin 'doymadık' deyişi hepinizi üzer.

Doğal renkleri takıntı yapmak

Kullandığım bütün renkler açık renk olsun, ağır durmasın, doğal tonlar olsun derken gösterişsiz ve bir düğün için fazla sade olma hatasına düşebilirsiniz. Turuncular, koyu pembeler, fuşyalar kullanmaktan sakınmayın. Önemli olan renkler arasındaki uyum.

Her şeyin çoğu zarar diyen minimalizm

Dünyanın her yanını saran 'aza razı' yani minimalist stil, düğünlerde de oldukça moda ama bunun bir düğün olduğunu unutmamak lazım. Tek bir çiçek saksısı olan düğün masası nasıl garip gözükür, siz karar verin. O yüzden şaşalı, parlak dekorlardan kaçınsanız da tamamen hiçbir detayı olmayan dekorlar da tercih etmeyin.

Zamanlama hataları

Kır düğününde zamanlama çok önemli. Düğün yapacağınız mekanda daha önceki günlerde bir prova yapabilirsiniz. Güneş nereden batıyor, ışık nereden vuruyor, makyaj akıtacak kadar sıcak mı oluyor ve benzeri soruların cevabını almak için zamanlamayı çok iyi planlamak gerekiyor.

Güneşin alnında tören başlatmak

Öğlen 13-14 gibi başlarız fikri varsa kafanızda hemen silin. Çünkü güneşin tepede olduğu, herkesin daha çok sıcaklayıp daha çok yorulacağı ve makyajınızın da ışık altında berbat duracağı öğle saatlerinden kaçının. Düğün fotoğrafı çektirecekseniz, onu da mutlaka güneşin son saatlerine bırakın.

Ağaçların tehlikesinin farkında olmamak

Eğer ormanlık alanda düğün yapacaksanız böcek, sinek, orman hayvanları faktörlerini göz ardı etmeyin. Ağaç olan yerde olabilecek bütün riskleri hesaplayın. Hatta masalara birer sinek spreyi koysanız harika olmaz mı?

Çimen üzerinde düğün yapmak

Çimenlerin yeşil kalabilmesi için bol bol sulanan yerler olduğunu hatırlamak lazım. Bu yüzden de zaman zaman bölgesel olarak yumuşak çamurumsu dokuda olabiliyorlar. Oturmak, dans etmek, yürümek zorlaşabiliyor.

Lüks düğün konforu aramak

Saray bahçelerinde yapılan lüks bir düğünde değil doğayla iç içe düğünde olduğunuzu unutmayın. Elbette her düğünün sorunları var ama etrafta ağaç, çiçek, çimen varsa %100 konfor aramanın pek manası yok.

Yeterli detayların olmadığı bir yaz düğünü hayal etmek

Aslında her şey neleri hayal edebileceğinizle başlıyor. Bütün düğünler birbirine benzemek zorunda değil. Eğer hava sıcaksa misafirlerin serinleyebileceği küçük çözümler bulmak mümkün. Neden misafirlerinize özel yelpazeler dağıtılmasın, ya da güneş gözlükleri verilmesin?

Düğünü güzelleştiren de bozan da küçük ayrıntılardır. Büyük sorunları düşenecek birçok insan olacak etrafınızda ama bu küçük sıkıntıları bazen kimse hesaplamaz. O yüzden bunlara hazırlıklı olun ve düğününüzü unutulmaz bir hatıraya dönüştürün

]]>
Tue, 04 Jul 2017 13:05:49 +0000 ]]> ]]>
Vücuda Yapışan Strapless G-string! ]]> Kadınlar için vücuda yapışan, strapless g-string!

Kadın iç giyiminde çığır açan Shibue Strapless g-string iç çamaşırları bir anda moda dünyasında modeller arasında yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

Kadın iç giyiminde çığır açan Shibue Strapless g-string iç çamaşırları bir anda moda dünyasında modeller arasında yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

Transparan ya da dekolte giysilerin altından iç çamaşırının belli olmamasını isteyenler için.

Geliştirilen strapless g-string vücuda yapışıyor ve kullanım kolaylığı sağlıyor.

Hollywodd başta olmak üzere ünlülerin vazgeçilmezi haline gelen Shibue Strapless Panty tarafından üretilen Shibue strapless g-string sayesinde pek çok aktris “iç çamaşırı giymemiş” gibi pozlar veriyor.

Kate Upton tarafından da sıkça reklamı yapılan podyumda mayo defilesinde, bikinisinin altından hafifçe ucu görünen Strapless g-string artık tüm iç giyim mağazalarında satılıyor.
]]>
Sat, 01 Jul 2017 10:47:08 +0000 ]]> ]]>
Arkası Fiyonklu Gelinlik Modelleri ve Fiyatları ]]> Arkası Fiyonklu Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

Gelinliğim sade ama gösterişli olsun mu diyorsunuz? O halde sizi önü sade ama arkası hareketli gelinliklerle tanıştıralım. 2012’lerde moda olmaya başlayan arkası fiyonklu gelinlikler 2017’da da çeşitleriyle beraber daha da öne çıkacak. Bunun için ekstra bir masrafa bile gerek yok.

Gelinliği aldıktan sonra düğüne kadar takıp takmamak da size kalmış. Sadece dikkat etmeniz gereken şey eğer gelinliğin eteği tül ise, sizde tülden bir fiyonk yapmalısınız ki gelinlikte karmaşık bir durum olmasın. Eğer gelinliğin eteği satense sizde saten bir kumaştan istediğiniz büyüklükte bir fiyonk yapabilirsiniz. Hem fiyonk diyince hemen aklınıza sadece beyaz renk gelmesin. 2017 Arkası Fiyonklu Gelinlik Modellerinde değişik renklerde ön plana çıkıyor. Şöyle ki sadece beyaz değil pembe, lacivert, mor, yavruağzı gibi farklı renkler de gelinliğe farklı bir hava katıyor. Bir de ayakkabınızı ve el çiçeğinizi bu renklere uydurursanız çok hoş bir görüntüye sahip olursunuz. Arkası pembe fiyonklu gelinlik modelleri diğer renklere göre özellikle tercih edilmekte. Koyu renkler biraz daha dikkat çektiği için gelinliğin tamamı ile ön plana çıkmak isteyen gelin adayları bu rengi tercih etmekte. Fiyonkların büyüklükleri ise yine gelinlerin isteğine bağlı olarak değişiyor.

Bazı fiyonkların kuyrukları yere kadar indirilebiliniyor. Bazıları ise kuyruksuz yapılıyor. Eğer çok zayıf bir vücudunuz varsa bu kurdeleler kurtarıcınız bile olabilir. Sizi biraz daha toplu gösterir. Yok hayır ben kiloluyum ama fiyonk istiyorum derseniz de tabiî ki olabilir. Yalnız fiyongu sadece biraz daha kabarık değil basık yapmak gerekir. Sizi hem daha zayıf hem de daha zarif gösterecektir.

Arkası Fiyonklu Gelinlik Fiyatları

Fiyongu sadece prenses modellerde görmüyoruz. 2017 balık gelinlik modellerinde de fiyonk karşımıza sıklıkla çıkacak. Balık gelinliklerin zarifliğine daha da zariflik katan fiyonkların yine değişik renkleri de mevcut olacak. Bu gelinliklerin fiyatlarına gelince de her bütçeye göre gelinlik bulmanız mümkün. 1000 Tl ile 10.000 Tl arasında değişen gelinlik modellerinden istediğinizi seçip kendiniz bile kurdele ya da fiyongu ekleyebilirsiniz.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 14:03:53 +0000 ]]> ]]>
Uzun Gelin Saçı Trendleri ]]> Uzun Gelin Saçı Trendleri

Uzun Gelin Saçı Hakkında

Düğün günü herkesin hayatında bir kez olan son derece önemli günlerden birisidir. Ancak Düğün günü en önemli kişi tabi ki gelinlerdir. Ve gelinlerde ise e önemli bölüm gelinlik ve hemen arkasından da gelin saçıdır. Bu önemli günde gelinin saçının nasıl yapıldığı gelin için oldukça önemli bir detaydır. Uzun bir saçınız var ise uzun gelin saçı modellerinden tercih edebilirsiniz.

Uzun Gelin Saçı Modelleri

Öncelik ile gelinliğinizin detaylarının kapanmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin sırt bölümünde dekoltesi ya da detayları var ise uzun saçlarınızı sırt bölümünü kapatacak şekilde bırakmamalısınız. Ya da aynı şekilde ön bölümde dikkat çeken ayrıntılar söz konusu ise bu durumda da saçlarınız ön bölümde kalmamalı. Bu detay göz önünde bulundurularak, saçınıza yön verebilirsiniz. Saçınızı hangi yönde yapmaya karar verdiyseniz o yönde yapmalısınız.

Saçlarınızın aralarına farklı fakat güzel görünecek şekilde yaptıracağınız farklı örgü modelleri oldukça şık durabilir ya da saçlarınıza takacağınız bir taç ile oldukça güzel ve şık görünen bir saç elde edebilirsiniz.

Saçlarınızın aralarına yerleştireceğiniz küçük çiçekler sizin daha duru ve güzel görünmenize neden olabileceği gibi çok doğal olduğu için abartı saç modelleri gibi gelinliğinizin önüne geçmez.

Uzun Saçlı Gelin Saçı Sizi Daha Kadınsı Kılar…

Uzun saçlarınız var ise saçlarınızı topuz yaparak neden saklayasınız. Onları hafif dalgalı ya da doğal bırakmak dikkati saçlarınızdan alarak gelinliğinize çeker. Uzun saçlı gelinler her zaman daha kadınsı ve daha alımlı görünürler. Saçlarınızı tek tarafa toplayarak hem yüzünüze güvendiğinizi belli edebilir hem de daha kadınsı görünebilirsiniz.

Gelinliğinizde bulunan ayrıntılardaki detaylardan saçlarınızda da kullanarak gelinliğiniz ile bir bütün oluşturabilirsiniz.

Uzun Gelin Saç Modeli Tüyoları

 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir maşa yardımı ile geniş bukle olacak gibi şekillendirin daha sonra bu buklelerden daha ince ancak daha çok bukle olacak şekilde dağıtın daha sonra ise saçlarınızı tek tarafa toplayarak, gelinliğinize uygun bir detayı toka olarak kullanın. Tek tarafa alacağınız bu model son derece şık gelin saç modelleri arasında yer almaktadır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra yatıştırıcı bir krem ile kabarmasını önleyin, saçlarınızı çok küçük olmayacak bukleler ile şekillendirin daha sonra bukleleri bozmadan saçlarınızı arkaya doğru alın gelinliğinize uygun stilde bir taç ile tutturun ve ancak yüz şeklinize göre yan taraflarda ya da ön kısımda kâhkül şeklinde bırakabilirsiniz. Bu daha doğal görünmesini sağlar.
 • Uzun saçlarınızı yıkayın ve yatıştırıcı bir krem uygulayın saçlarınıza maşa yardımı ile şekil verin ve saçlarınıza bozulmaması için bir şekillendirici kullanın, daha sonra saçlarınızın ön kısımlarından iki tutam alarak bunları kafes şeklinde arkadaki saçlarınız ile birleştirin. Önde doğal bir görünüm sağlamak için saçlarınızı çok sıkı toplamayın son olarak saçınızın arasına gelinliğinize uygun bir stilde bir toka takın bu gelinlik ile bütünlük sağlayacak ve çok daha şık görünmenize neden olacaktır.
]]>
Fri, 16 Jun 2017 14:02:28 +0000 ]]> ]]>
2018 Gelin Saçı Trendleri ]]> 2018 Gelin Saçı Trendleri

2018 yılında gelin adaylarının merak ettikleri, önemsedikleri ve öncesinde provalar yaptırdıkları bir konu da elbette ki gelin saçı modelleri ve bu yıl ki gelin saçı trendleri. Bizde gelin adaylarını düşünerek onlar için bir yazı yazdık ve bu yılın trend modellerinden bahsedeceğiz. Evet bakalım bu yılın trend saç modelleri neler miş?

2018 Gelin Saçı Modelleri

Bu yıl gelinler için saç modellerinde trend olanlar, biraz daha Elegance ve sofistike tarzda olan saç modelleridir. Bu yıl elbette hem kısa saçlı gelinler için hem de uzun saçlı gelinler için uygun farklı birçok gelin saçı modeli vardır.

2017 gelin saç modelleri

Kısa Saçlı Gelinler İçin Trend Saç Modelleri

Kısa olan saçlarda, biraz salaş bukleler ve tamamen salık, bir yana daha fazla ayrılmış ya da dağınık bir şekilde hafif toplamış saç modelleri vardır. Bu saç modellerinde bir de tek taraftan hoş bir aksesuar ile toplanmış bukleler halinde ki saçlarda oldukça ön planda.

Trend Gelin Topuzları

Gelin Topuzlarında 2018 yılının trend modelleri oldukça geniş kapsamlı, farklı bir çok model seçeneği bulunmakta. Topuzlarda kullanılan örgüler oldukça ön planda, örgülerin kullanıldığı, dağını ve salaş topuzlar oldukça dikkat çekmekte bu yılın gelinleri için, özellikle baharda yapılacak olan kır düğünleri için de oldukça uygun ve şık modeller.

Tabi salon düğünleri ve gelinlik modeli biraz daha ihtişamlı ve ağır olanlar için de daha düzgün bir şekilde toplanmış klasik tarz da topuzlarda, yine bu yılın trend gelin saçı modelleri arasında yerini alıyor.

Topuz yapılırken, genelde herhangi bir kahkül ve ya perçem kullanılmıyor bu yılın gelin topuzu modellerinde, ağırlıklı olarak da saç ayrımı ortadan yapılmakta. Yine topuzlar yapılırken detaylarda kullanılan bukleler de gözden kaçmıyor. Eğer bu yıl evlenecek  gelin adayları arasında iseniz, bu modeller bu yılın gelin topuzu modellerinden kendinize uygun olan bir model elbette bulacaksınız, çünkü hem oldukça farklı seçenekler var he de hepsi oldukça romantik ve doğal modeller. Bu yıl sofistike gelinler göreceğiz.

Uzun Saçlı Gelinler İçin Trend Saç Modelleri

Eğer saçları uzun olan gelinlerden iseniz, kesinlikle bir topuzla saçlarınızı saklamamalısınız. Bu yüzden saçlarınızın salık olduğu gelin saçları sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Yine bu modellerde de trend olan dalgalı ve bukleli saç modelleri; tek tarafa alınmış saçlar, ışıltılı ve dikkat çekici bir saç aksesuarı ile tek tarafa tutturulmuş saç modelleri, üstlerden örgü gelen helen modelleri 2018 yılının da dikkat çeken tasarımlar arasındadır. Ayrıca yanlardan tutturulup arkadan salık bırakılmış, bukle bukle saçlarda oldukça hoş olabilir.

Önemli bir ayrıntı da kesinlikle saç modelinizde de abartıdan kaçınmalı ve daha doğal modelleri tercih etmelisiniz. Kullanacağınız saç aksesuarı da nasıl görüneceğinizi oldukça etkileyecektir.

Gelin Saç Modelleri  Galerisi için tıklayın.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 14:00:40 +0000 ]]> ]]>
Kafes Duvak Modelleri ]]> Kafes Duvak Modelleri

Duvak, gelinlerin başlarını, bazen de yüzlerini kapayan dantel veya tülden oluşan süslü örtüdür. Gelinlikte bekâret sembolü sayılan duvak, gül, limon çiçeği, müge gibi çiçeklerle süslenebilir. Kısa veya yere kadar uzun olabilir. Nikah kıyılıncaya kadar gelinin başını örter, nikahtan sonra damat tarafından açılır. Türk köylerinde genellikle yeşil veya al duvak kullanılır. Duvak, orta çağlardan günümüze kadar gelen duvağın anlamı şimdiki anlamından çok da farklı değildir aslında. Duvak tarzı uzun zamandır gelinlerin en çok tercih ettikleri aksesuarlardan biri olmuştur. Duvağın uzunluğu ne kadar uzun ve gösterişli ise saray hanedanına o kadar yakınlığı ifade ederdi. Günümüzde ise duvak ilk günkü kadar önemli ve gelinler için vazgeçilmez olmaya devam etmektedir.

Uzun duvak tercih eden gelinler gecenin sonunda uzun duvağı çıkararak daha kısa duvak ile devam ederler. Genelde duvak kumaşı gelinliğin detaylarını taşlarını dantelini ve gelinlik kumaşının aynısının tercih edilmesiyle üretilir. Duvak eğer topuz yapıldı ise topuzun altında veya topuzun üzerinden sabitlenerek kullanılabilir. Duvak gelinin diğer misafirlerden ayrılmasını sağlayan önemli bir ayrıntıdır.

Duvak neden takılır?

Duvak eski bir gelenek olarak devam eder. Eskiden insanlar nazar değmesinden korktukları için gelinin yüzünü kapatırlardı. Gelinin yüzünü ilk damat açardı. Türk örf, adet ve geleneklerinde duvağın üzerine örtülen kadının namuslu olduğunu belirten bir simge idi. Ayrıca Türk örf, adet ve geleneklerine göre duvağın üzerine örtülen kırmızı örtü kadının kocasına emanet edilmesi anlamını da taşırdı.

Duvak modelleri

Duvaklar düz tüllerden tercih edilebileceği gibi daha çok dantel detaylı yada gelinliğin üzerinde yer alan taşlar ile süslenmiş olabilir. Saçların göründüğü uzun duvaklar çok uzun süre moda olarak kullanılmıştır. Daha sonra uzun duvak modelleri yerini taçlı daha kısa olan duvaklara bırakmışlardır. Günümüzde ise bir tarafı kısa arka tarafı uzun duvak modelleri tercih edilmektedir. Böylece gelinler dilediklerinde yüzlerini kapatabilir dilediklerinde ise duvağı arkaya uzatarak yüzleri açık bir şekilde duvaklarını kullanabilir.

Kafes duvak modası

Yüzyıllardır gelinlik kültürü olan ülkelerde duvak modelleri kullanılmaktadır. Kafes duvak modelleri ise yüzün belli bir kısmının ya da yüzün tamamımın kapatıldığı modeller arasında yer almaktadır. Genellikle file kumaşların tercih edildiği kafes duvak modelleri taç yardımı ile saça sabitlenir. Kafes duvak modelleri çoğunluk ile kısa gelinlik modelleri beraberinde tercih edilir. Bunun yanı sıra maskülen tarzda daha ağır ve yoğun şekilde kafes duvak modelleri öne plana çıkar. Daha çok Fransız modeli olarak anılan kafes duvak modelleri şık ve hoş bir görünüm sergilerler. Ülkemizde pek tercih edilmese de dünya genelinde oldukça sık tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Kafes duvak modelleri dünya da cenazelerde de kullanılabilen duvaklar olarak anılmaktadır. Her ne tarzda tercih ederseniz edin duvaklar gelinlerin vazgeçilmez detaylarındandır.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 13:59:20 +0000 ]]> ]]>
Eşinizden fazla mı kazanıyorsunuz? ]]> Eşinizden fazla mı kazanıyorsunuz?

Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 30'u eşlerinden daha fazla para kazanıyor. Tabii bu durum her şeyden önce erkekleri etkiliyor.

Modern hayatta kadınlar artık iş hayatında aktif olarak yerlerini aldılar ve hatta birçok meslek grubunda kadınlar erkeklerden çok daha başarılı. Kadınların normal standartlarda erkeklerden daha çabuk iş bulduğu hatta çok daha başarılı olduğu yapılan araştırmaların bir başka sonucu. 

İlişkiyi olumsuz etkiliyor 
Çoğu zaman kadınlar erkeklere göre çok daha yüksek ücretler alabiliyor. Bu doğrultuda da erkeklerin bazen, mesleki kariyerinden fedakârlıkta bulunarak karısının kazancıyla geçinmeye başladığı ve evde oturarak çocuğun bakımını üstlendiği gözlemleniyor. Tabii bu durum o kadar da kolay kabullenilecek bir durum değil! Ekonomik özgürlüğünü tamamen ele geçirmiş eşinin bu durumundan rahatsız olan birçok koca, zamanla ilişkide problem yaratmaya başlıyor ve dengeler tamamen bozuluyor. Ama durumu bir de kadınların cephesinden düşünmek gerek. Para kazanmaya başlayan kadın, fark etmeden eşini eziyor ve bütün bunlar eğer varsa çocukları etkiliyor. Evin temel ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü kadın karşılayınca da çocuğun babaya olan güveni tamamen sarsılıyor.

Çocuklara dikkat! 
Yapılan araştırmalara göre çalışan kadın, çalışmayan kadına göre ev içersinde daha fazla söz söyleme hakkına sahip. Bu durumun çocuklara yansıdığını da düşünürsek, dondurma almak istediğinde bile anneden para isteyen çocuk diğer arkadaşlarının babalarından para istediğini görünce büyük bir panik yaşamaya başlıyor.

 Bu durum içine kapanık olan çocuklarda, ilerde çalışmama isteği, hırsını kaybetme hatta erken yaşta yemek yapma isteği, evi temizleme ve bir erkeğe göre fazla düzenli olmak gibi yeni dürtüler kazandırıyor. Bu durumu normal karşılayan çocuk ilerde de mutlaka eşiyle problemler yaşayacak ve çocuklarını da kendi gibi yetiştirecektir. 

Sonuç olarak, önemli olan her zaman ki gibi her şeyi dozunda ayarlayabilmekte. Tabii ki evde oturun, yemek yapın, ev temizleyin ve çocuklarınızı büyütün, hiç bir sosyal hayatınız olmasın, eşinize bağlı yaşayın demiyoruz. Çalışın, başarın… Ama bunu yaparken sorumluluklarınızdan kaçmayın. Eşinizi her zaman yüceltin. Onun başarısıyla gurur duymasını bilin. Önemli olan kimin çok kazandığı değil. Önemli olan birlikte çalışıp, başarıyı paylaşmak...

]]>
Fri, 16 Jun 2017 13:58:04 +0000 ]]> ]]>
Evli kadın hep kilo alır! ]]> Kadınlar birlikte yaşamaya başladıktan sonra kilo alıyor, erkekler ise kilo veriyor...

İngiltere'de aynı evi paylaşan çiftler arasında yapılan bir araştırma; kadınların birlikte yaşamaya başladıktan sonra kilo aldığını, erkeklerin ise kilo verdiğini gösterdi.Araştırmaya katılan kadınların üçte biri, kilo aldıkları için daha az yemek yediklerini açıklarken, erkeklerin üçte biri de daha az yemek yeme eğiliminde olduklarını ifade etti.

Erkeklerin çoğunluğu ise salata ve yoğurt tüketimini artırdıkları için kilo verdiklerini düşünüyor. Beslenme uzmanlarına göre; birlikte yemek yapan çiftler, genelde hangi gıdalara ihtiyaçları olduğunu dikkate almıyor ve hazırladıkları yemekleri iki eşit porsiyon şeklinde tüketiyor.Çiftler, alışveriş sırasında da benzer tutum sergiliyor. Kadınların yüzde 90'ı erkeklerle birlikte alışverişe çıktıklarında daha fazla et satın alıyor.

Kadın ve erkekler farklı gıdalara ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle, sürekli bu şekilde beslenmenin sağlıklarına zarar verebileceğini belirtiyor.

 

Daily Mail'in haberine göre; erkekler daha çok B vitaminine ihtiyaç duyarken, kadınların özellikle hamilelik döneminde folik aside gereksinimi artıyor.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 13:56:02 +0000 ]]> ]]>
Evlilikteki Hatalar! ]]> Evlilikteki hatalar!

EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA 

Eşinin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

 

İŞİ YOKUŞA SÜRME 

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eşin, “On yıldır sana söyledim; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor?” şeklinde konuşmalar yapmaması gerekir.

 

GEÇMİŞİ HATIRLATMA 

Evlilik hayatı boyunca insanların olumsuz hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar,unutulan önemli günler, yapılan yanlış davranışlar mutlaka vardır. Evlilik hayatı boyunca bu kötü hatıraların eşler tarafından tekrak tekrar ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

 

GENELLEMEDE BULUNMA 

Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin...” sözleri evliliği yıpratır.

 

EŞİNİN AKLINI OKUMA 

Çiftler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Sürekli iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına itmiştir. Erkek de kadın da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya başlar. Kafalarında kurdukları şeyler zaman zaman birbirlerinin hareketlerine dair yorumlar üretmelerine neden olur.

 

KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME 

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde bir tarafın ısrarla kendini haklı görmesi evliliği çıkmaza sürükler.

 

KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ 

İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

 

EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI 

‘Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlersen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 13:55:10 +0000 ]]> ]]>
Mutlu Evliliğin Sırları! ]]> Mutlu bir evliliğin sırları

Evliliğinizin her zaman ilk günkü gibi olabilmesi için

En güzel niyetlerle ve dileklerle adım atılan evlilik kurumu, dışardan göründüğü kadar kolay yürütülebilen bir şey değil. Evliliğinizin ilk günlerdeki gibi heyecanlı ve mutlu kalmasını istiyorsanız yapmanız gerekenler var.


Hayat karmaşasında eşler birbirine ancak işten arta kalan zamanlarda vakit ayırabiliyorlar. Bu da aralarındaki aşkı öldüren en temel sebeplerden biri. Eşinizle baş başa vakit geçirin, birlikte özel aktiviteler yapın.


Çocuklar hayatınızın en önemli konusu olabilir ama mutlu çocuklar için önce mutlu bir evlilik olmalı. Çocuklarınızla ilgili konuştuğunuz kadar kendi isteklerinizi, duygularınızı ve beklentilerinizi de paylaşmalısınız.


Evliliklerin temel problemlerinden cinsel isteğin azalması birçok nedene bağlı olabilir. Günlük hayatın stresi, endişeler gibi durumlar sizi cinsellikten uzaklaştırabilir. Bunun için eşinizle küçük tatillere çıkmalısınız ancak bunu işin yoğun dönemlere denk getirmemeye dikkat edin.


İkinizin zevkle yapabileceği ortak hobiler geliştirin. Böylece birbirinize daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

]]>
Fri, 16 Jun 2017 13:53:23 +0000 ]]> ]]>
Açık Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gerekenler ]]> Açık Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Düğünde Açık Saçın Kullanımı Zor Olur mu?

Saçı sabit tutmak, gece boyunca bozulmasını engellemek zor olduğu için açık saç gelin başları kullanımı zor modellerdir. Dolayısıyla eğer havuz başında, deniz kenarında ya da kırda düğün yapacaksan hava, nem, rüzgar gibi etkenler devreye girer. Saç nemden basılır, rüzgardan dağılır. Eğlence düzeyi yüksek bir düğün olacaksa ve sen bir saniye bile oturmamayı kafana koyduysan, dans edeceğin için saçların gecenin ilk saatlerinden itibaren bozulabilir.

Elbette kuaförün, saçın gece boyunca tazeliğini koruması için elinden geleni yapacaktır fakat bahsettiğim bu iki faktör de yabana atılır faktörler değil.

Eğer bir nikah, nikah yemeği gibi sade bir gece planlıyorsan elbette bunları düşünmeden rahatlıkla saçını açık bırakabilirsin.

Açık alanda düğün yapacağım, gece boyunca dans edeceğim ama saçımı da açık bırakmak istiyorum diyorsan, o gece çekilecek fotoğraflara bir ömür mutlulukla bakabilmen için yapma derim. Sana önerim, eğer dış mekan fotoğraf çekimi yapacaksan açık saç modeli fotoğraf çekimi gününde yaptır, düğününde ise kullanımı daha kolay, en azından enseni açıkta bırakacak bir modele yönel.

 
Açık Saç Hangi Yüz Tipine Yakışır?

Açık saçın hangi yüz tiplerine daha çok yakıştığını merak ettiğini düşünüyorum. Günlük hayatta herkes tarafından tercih edilse de düğün günü daha dikkatli bir seçim yapman gerektiğini belirtmeliyim. Kusursuz bir yüz tipi olduğu için oval yüz tipine sahipsen rahatlıkla gelin saçında açık bir model tercih edebilirsin. İstersen yandan ayrılmış, istersen yarım toplanarak açık bırakılmış, ister dalgalı, ister düz... Senin yüz tipin her modeli rahatlıkla taşır.

 
Reese Witherspoon gibi kalp yüz şekline sahipsen yandan ayrılmış veya bir tarafta toplanarak açık bırakılmış modellere yönelebilirsin.

 
Fakat yüz tipinden bağımsız bir şekilde küçük bir suratın varsa açık saç yüzünü daha da küçültecektir. Suratın minyonsa ve özellikle de omuzların darsa saçlarını açık bırakma, topuz modellerinden bir seçim yap derim.

Hangi Yaka Tipleri Açık Saçla Güzel Durur?

Gelin saçı modelini seçerken dikkat etmen gereken şeylerden biri de gelinliğinin yaka tipi. Eğer gelinliğin hakim yaka, halter yaka, kayık yaka gibi kapalı yaka tiplerinden biriyse açık saçtan uzak dur. Straplez, V yaka, U yaka, kare yaka gibi boynu açık yakalardan biriyse açık saç modelleri seçebilirsin.

Fakat konu açık saç olunca burada kol da devreye giriyor. Boğucu bir görüntü oluşturacağı için uzun veya truvakar kolla açık saç modellerini asla önermiyorum. Askılı ya da düşük omuzlu modeller açık saçı daha iyi taşır.

Düşünmen gereken genel prensip şu olmalı: Gelinliğin o gecenin yıldızı. Onu herhangi başka bir şeyle gölgeleme. Saçlarını gelinliğin yakasını, kolunu ya da sırt detayını kapatmayacak modellerden yaptır.

 
Açık Saç Çeşitlerinden Örnekler!

Açık saç çeşitlerinden bahsederken içine yarım toplanmış saç modellerini de dahil ediyorum. Yani tamamen açıkta bırakılmayan, saçın ön taraflarından iki tutam saçın, arkada birleştirilerek yarım toplanmış hali de bu konuya giriyor.

 
Yarım toplanmış modellerden sonra en çok karşılaştığım örnekler açık uzun saç gelin başı modelleri içinden çıktı. Daha çok uzun saçlı gelin adayları saçlarını açık bırakmayı tercih ediyor. En çok yaptırdıkları çeşitlerden biri ise açık dalgalı saç modelleri. Uzun saça iri ya da zayıf dalgalar vermek açık saçı en çok hareketlendiren yöntem.

 
Onun dışında açık yandan saç modelleri yine açık saçta en çok kullanılan çeşitlerden biri diyebilirim. Yandan ayrılarak omuzlarda açık bırakılan bu model daha önce de dediğim gibi kalp ve dikdörtgen yüz tipleri için uygun.

 
Helenistik açık saç modelleri de dediğimiz açık örgülü saç modelleri en çok kır düğünlerinde tercih ediliyor. Daha doğal ve bohem gelin adaylarının tercihi olan bu model oldukça romantik bir model.

 
Açık Saçla Nasıl Aksesuarlar Kullanabilirim?

Sadece duvak, mücevher, saç aksesuarı gibi saç modeli ile ilgili olan aksesuarlardan bahsedeceğim. Çünkü bu üçü saç modeli ile ilgili oldukları kadar birbirleri ile de ilgili şeyler.

 
Örneğin gelin seti gibi tüm takıları içeren bir tercih yapacaksan, saçına çiçeklerden bir taç yapman uyumlu olmaz. Ya da taşlı bir gelin tacı kullanacaksan takılarını minimumda tutmalısın ki abartılı bir görüntü sergileme.

Saçların açık olacağı için omuzların ve boynun yeterince dolu olacak. Bu yüzden kolye takmanı önermiyorum.

Eğer saçlarını her iki tarafta da omuzlarında açık bırakacaksan küpe takmana gerek yok çünkü küpelerin görünmeyecek. O yüzden küpe yerine bir gelin saç aksesuarı kullanabilirsin. Işıltılı bir saç tokası saçlarına hareket katar.

Ama eğer saçlarını yandan ayırarak sağda veya solda toplayacaksan, bir taraf açıkta kalacağı için küpe kullanabilir, açıkta kalan kısmın çok boş görünmesini engelleyebilirsin.

 
Çok sade, doğal ve romantik bir gelin olmak istiyorsan sana önerim hiç takı kullanmaman ve saçına çiçeklerden gösterişli bir taç yapman.

 
Bohem bir tarz yakalamak ve özgün olmak istiyorsan alnından sarkan saç taçlarını tercih edebilirsin.

 

]]>
Wed, 07 Jun 2017 10:39:17 +0000 ]]> ]]>
Kısa Boylular İçin Gelinlik Modelleri ]]> Kısa Boylular İçin Gelinlik Modelleri

Kısa boylu gelinlerin gelinlik seçmeden önce belirlemesi gereken şey vücut oranlarıdır. Bacakları mı yoksa beden boyları mı kısa bunu belirlemeleri gereklidir. Bunu belirledikten sonra gelinlik seçmek için alışverişe çıkmalıdırlar. Aşırı taşlı, prenses etekli, vücut hatlarını kesen gelinlik modellerinden uzak durmaları gerekir. Çünkü bu tarz gelinlikle vücut orantısını daha belirgin hale getirir ve bacak boyunun ya da beden boyunun kısalığını gösterir. Bunun yanı sıra bacak bpyu kısa olan gelinler için beli yukarıdan başlayan gelinlik modelleri, belden bölünmüş gibi duran ve hafif bollaşan (A tipi gelinlik) gelinlik modelleri ise boyu daha uzun göstermektedir. Ayrıca kısa boylu gelinler için iki parçadan oluşan gelinlik modelleri de uygundur. Daha uzun boylu görünmelerine yardımcı olur. Kısa boylu gelinlere birkaç minik ipucu verecek olursak aşağıyı okumanızı öneririz.

1) Gelinlik yakası: Kısa boylu gelinler kayık yaka veya halter yakalı gelinlikleri tercih etmemelidir. V yaka, prenses yaka, straplez yaka gelinlikleri tercih etmeliler. Çünkü yaka kısmı açık olan gelinlikler boyun bölgesini daha uzun gösterir. Ayrıca kalın askılı gelinliklerden uzak durmalılar. İnce askılı gelinlikler tercih edilmeli.

2) Gelinlik eteği: Kısa boylu gelinler A tipi etekli gelinlikler, belden çan şeklinde açılan gelinlikler, balık model gelinlikler ve deniz kızı model gelinlikler tercih etmelidirler. Kabarık gelinliklerden uzak durmalılar. Etek modeli de çok önemlidir. Dantelli etekli gelinliklerden uzak durulmalı. İlla dantel veya taş isteniyorsa üst bölgede kullanılmalı.

3) Gelinlik ayakkabı: Gelinlerin en büyük hatası yüksek platformlu ayakkabı seçmeleridir. Büytün gece ayakta durulacağı düşünülürse bu tarz ayakkabılardan uzak durmaları gerekir. Gelinlik boyuna uygun normal topuklu bir ayakkabı tercih etmeliler.

4) Gelinlik duvak: Kısa boylu gelinler uzun duvaklardan uzak durmalılar. Orta boydaki duvakalrı tercih etmelidirler.

Gelinlik Modelleri Galerisi için tıklayın.

]]>
Mon, 29 May 2017 11:33:41 +0000 ]]> ]]>
Orta yaşlı gelinler için gelinlik ÖNERİSİ ]]> Orta yaşlı gelinler için gelinlik seçimi

Orta yaşlılar gelinlik seçimlerini yaparken, abartıdan uzak, daha düz kesim, romantik ve sade modeller seçmelidirler. 30 yaş üzeri gelin adayları ve ikinci evliliğini yapacak olan gelin adayları çok fazla abartılı olmayan, kabarık olmayan modelleri seçebilirler. Abartıdan uzak, düz kesim, kumaşıyla ve kesimiyle özel modeller bu yaş grubu hanımlara daha çok uygundur. Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz. Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur. Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz. Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.

Ve size muhteşem görünmek için izlemeniz gereken birkaç basit kural:

 • * Şapka takmayın bu gelinin annesinin alanına giriyor.
 • * Gelin olduğunuzu gösteren bir buket olsun elinizde.
 • * Önyargısız , yapıcı tavsiye alabileceğiniz kişisel bir alışveriş uzmanı ile görüşün.
 • * Olduğunuz gibi görünün, en doğrusu bu.
 • * Beyaz renk, yaşlı ve açık cildi iyi göstermez.
 • * Odak noktası olmak için göz alıcı tek parça bir mücevher takın.
 • * Uzun topuz ya da üstte toplanan saçlar çok iddalı olabilir. Açık kalsınlar. 
   

orta yas grubu gelinlik modelleri

]]>
Mon, 29 May 2017 11:32:30 +0000 ]]> ]]>
Düğünde Kim Kimle Oturmalı! ]]> Düğünde Kimi Kimle Oturtmalıyım

Birbirine haset görümceler, kavgalı kuzenler, eski sevgililer, küs enişteler! İşte evlenecek çiftlerin korkulu rüyası oturma düzeni! Kimi, kimle ve nerede oturtmalıyım sorularının kafanızı kurcaladığını biliyorum. Basit formüllerle bu işi çözebiliriz. Haydi başlayalım. „

Davetli Listesi

Öncelikle eşinizle, akrabalarınızın düğün mekanında ayrı mı, yoksa karışık mı oturacağını konuşun. Kimi çiftler düğün mekanını sağlı- sollu bölüp gelin ve damat tarafını ayırıyor, kimileri karışık bir oturma düzeni yapıyor. Düğünlerde oturma planı yaparken hangisi daha kolay derseniz, elbette tarafların mekanın sağ ve sol tarafına bölünmüş olmasını tercih edin derim. Böylece herkes kendi tanıdığı davetlilerin kiminle oturacağına daha rahat karar vermiş olur. 

Gelin ve damat tarafı salonun iki tarafına bölünmüş olarak oturacak olsa bile, çiftin anne ve babalarının en ön- orta masada beraber oturmaları en sık rastlanan tercihtir. Fakat dünürler anlayış ve yaşam tarzı bakımından birbirlerine çok yakın değillerse ayrı masalarda oturmalarında fayda olabilir. Burada karar size kalıyor. Tansiyonu bir ölçün!

Masa Düzeni

Gruplandırın!

Bu temel kararı aldıktan sonra basit bir sınıflandırmaya gidin. Kardeşleriniz, iş arkadaşlarınız, okul arkadaşlarınız, kuzenleriniz, teyze-dayı, hala-amca gibi yakın akrabalarınız, aile dostlarınız, komşularınız… Davetli listenizde yer alan misafirlerden kaç tane kategori çıkıyorsa başlıklar halinde yazın. Bu sırada davetli listenizin alıp başını gittiğini fark ettiyseniz, bırakın gitsin :)

Davetli listesindeki isimleri ilgili kategorilerin altına yazmaya başlayın. Birkaç kategoriye birden uyan isimleri bir kesişim kümesi oluşturup oraya not edin. Bu isimleri daha sonra uyum sağladıkları başka masalara kaydırarak denge sağlamaya çalışabilirsiniz.

Bu tasnif etme işi her şeyi daha rahat görmenizi sağlayacaktır. Böyle bir gruplandırmadan sonra ilk yapmanız gereken şey ortaya çıkan kategorik listeyi, kendi içlerinde yaş gruplarına göre bir kez daha sınıflandırmak olacaktır. Yaş gruplarından sonra dikkate almanız gereken en önemli faktör ilgi alanları ve yaşam tarzlarını göz önünde bulundurmak olabilir. Ayrıca aralarında görünür derecede tatsızlık olan yakınlarınızın aynı masaya gelmemesine özen gösterirseniz kimsenin keyfi kaçmayacaktır.

Trend: "Bekarlar Masası"

Bekar ve aynı yaşlarda olan arkadaşlarınızı aynı masaya oturtun ve sonra eğlenceyi izleyin derim. En güzel halleriyle düğününüze gelen arkadaşlarınız, katılacağınız bir sonraki düğünün ev sahipleri olabilirler. Eskiden bu iş biraz gizli saklı yapılıyordu ama şimdi trend, düğün masa kartları arasına “Bekarlar Masası” da eklemeye kadar gidiyor. Unutmadan, arkadaş grubunuzda husumetli eski sevgililer varsa aynı masaya oturtmamanızı tavsiye ederim. Elbette bu konuda en çok vakayla karşılaşanlar organizasyon şirketleri! Bir dinleseniz sırf oturma düzeni yüzünden düğünlerde çıkan vaveylayı. Bu konuda en doğru adres onlar!

Bunlara dikkat!

Düğünde masa düzeni yaparken hoparlörlere en yakın masaları gençlere bırakmak ve yaşlıları müzikten olabildiğince uzağa yerleştirmek en mantıklısı. Fakat aile büyüklerinizi arkalara itmek hoş olmayacağından mekanın düzenine göre müzik sesinin en az hissedileceği orta önler aile büyükleri için ideal oturma alanları olabilir.

Gençleri ise arka masalara oturtabilirsiniz; müzik sesiyle ilgili daha az sorun yaşayacakları kesin! Fakat hiçbir davetlinizin kendisini arkalara atılmış hissetmemesi için son yıllarda çok tercih edilen platformlu salon düzenini öneririm. Bunu geriye gittikçe yükselen ve tüm davetlilerin sahneyi görmesini mümkün kılan amfi düzeni gibi düşünebilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli şey ise bunun sizin düğününüz olduğu! Elbette misafirlerinizin hassasiyetlerine elinizden geldiğince dikkat edecekseniz; fakat bunun bir kabusa dönüşmesine lütfen izin vermeyin. Bu sizin geceniz ve herkes sizin mutluluğunuza şahit olmak için orada. Bu tür detayları dert edip, canınızı sıkmayın! Siz pozitif ve mutlu olun, emin olun herkes eğlenmenin bir yolunu bulacaktır.

]]>
Mon, 29 May 2017 11:28:29 +0000 ]]> ]]>
Yeni Abiye Modelleri 2017 ]]> Yeni Abiye Modelleri 2017 Koleksiyonları ve Trendleri

Abiyeler özel günlerin baş kahramanlarıdır. Her kadın mutlaka bir nişanda, düğünde giyerim diye 1-2 abiye satın alır. Abiyeler her sene tasarım değiştirerek ya da tasarımlarının üstüne yeni şeyler ekleyerek kendilerini güncellerler. Yeni abiye modelleri bu şekilde trendlere uyum sağlarlar.

2017 Nişan Elbisesi

Birbirinden Şık Yeni Abiye Modelleri

Abiye elbiseler üreten markalar yeni abiye modelleri için çalışmalara çoktan başladılar bile. Trendleri takip eden ve her sene yeniliklerle kadınların karşısına çıkan bu markalar, tasarımlarıyla gardıroplardaki yerlerini alıyorlar.

Siyah, Düşük Omuzlu Yeni Abiye Modelleri

Düşük omuzlu abiyeler son yılların trendleri arasında yer alıyor. Özellikle uzun etekli abiyeler, uzun boylu kadınlar tarafından da sıkça tercih edilen modellerden. Bu tarz bir elbise giyebilmek için omuzlarınızın geniş olması gerekiyor. Sade bir saçla ve küçük küpelerle tamamlayabileceğiniz bu elbise, mezuniyet törenleri için de doğru bir seçim olacaktır.

Renkli Abiye Elbiseler

Renkli abiye elbiseleri 2017 yılında da bol bol göreceğiz gibi görünüyor. Birbirinden gösterişleri renklere sahip olan bu elbiseler özellikle ilkbahar ve yaz günlerinde yapılacak olan kır düğünleri için tercih edilebilir.

yeni-sezon-abiye-elbise-modelleri-olegcassini

Payetli Uzun Yeni Abiye Modelleri

Kısa versiyonlarını sık sık gördüğümüz payetli elbiseler son 1-2 yıldır uzun tasarımlarla da karışımıza çıkıyor. Özellikle gece partilerine uygun olan bu elbiselerin her rengini 2017 yılında da bolca göreceğiz. Eğer gece giymek için payetli bir elbise arıyorsanız ve boyunuz da bu tarz bir elbise giymeye uygunsa bu tarz elbiselere bir göz atabilirsiniz. Yılbaşı partisinde giymek için de bu tarz elbiseler tercih edebilirsiniz.

Dantelli ve İşlemeli Elbiseler

Dantelli elbiseler son yıllarda zaten moda. 2017 yılında da bu moda devam edecek. Hatta tasarımcılar önceki senelerde yaptıkları tasarımların üstüne yeni şeyler ekleyerek ortaya farklı tasarımlar çıkartmaya devam edecekler. Eğer en yakın arkadaşınız evlenecekse ve düğüne nedime olarak katılacaksanız bu tarz bir elbise tercih edebilirsiniz.

En Yeni Abiye Modelleri

2017 yılı için tasarlanan elbise modellerine göz atmak isterseniz Abiye Modelleri Galerimize bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Tesettürlü Abiye modelleri yeni sezon

 

]]>
Mon, 29 May 2017 11:27:24 +0000 ]]> ]]>
Pelerinli Gelinlik Modelleri ]]> Pelerinli tesettür gelinlik modelleri 2017 in trendleri

Osmanlı motifleriyle kendinizi yansıtın

Daha çok Osmanlı motifinin izlerini taşımaktadır. Osmanlı döneminde de işleme ve taşlarla süslenmiş pelerinli kıyafet modelleri yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde de nostaljik simgelere bağlılık ve bundan dolayı Osmanlı döneminden esinlenen modacılar pelerini günümüzdeki gelinlik modellerine yansıtmıştır. Bunun yanında renklerde de nostalik dönemin etkileri sözkonusudur. Bu renklere örnek vermek gerekirse, pudra, gümüş açık kahverengi, sarı tonları esintilerini görebilmekteyiz.

Eğer tesettürlü bir gelinlik tercih edecekseniz, taşlarla işlenmiş pelerinli bir gelinlik şık görünmenizi sağlayacaktır. Fransız danteli diğer gelinliklerde olduğu gibi pelerinli modellerde de sık sık görülmektedir.

Renkli Gelinlik Modelleri için tıklayın2017 tesettürlü gelinlik renkli modelleri

Tesettür gelinlik seçimi

Gelinlik seçimi yapacaklar için lazım olabilecek birkaç bilgiyi sizlerle paylaşalım. Eğer çok gösterişli ve sade olmayan bir model giymek istiyorsanız tafta kumaşlı gelinlikler tam size göre. Tafta kumaş her türlü işlemeyi rahatlıkla taşıyabilir. Pelerinli gelinlikler daha görkemli ve dikkat çekici olmanızı sağlar. Son zamanlarda taşlı işlemeler de çok ön planda olduğu için swaroski taşı ve buna benzer taş işlemeli, mümkünse pelerinli gelinlikleri tercih etmenizde fayda var. Atlamadan geçmeyelim 2016 ‘nın modası olan çiçek detayı bu senede küçük ve ilgi çekici bir detay olarak kullanılmaktadır. Tabiki de gelinlik rengi de çok önemli. Gelinliğinizin parlak taşlar hariç tüm detaylarının aynı renkte olması sizin daha göz alıcı görünmenizi sağlayacaktır.

Pelerinli Gelinlik Modelleri 2017

dantelli-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli tesettür gelinlik modelleri 2017

buyuk-beden-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli Gelinlik Modelleri 2017

en-guzel-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli Gelinlik Modelleri 2017

omuzlari-acik-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli tesettür gelinlik modelleri 2017

pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli Gelinlik Modelleri 2017

sade-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli tesettür gelinlik modelleri 2017

tesettur-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli Gelinlik Modelleri 2017

trend-pelerinli-gelinlik-modelleri

Pelerinli tesettür gelinlik modelleri 2017

uzun-pelerinli-gelinlik-modelleri

]]>
Mon, 29 May 2017 11:26:01 +0000 ]]> ]]>
2017 Damatlık Modelleri ]]> 2017 Trend Damatlık Modelleri

2017 Trend Damatlık Modelleri ile düğününüzde şıklık yarışıda zirvelerde olacaksınız.2017 damatlık modelleri, konusunda hazırladığımız 2016-2017 kreasyon çalışmamızdaki damatlık resimlerine hayran kalacak ve hemen bir magazanın kapısında bulacaksınız kendinizi. Baharlık damatlık modelleri 2017 yılında da sizlerin yüzünü güldürmeye devam edecek.Baharın tüm ışıltısı pozitifliği ile sizleri coşturacak.Baharlık damatlıklar 2016 yılında moda severler için vitrinlerde yerini almışken 2017 yılında da vitrinlerdeki yerini koruyacak.Trend damatlık modelleri düğün gününün vazgeçilmez parçalarından biri olarak, seçim yapmak ve üzerinize yakışacak damatlığı bulmak oldukça zorlu bir uğraşıdır.

Trend son moda damatlıklar, gerek güzelliği gerek zerafeti gerekse üzerinizde duruşu bakımından sizleri en mutlu gününüzde en zirveye çıkaracaktır.

İllkbahar yaz damatlıklar 2017 yılının en gözde kıyafet tercihleri arasında yerin koruyacaktır. Yazlık damatlık modelleri ile yazın en şık beyfendisi siz olacaksınız. Ayrıca, ince ve kaliteli kumaşlardan yapılmış olması da yaz aylarının sıcaklığında sizleri serinletici bir etkiye kavuşturacak.

2017 Trend Damatlık Modelleri, damatlara damatlık modelleri için fikirlerimizi sunarken siz sevgili damatlarıda düşünüp sizler için fikirlerimizi yazdık.

2017 Damatlık Modelleri Seçimi Nasıl Olmalı ?

Tabiki de en önemli unsur, koyu kıyafetlerin seçimi ve tercihi olacaktır.Çünkü, beyaz gelinliği en iyi ayırt eden ve tamamlayan koyu renkli kıyafet etrcihleridir.Gelin hanımın yanında koyu kıyafet seçimi, hem gelini ortaya çıkarır hemde siz damat adaylarını zirveye çıkarır.

2017 Trend Damatlık Modelleri için Hangi Aksesuarlar Moda ?

En önemli aksesurarlar arasında tabiki de ayakkabı, mendil,kravat ve kemer gibi aksesuralrın seçimi olacaktır. Mendil, gelin hanımın gelinliği ile uyumlu olmalı.En azından renk olarak uyum sağlamalıdır.Ayakkabı koyu renk siyah bir ayakkabı sizi tamamlayacaktır.Ayrıca kemer yada kuşak uyumu da çok önemli.Kemer, koyu takım giyiliyorsa koyu beyaz giyiliyorsa gelin ahnımın üzerindeki bir renge adapta edilmelidir.

Ayrıca standart renklerin yanı sıra damatlıklarda renklendiriliyor. Beyaz, açık mavi, krem, bej, indigo mavi tonları, koyu mavi damatlık modelleri gibi bir çok yazlık damatlık takım elbiseler damat adaylarını bekliyor .Ayrıca siyah damatlık modelleri, lacivert damatlık modelleri 2017 yılında daha renkli kravatlarla daha modern stiller sunuyor.İpek ve saten damatlık modelleri 2017 ilkbahar yaz sezonunda en çok dikkat çeken trend damatlıklar arasında olduğunuda hatırlatmak isteriz.

]]>
Mon, 29 May 2017 11:24:52 +0000 ]]> ]]>
Tesettür Kına Kıyafetleri Trendleri ]]>

Tesettür Kına Kıyafetleri Trendleri

Tesettür Kına Kıyafetleri Trendleri Nelerdir ? Ve En Çok Tercih Edilen Tesettür Kına Elbiseleri Modelleri Sizleri Bekliyor !


Tesettur kına kıyafetleri genellikle işlemeli taşlı gösterişli ve ihtişamlı modellerden oluşur. Kına geceleri bayanların vazgeçilmezi ve olmazsa olmazlarindandır.Ayrıca örf ve adetlerimize değer verdiğimiz için kına gecesi ne giyeceğimiz de önemlidir. Hatta bazı bayanlar düğüne kıyasla kına gecesine daha çok önem verir ve kına gecesine yönelik elbiseler,aksesuarlar seçilir.

Tesettür Kına Kıyafetleri Trendleri

Özellikle son yılların vazgeçilmez modelleri Osmanlı motiflerinden oluşan bindallı modelleri 2016 tesettür kına kıyafetleri arasında yine çok tercih edilecekler arasında çok tercih edilmesinin sebebi ise kına gecesi örf ve adetlerimizden olduğu için Osmanlı motifleri bu özel geceye çok yakışan bir tema olmasıdır.

Tesettür kına kıyafetleri

Uzun saten kumaşlardan oluşan bakır yada altın sarısı tesettür abiyeler yine yeni sezon kına kıyafetleri arasında sıklıkla göreceğimiz modeller arasında yer alıyor.

Tesettür Kına Kıyafetleri için Başörtüsü Yada Türban Modeli Seçimi

Kına gecelerinde uzun ve kabarık etekli elbiseler genellikle tercih edilenler arasındadır. Tesettürlü hanımlar da seçtikleri kıyafete göre türban secimide yaparlar. Eşarp kıyafete göre işlenir ve tesettür kına elbisesi modeli ile bir bütün haline getirilir. Kına gecesi kıyafetiniz çok abartıya kaçmadan gösterişli olması daha uygun olacaktır sonuçta kadınlar arası organizasyonda sıkıntı çekilmeyecektir.

Tesettür kına elbise modelleri

Burada önemli olan eşarp modeliniz ile kına kıyafeti modelinizin rengi uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.Son yıllarda moda olan mint rengi yada bordo tonlarından oluşan ipek şal modelleri ile kıyafetinizi kombinleyebilirsiniz.

Tesettür Bindallı Modelleri ve Kaftanlarda Trend Renkler

Kına gecelerinin bir diğer vazgeçilmezi ise kaftan bindallı modelleri ve arnavut şalvarı seçenekleridir. Tesettürlü gelin adayları kendi kına gecesi kıyafeti ile beraber kına yakılırken bu üç seçenekten birini giyebilir. Şimdilerde tesettür kaftan ve tesettür bindallı modelleri arasında renk tercihlerinde en çok aranan koyu yeşil bordo ve doreler yani altın sarısı, gümüş ve bakır tonlarıdır.

Tesettür bindallı modelleri

Tesettür Kına Elbisesi Seçerken Bunlara Dikkat Edin !

Öncelikle seçeceğiniz kına elbisesi kına gecesinin yapılacağa mekana uygun olmalıdır.Eğer otel yada düğün salonu gibi mekanlarda olacaksa daha koyu renkler tercih etmeye özen gösterin.Yada kına geceniz romantik bir kır bahçesinda olacaksa daha soft renkler veya daha sade kına kıyafetleri giymeniz daha uygun olacaktır.

Tesettür kına kıyafetleri arasından seçim yaparken ve model belirlen bir çok alternatif söz konusu alternatifler arasında en önemli husus vücudunuzun taşıyabileceği ve kendinize yakışanı giymesi olacaktır.

Sizlerde tesettür kına kıyafetleri arayışı içerisindeyseniz ve hala fikir sahibi değilseniz Tesettür Giyim Kabini olarak sizler için hazırladığımız en çok beğenilen tesettür kına kıyafetleri galerimize göz atabilirsiniz.

Tesettür Kına Kıyafetleri Resim Galerisi

]]>
Mon, 29 May 2017 11:23:13 +0000 ]]> ]]>
Meme kanserini teşhis eden sütyen ]]> Annesi için icat etti ama tüm kadınları kurtaracak: Meme kanserini teşhis eden sütyen

Bütün hikaye annesinin meme kanseri olmasıyla başladı...

Meksika’da yaşayan 18 yaşındaki genç mucit annesinin meme kanseri olduğunu öğrendikten sonra, yaşadığını bu olay sonucu meme kanserini önceden teşhis edebilen sütyen geliştirdi. Bu sütyen bir akıllı telefondan kontrol edilerek memedeki kanserli hücreyi önceden tespit edebilmeye yarayacak.

Julian Rios Cantu adlı gencin geliştirdiği bu projenin adı ‘Eva’. Eva daha prototip aşamada olan bir icat. Fakat genç mucit Cantu bu projeyi geliştirmek için gerekli olan parayı buldu. Üç arkadaşıyla birlikte kurduğu şirket, 56 ülkeden 56 mucidin katıldığı yarışmada 20 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Böylelikle meme kanserinin belki de ileri de çok kısa bir operasyon sonucu tedavi edilebilir bir hastalık olmasında ilk adımı attı.

Normal bir sütyen gibi tasarlanan Eva oldukça basit bir şekilde çalışıyor. Kanser tümörleri, artan kan dolaşımı nedeniyle cilt ısısını değiştirebiliyor. Bu sütyenin hedefi ise, sıcaklığı ölçmek. Bir akıllı telefon aracılığı ile kaydedilecek değerler, ısı değişimi olduğunda kullanıcıya mesaj vermeyi amaçlıyor.

Sütyenin verimli bir şekilde çalışabilmesi ve ölçümlerin tutarlı olabilmesi için sütyenin haftada 60-90 saat arasında kullanılması şart.

Genç mucidin çaresizliği hissettiği dönemlerde düşündüğü bu proje gerçekleşirse, dünya çapında kanserle mücadelede çok büyük bir aşama kaydedilmiş olacak. Basit bir telefon uygulaması ile kontrol edilebilecek bu sütyen, kişinin kendi teşhisini kendisinin koymasına büyük imkan sağlayacak.

2015 yılında Stella McCartney, mastektomi operasyonu geçirerek 2 memesini de aldırmış kadınlara özel bir sutyen tasarlamıştı.. The Beatles üyesi Paul McCartney'nin kızı olan Stella McCartney, 1998 yılında annesi Linda McCartney'yi meme kanserinden kaybetmişti. Genç mucit belki de bu sütyenden ilham almış olabilir...

Yaptığı açıklamada Anna Perman, "Tümörlerin normalin dışında kan damarlarına sahip olduğunu, ancak kan dolaşımının tek başına kanseri belirleyecek bir unsur olmadığını biliyoruz" diyor.

Perman, "Şu an, bu sütyenin tümörleri tespit etmek için güvenilir bir yol olduğuna ilişkin bir kanıt yok, ve kadınların iyi kalite bilimsel testlere tabi tutulmamış teknolojiyi kullanmaları kesinlikle iyi bir fikir değil" diye ekliyor.

]]>
Wed, 24 May 2017 13:47:03 +0000 ]]> ]]>
Kumaş Türüne Göre Gelinlik ]]> Kumaş Türüne Göre Gelinlik

Gelinliği gösterecek en önemli malzeme kumaştır. Kumaş seçimini rahatına ve sevdiğin kumaşa göre yapmak yerine kalitesine göre yapmalısın. Kumaş kalitesini ise eğer iyi bir tasarımcı veya terzi değilsen anlaman pek kolay değildir. Ama gelinlik alışverişine gitmeden önce gelinlik kumaşları hakkında biraz alıştırma yapabilirsin. İşe abiye satan mağazalardaki elbiselerin kumaşlarına dokunarak pratik yapabilirsin. Ön bilgi istersen de dokunduğunda ipek saten yumuşak ve kaygan, ipek tafta biraz daha sert ve kaygan şifonun ise yumuşak ve pamuksu bir his uyandırması gerekir.

FAY:

Yollu, dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş, düz kesimli gelinliklerde klasiklere nazaran daha fazla tercih edilir.

FRANSIZ DANTELİ:

Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir.

GÜPÜR (Kordone dantel) :

Özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinliklerinde tercih edilmektedir.

KORDONE DANTEL:

Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş yaz gelinlikleri için tercih edilir.

SATEN:

En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır.

ŞANTUK:

İpek dokulu, parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir. İpeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygundur.

ŞİFON:

Şeffaf ve ince yapısıyla yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinlik için uygundur.

ORGANZA:

Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal bir kumaş türüdür. Klasik ve sıra dışı gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

TAFTA:

Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Hem pastel, hem parlak renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulanır.

TÜL ÜZERİNDE BRODE (Nakışlı Fransız Danteli) :

Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır. Gelinliğin yaka, göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Her mevsim gelinlikleri için uygundur.

ZİBERLİN:

İpek bir kumaş olup üzerinde dokuları vardır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Kuplu gelinliklerde kullanılır.

Kumaş kalitesinden sonra gelinlik malzemeleri gelir. Kullanılan malzemelerin detaylarını öğrenmeli ve mutlaka elle dikildiğine emin olmalısın. Swarovski, boncuk, inci, kristal taşlar, Fransız danteli, tüyler, aplikler veya çiçekler hepsi gelinlik kumaşına eklenecek malzemelerdendir. Mesela aplik gelinliğin kumaşından yapılan üç boyutlu tasarımlardır. Ucuz olsun diye kendi gelinlik kumaşınızdan değil de ona benzer kumaştan yapılırsa renk ve doku farkı olur. Bu da gelinliğinin kötü görünmesine sebep olabilir. Plastik süslemeleri ise basit göründüğü için hiç tavsiye etmiyorum.

İlk hedefiniz dikiş bilen biri ile gelinlikçilere gitmek olmalı. Hepimizin güvendiği ve dikişten anlayan bir yakını olduğuna eminim ama eğer yoksa işte ilk ipucu! Gelinliğin içine bakın. Evet, yanlış okumadın, gelinliğin içine bakman gerekiyor. İç dikişleri de dışı kadar kusursuz ve temiz dikilmiş, parçaların birleşme yerleri eşit, aynı hizada ve düzgün olmalı. Dikişin vücuduna nasıl oturduğuna da dikkat etmelisin. Tabi bunu moda evindeki hazır modelleri deneyerek anlayabilirsin, sakın yaptırdıktan sonra anlamaya çalışma her şey için geç kalmış olabilirsin. Kalıbın vücuduna tam oturmalı, potluk yapmamalı. Straplez modelse giydiğin gibi kalmalı aşağı düşmemeli, tüm gece piste oynarken ellerinle sürekli yukarı çekmek zorunda kalmamalısın.

]]>
Mon, 22 May 2017 10:06:42 +0000 ]]> ]]>
Gelinlik Modeli Seçimi Nasıl Yapılır? ]]> Gelinlik Modeli Seçimi

Birbirinden güzel Gelinlik Modelleri arasından seçim yapmak gerçekten zordur. Hayalinizdeki gelinlik modeline ulaşmanız için gelinlik firmalarının en yeni gelinlik modellerini bu sayfalarda bulabilirsiniz.

Gelinlik bütün detayları ile size özel olmalıdır. Öncelikle en yeni gelinlik modası takip edilmeli ve bazı kriterlere göre stilinizi yansıtan gelinlikler belirlenmelidir. Gelinlik modelleri gözden geçirilirken, vücut tipine uygun bir model seçimi güzelliğin ön plana çıkarılması için önemlidir.

Gelinlikler arasından seçim yaparken, düğün mekanı da göz önünde bulundurulmalıdır. Düğün mekanı ile uyumlu gelinlik, hem rahat hareket etmeyi, hem de düğün konseptinin ahenk içinde olmasını sağlar. Otel gibi kalabalık ve kapalı mekanlarda yapılan düğünlerde tercih prenses gelinlik olmalıdır. Prenses gelinlik modelleri kalabalığa rağmen dikkatin gelinin üzerinde toplanmasını sağlar. Kır düğünü mekanlarında uzun kuyruklu gelinliklerden uzak durulmalı, A kesim gelinlik modelleri tercih edilmelidir.

Gelinlik çiçekli taç ve aksesuarlar ile kombinlenerek, kır düğününe uygun, abartıdan uzak ve doğallığı ön plana çıkaran bir tarz yaratılabilir. Teknede düğün planlayan gelinlerin sade, düz kesim gelinlik modellerinden seçim yapmaları rahatlık açısından önemlidir. Gelinlik modelinde uçuş uçuş tüller kumsal düğünlerinde kullanılabilir. Tarihi mekanda düğün organizasyonlarında dantelli gelinlik modelleri ile mekanın tarihi dokusu yansıtılabilir. Düğün modası ve sezonun trendlerini takip etmeniz de gelinlik alışverişi sırasında size yardımcı olacaktır.

Gelinlik modelini belirledikten sonra hazır gelinlik, özel dikim veya gelinlik kiralama seçenekleri arasından seçim yapılmalıdır. Düğüne az zaman kaldı ise, hazır gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Hazır gelinlik modellerinden seçim yapılırken, bedene uygun gelinlik bulamama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle durumlarda, vücut ölçüleri alınarak bedene uygun olacak şekilde eldeki hazır gelinlik daraltılır.

Gelinlik kiralama düğün sonrası gelinliği saklamak istemeyen gelinlerin son dönemlerde tercih ettiği bir seçenektir.Kiralık gelinliklerde tadilat ve daraltma işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle kiralık gelinlik modelleri arasından farklı modeller deneyerek bedene en uygun gelinlik modeli seçilir. Gelinlik düğün sonrası gelinlik firmasına iade edilir. Kuru temizlemesi yapılan gelinliğin varsa yıpranmış yerleri onarılır ve tekrar kiralanır. Bu seçenekler arasında ülkemizde en çok özel dikim gelinlik tercih edilmektedir. Özel dikim gelinlik bire bir vücut ölçülerine göre, tamamen kişiye özel tasarlanarak dikilir. 2 ila 3 ay süren dikim süresinde istenen değişiklikler yapılır. Dikim süresinde ise 3 ya da 4 prova yapılması idealdir. İlk gelinlik provası düğünden en az 3 ay önce yapılır. Son gelinlik provası ise ayakkabı ve gelinlik aksesuarları ile düğünden bir hafta önce yapılmalıdır. Birçok gelinlik moda evi 3 ay içinde gelinlik dikimini tamamlamaktadır. Gelinlik firmasının yoğunluğuna göre bu süre artabilir.

Özel dikim gelinlik için hangi gelinlik moda evi ile anlaşacağınız önemlidir. Zaman planlamanızı iyi yapmalısınız. Düğününüzden yaklaşık 6 ay önce gelinlik moda evi ve firmalarını araştırmaya başlamalısınız. Erken randevu almalı ve işinizi şansa bırakmamalısınız. Düğün sezonu boyunca gelinlik moda evleri ve firmaları çok yoğun çalışmaktadır. Bu dönemlerde moda evi ile iletişime geçmekte zorlanabilirsiniz. Bol bol gerçek gelinlik modelleri incelemelisiniz. Firmanın referanslarına dikkat etmelisiniz. Daha önce diktiği gelinlik modelleri size fikir verebilir. Mümkün olduğunca çok firma incelemenizde, karşılaştırma yapmanızda fayda var. Kumaş ve dikiş kalitesini beğendiğiniz gelinlik moda evleri ile yüz yüze görüşmelisiniz. Gelinlik firması seçerken bütçenize de dikkat etmelisiniz. Fiyatları karşılaştırırken, kullanılan kumaş, taş ve işçilik kalitesi gibi detaylar hakkında bilgi istemelisiniz.  Gelinlik kategorisi altında, şehrinizin en iyi gelinlik firmaları listeleyin. En iyi gelinlik firmasını seçmenizi sağlayacak bu adımların hepsini, evinizin konforunda, tek tıkla yapabilirsiniz. Modellerini beğendiğiniz gelinlik firması ile iletişime geçip, randevu alabilirsiniz.

Gelinlik fiyatları ve fiyata dahil gelinlik aksesuarları anlaşacağınız gelinlik firmasını seçmenizde rol oynayacak unsurlardandır. 1000TL’den başlayan gelinlik fiyatları, kullanılan dantel, kumaş, taş ve inci malzemelere; gelinlik modelindeki detayların gerektirdiği işcilik yoğunluğuna bağlı olarak artar. Mesela, tül ağırlıklı prenses gelinlik modeli, ithal kumaş ve dantellerin kullanıldığı bir gelinlik modeline göre daha uygundur. Dönemsel düğün yoğunluğuna göre de fiyatlar değişir. Gelinlik modeli gelinlik aksesuarları ile ön plana çıkartılabilir. Gelinlik aksesuarı denince akla gelen ilk şey duvaktır. Duvak geleneksel aksesuar olsa da günümüzde gelinliği tamamlamak için duvak yerine gelin saçı taç ve toka gibi aksesuarlar da kullanılabiliyor.

]]>
Mon, 22 May 2017 10:05:13 +0000 ]]> ]]>
Duvak Modelleri Duvağınız sizi tamamlasın ]]> Duvak Modelleri Duvağınız sizi tamamlasın

 

Duvağınızı seçerken gelinliğinizi yanınıza alırsanız çok daha rahat karar verebilirsiniz. Çünkü duvağınız, gelin görüntünüzle yarışmamalı, aksine onu tamamlamalı. Eğer çok süslü bir gelinliğiniz varsa sade duvaklara yönelin. Eğer beğendiğiniz duvak işlemelerle ve taşlarla bezenmişse, gelinliğiniz olabildiğince sade olmalı. İşe düğün aksesuarları hakkında daha fazla fikir edinmek ve şehrinizdeki firmaları incelemekle başlayın.

Yüzü örten duvak modeli

Kısa olan ve yüzü örten bu duvak çeşidi en çok tercih edilen modellerden biridir. Bu model yüzü sakladığı için daha dramatik ve gizemli bir hava yaratacaktır. Bir çok gelenekte babanın duvağı açması kızını verdiğinin göstergesidir. Ayrıca, karı koca ilan edildikten sonra, damadın duvağı kaldırıp gelini öpmesi de oldukça romantik bir gelenektir. Yüzü örten duvağınızı uzun bir duvakla birlikte de kullanabilirsiniz.
Duvak_sekilleri_1

Omuz hizasında duvak modeli

Omuzları süpüren bu modeli çok işlemeli veya sırt dekolteli bir gelinlikte tercih edebilirsiniz. Gelinliği ön plana çıkaracak olan bu model genellikle, uçuşan ve havalı bir görünüm elde etmek için çift kat olarak kullanılıyor. Çift kat kullanımında da iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan biri, iki duvağında aynı boyda olduğu ve biraz daha dolgun duran model diğeri ise biri uzun biri kısa olan duvak.
Duvak_sekilleri_2

Dirsek hizasında duvak modeli

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu model dirsek hizasında oluyor. Çokça tercih edilen bu modeli her türlü gelinlikle kullanabilirsiniz. Ama eğer geniş sırt dekoltesi olan bir gelinliğiniz varsa, duvağın dekoltenin bitip eteğin başladığı hizada olmasına dikkat edin. Aksi taktirde çok hoş bir görüntü oluşmayacaktır.
Duvak_sekilleri_3

Parmak ucu duvak modeli

Bu duvak modeli, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, parmak ucu hizasında biter. Genellikle uzun gelinliklerle kullanılan bu model, süsleme veya dantel kullanımı için de çok idealdir. Sade bir gelinliğiniz varsa, inciler, çiçekler veya dantellerle süslenmiş bir duvak kullanabilirsiniz.
Duvak_Modelleri

Şapel tipi duvak modeli

Bu iki model de uzun ve resmi duvaklardır. Rahibe gelinlik modelinde, düz tülün kenarlarına kalın bir dantel işlemesi konur. Fakat bilmenizde fayda var ki, rahibe duvağı açık saçla kullanabiliyorsunuz. Yeri süpüren modeller, resmi düğünlerde daha çok tercih ediliyor. Eğer gelinliğinizin eteğini tutan küçük kızların hayalini kuruyorsanız o zaman bu modeli tercih etmelisiniz. Fakat ayaklara dolanması, kirlenmesi ve kazalara sebebiyet vermesi nedeniyle artık çok sık tercih edilmiyor.
Duvak_sekilleri_5

Katedral tipi duvak modeli

Uzun kuyruklu modellerin tamamlayıcısı olarak kabul edilen bu duvak yaklaşık olarak 2,5 metre uzunluğundadır. Uzun duvak seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı ise, eğer minyon bir tipseniz tercih etmemeniz gerektiği. Uzun boylu değilseniz bu duvaklar sizi olduğunuzdan da kısa gösterecektir. Uzun boylu gelinlerin tercih etmesini önerdiğimiz bu duvak tek katlı kullanıldığında daha asil görünecektir.
katedral

Kuş kafesi duvak modeli

Daha farklı bir şeyler isteyenler için tavsiyemiz kuş kafesi duvaklar. 1940 larda moda olan bu model, şimdi yeniden çok moda. İster sadece gözlerinizi kapayan uzunlukta, isterseniz de tüm yüzünüzü kapatan modelleri bulabilirsiniz. Özellikle kısa saçlarla çok güzel uyum sağlayan kuş kafesi duvaklar, sürekli bir yerlere takılan tül duvaklardan sıkılanlara iyi bir alternatif oluşturuyor.
 

]]>
Mon, 22 May 2017 09:56:40 +0000 ]]> ]]>
Galia Lahav Gelinlik Modelleri ]]> Galia Lahav Gelinlik Modelleri

Gelinliğiniz hem romantik olsun, hem çok ama çok feminen ve seksi olsun, hem de alıştıklarımızdan farklı olsun istiyorsanız; tasarımları göz kamaştıran bir marka: Galia Lahav. Fiziğinize çok güveniyorsanız, dar kalıplı ve derin dekolteli bu cesur gelinliklere bayılacaksınız! Üstelik detaylardaki şıklık ve ayrıntılar etrafınızdaki herkesi büyüleyecek.

Kimdir Galia Lahav?

30 yıldır sektörde haute couture elbiseler üreten dünyaca ünlü bir tasarımcı. Bir Galia Lahav gelinlik almak istiyorsanız 4 ay önceden sipariş vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda seçeceğiniz modele göre $6.000-$19.500 arasında bir bedeli gelinlik bütçenize ayırmanız. İndirim de mümkün değil; ancak, 4 kere evlenip Galia Lahav’dan 4. gelinliğinizi alıyorsanız, indirim yapmayı düşünebiliyorlar. Evlenirken Galia Lahav gelinlik giyerseniz, size Instagram sayfalarında gelinlikli fotoğraflarınızla yer veriyorlar.

]]>
Mon, 22 May 2017 09:55:18 +0000 ]]> ]]>
Nişan Kıyafetleri (Tarık Ediz Koleksiyonu) ]]> Nişan Kıyafetleri (Tarık Ediz Koleksiyonu)

 

Nişanlanacak veya çok yakın dostlarının nişan ve benzeri merasimlerine katılacak genç kızlar için özellikle Tarık Ediz tasarımları ayrı bir yer tutar. Birbirinden şık tasarımlar bayanların hayallerini gerçekleştirmede oldukça etkili. İster uzun (maksi boy) tasarımlar isterseniz kısa (mini boy) tasarımlar tercihiniz olsun her zevke uygun şık modellerle mutluluğunuzu katlayacaksınız.

Pembe Mini Elbise Modelleri Oldukça İddialı

Genç kızlar için pembe renk tasarımlar oldukça beğenilen tarz elbiseler arasında yer almaktadır. Tarız Ediz tasarımlarında ilk dikkatimizi çeken tasarımlar pembe renkli oldukça hoş elbise modelleri oldu. Özellikle orta boylu bayanların topuklu ayakkabı ile birlikte eşi ile boy farkını kapatarak topuz saç modelleri ile en şık bayanlar arasına girmeyi rahatlıkla başarabileceklerdir.

Tül Detaylar Oldukça Şık

Tarzı Ediz tasarımlarından bir diğer çok hoşumuza giden elbise , abiye modelleri arasında ise tül detaylı kıyafetler yer almaktadır. Özellikle parlak işlemelerle birlikte oldukça uyumlu olan tasarımlarda, danteller ile birlikte tül detayların entegresi oldukça şık durmaktadır.

Birbirinden güzel ve bir o kadar iddialı Tarık Ediz tasarımları arasında sizlerle en beğendiğimiz modelleri seçerek paylaşmaya çalıştık.

]]>
Mon, 22 May 2017 09:52:37 +0000 ]]> ]]>
Nişanlık Modelleri Yeni Sezon ]]> Nişanlık Modelleri

Bu eğlenceli kutlamalarda nişanlanan kişinin giyeceği elbise büyük merak konusu olmaktadır. Hem etrafındaki eş, dost ve arkadaşlarının, hem de hayatını paylaşmayı düşündüğü müstakbel damat adayının fikirlerini alarak nişanlık modelleri seçmek üzere alternatifleri değerlendiren bayanların hangi özellikleri ön planda tuttuğuna değineceğiz. Böylelikle nişanlık modelleri arasında kendisine en uygun olanını daha görür görmez bir çırpıda anlayabilecek olan bayanlar hiç zorlanmadan ve vakit kaybetmeden nişanlık modeline karar verebilecektir.

NİŞANLIK MODELLERİ ETEKLERİ

Öncelikle nişanlık modelleri seçiminde bayanların etek görünümlerine göz attıklarını söyleyebiliriz. Bu etekler payetli, balık, tül, dantel, kabarık veya sade ve şık modellerde olabilmektedir. Tesettür giyinen bayanlarda aynı şekilde eteklerin görünümlerine ve hareketli olmasına öncelik vermektedirler. Sadelikten uzak olarak seçilen nişanlık modelleri etekleri için renklerin de önemi yoktur. Çünkü tek parça elbise seçimlerindeki renk uyumları aksesuarlar ile sağlanırken, iki parça etek ve üst kombinlerinde ise eteklerin genellikle açık, çarpıcı ve göz alıcı olmasına önem verilir. Her renk etek bu aşamada güzel bir üst parçası ile kombinlenerek nişanlık modelleri haline getirilebilir.

NİŞANLIK MODELLERİ RENK TONLARI

Bu aşamayı geçtikten sonra ise nişanlık modelleri için ikinci planda renk seçimleri gelmektedir. Renklerin her kişinin beğenisine göre çeşitli tonları bulunmaktadır. Mevsimlere ve kişilerin giyim tarzlarına göre açıktan koyuya ve hatta pastel tonlara kadar genişlemekte olan alternatifleri vardır.Nişanlık modelleri için renk seçimleri yapılırken genelde tek parça giysiler için baştan ayağa kadar aynı ton olmaya özel gösterilir. Aksesuarlardan tutun da, tesettür bayanlar için eşarp seçimlerine kadar hep aynı ton kullanılır. Yalnızca bu modellere farklılık ve hoş bir hava veren detayların yaka, göğüs ve bel kısmındaki işlemeler ve kullanılan aksesuarlar olduğunu belirtebiliriz.

NİŞANLIK MODELLERİ DETAYLARI

Dantelli, pullu, taşlı, fiyonk veya farklı kumaş parçalarının kullanımı ile düzlükten öte oldukça hareketli ve kabarık olan nişanlık modelleri geçen yıl birçok bayan tarafından tercih edilmişti. Hangi yaşta olursa olsun, bayanların en özel anlarından birisi olan nişan merasimlerinde şık olmak adına oldukça hareketli bir hale büründüklerine şahit olmaktayız. Rahatlığından ödün vermek istemeyenlerin tercihi genellikle üzerine tam oturan, ruhunun rengini yansıtan ve aksesuarlar ile sadelikten uzaklaşmış nişanlık modelleridir. Dikkat çekici ve çarpıcı modelleri tercih eden bayanlar, daha ilk bakışta nişanlanan genç bayanlar olduklarını gösterebilirler. Görünüşlerinin şık ve gösterişli olması, tesettür bayanlar için eşarplarının normalin dışında bir şekilde bağlanmış olması gibi detaylar nişanlık modellerinde ilk etapta göze çarpar.

NİŞANLIK MODELLERİ RESİMLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

]]>
Mon, 22 May 2017 09:51:31 +0000 ]]> ]]>
2017 Bindallı Kaftan Modelleri ]]> 2017 Bindallı Kaftan Modelleri

2016 daha bitmeden tasarımcılar hemen 2017 sezonuna başladılar bile. 2017 düğün sezonunda birbirinden ilginç tasarımlar bizleri bekliyor. Bunlardan bir tanesi de kına gecelerimizin vazgeçilmez kıyafeti olan bindallılar. Bindallıların yerini artık kaftanlar almaya başladı. Yeni sezonda her yer de kaftan göreceğiz. Bindallı ile kaftan adeta bir yarış içerisindeler. Son yıllara bakacak olursak kaftanların daha çok tercih edildiğini görüyoruz. O yüzdendir ki tüm tasarımcılar daha çok bu modellere yöneldiler. Renk konusunda adeta bir çığır açtık diye düşünüyorum. Tasarımcılar kendilerini aştılar diyebilirim. O kadar güzel modeller üretiyorlar ki gelin adayları karar veremiyorlar. Bende buna dayanarak sizlere karma bir galeri hazırladım. Hem binddalı hemde kaftan modellerini bir araya topladım. 

DAHA FAZLASI İÇİN RESME VEYA BURAYA TIKLAYIN.

 

]]>
Mon, 22 May 2017 09:50:24 +0000 ]]> ]]>
Çocuk Bindallı Modelleri ]]> Bindallı Çocuk Modelleri

Çocuk Bindallı kıyafeti kiralık olarak verilmekle birlikte ayrıca satın alabilrsiniz. Ürünler 6 bedenden oluşmakta olup bedenler 1 yaş ile 15 yaş içindir. Her iki kıyafetin de parçaları şu şekildedir. Straptes, şalvar, gerdanlık, kemer, Bindallı yada Kaftan, Pisi ayakkabı yada Alibaba terlik, beşi bir yerde gerdanlık, Fes, Şifon, Alınlık tan oluşmaktadır. Bindallı ve Kaftan ın 8 farklı rengi bulunmaktadır.

Kumaş kalitesi olarak ise monoray saten ve Kadife kumaşlar kullanılmaktadır. Bu ürünlerin işlemeleri suzane ve lase işlemelerden oluşmaktadır. Bindallı ve Kaftan geçmişden Osmanlı Elbiselerinin Harem Kıyafetlerinin en vazgeçilmez işlemeli kıyafetleridir. Bugün ise Diziler ve filmlerde daha çok Osmanlı temalı yayınların olması bu kostümlerin rabetini daha fazla arttırmaktadır.

Bindallı Çocuk Modelleri RESİM Galerisi için Tıklayın.

 • Çocuk Asker Kıyafeti
 • Çocuk Polis Kıyafetleri
 • Aşuk Maşuk Kıyafeti
 • Atabarı Kıyafeti
 • Çocuk Kolbastı Kıyafeti
 • Çingene Kıyafeti
 • Çanakkale Asker Kostümü
 • Çocuk Zeybek Kıyafeti
 • Çocuk Kına Kıyafeti
 • Çocuk Karadeniz Kıyafetleri
 • Mezuniyet Kıyafeti
 • Kasap Havası Kıyafetleri
 • Silifke Çocuk Kostümü
 • Naserttin Hoca Kostümü
 • Bale Kostümü
 • Yöresel Çocuk Kıyafetleri
 • Padişah Kıyafeti
 • Semazen Kıyafeti
 • Bindallı Çocuk Modelleri
 • Palyaço Kostümü
 • Hacivat Karagöz
 • Modern Dans Kıyafetleri
 • Dans Kıyafetleri
 • Çocuk Halay Kıyafeti
 • Erkek Çocuk Kostümü
 • Kız Çocuk Kostümleri
 • Katibim Kız Kostümü
 • Katibim Erkek Kostümü
]]>
Mon, 22 May 2017 09:49:18 +0000 ]]> ]]>
Geleneksel Adana Düğünü Nasıl Olur? ]]> Kendine has kültürüyle ve adetleriyle bilinen fenomen şehir Adana'nın elbette düğünü de farklı, düğünü de kendine has. İşte Adana'nın geleneksel düğün adetleri...

Düğün demek şenlik demek

Eskiden Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Adana’da da düğünler çok önemli ve dev organizasyonlarmış. Eğlenceler, müzik, dans, yemekler derken saçılan paranın haddi hesabı yokmuş. Ancak ekonomik şartların kötüleşmesi sebebiyle düğünler artık çok daha küçük. Adanalılar bu gelenekleri yaşatmaya çalışsalar da artık birçoğu yapılmıyor ya da yapılamıyor. Ama biz yine de geleneksel Adana düğününün bütün özelliklerini derlemeye çalıştık.

Düğün demek biraz da erkek tarafını söğüşlemek demek

Diğer yörelerde de olduğu gibi Adana düğünlerinin gelenekleri genelde eğlence ve erkek tarafının parasını almak üzerine şekillenmiş. Kız tarafı ve ahali, bin türlü bahane üretip erkek tarafından alabildiği kadar almaya bakıyor.

Nerede o eski düğünler

Son yıllarda bir günde tamamlanıyor ama geleneksel Adana düğününün süresi üç gün ile bir hafta arasında değişir. Düğün, erkek evine bayrak dikilerek başlıyor ve bayrağın ucuna ayna, portakal, soğan takılıyor.

Çeyiz senedi olmazsa olmaz

Çeyiz kız evinden çıkarılmadan önce, çeyizde ne var ne yoksa tek tek bir kağıda yazılarak “çeyiz senedi” hazırlanıyor. Bu senet erkek – kız tarafı ve şahitler tarafından imzalanıyor. Muhtar senedi mühürlüyor.

Ateşin önünde ateş ebesi, biri yaklaşınca atıyor tepesi

Akşam dışarıda ateş yakılır ve bir ateş ebesi olur. Ateş ebesi ateşe yaklaşmak isteyenlere engel olur, bu arada herkes ebeyi düşürmeye çalışır. Ateşin etrafında oyunlar oynanır, halaylar çekilir, âşıklar atışır. Gelinin yengesi ile damadın yengesi tazı-tavşan oyununu oynarlar. Kına gecesine giden damat durdurulur ve yüksek bir ağaç dalına konan yumurtaları vurması istenir. Vuramazsa kız evi ceza verir, parasını ya da malını alırlar.

Kelle şekeri kırılmadan düğün başlamaz

Kınada gelinin başının üstünde kelle şekeri denilen büyük şekerden kırılır. Gençler şekerden alabildiğince alırlar. Şekerin bir kısmı, gerdek gecesinde gelin ile damat için şerbet hazırlamak adına ayrılır.

Kayınbabayı kırkım merasimi

Kınadan sonra kırkım töreni başlar. Erkek tarafının en yakın kişisi kırkımı başlatır. Sonra, kız tarafına sıra gelir. Parayı atan veya hediyeyi veren kişinin adı yüksek sesle oradaki topluluğa duyurulur. Nişanda ve kınadaki kırkımda, daha ziyade mutfak eşyaları ve para verilmekte, toplanan para ile kızın çeyizinin eksikleri tamamlanmaktadır.

Hırsızlık konseptli bir acayip adet

Erkek evinden gelini almaya gelenler, çiftin diledikleri olsun diye kız evinden çiçek, kız kısmetini de beraberinde götürsün diye bir tabak bir kaşık, evlilikleri uzun ömürlü olsun diye, bakır kap, kız gittiği eve çivi gibi bağlansın diye çivi çalar.

Kayınbabanın kalbine indirmelik

Gelin oğlan evine gelince arabadan hemen inmez. Arabanın üstüne bir tepsi konur ve indirmelik başlar. İndirmeliği kayınpeder verir. İndirmelik, bağ, bahçe ya da hayvan olabilir. Ardından oğlan evinin yakınları para veya altın verirler. Gelin arabadan iner.

Damat övmesi ve daha da keyiflisi damat dövmesi

Gerdekten önce damat övmesi yapılır. Bekâr arkadaşları damadı alır, gezdirir, eğlendirirler. Sağdıçlar damadı ortaya alır, boyunu posunu mertliğini manilerle överler. Çeşitli oyun ve şakalarla damat giydirilir. Daha sonra, türküler söyleyerek, manilerle eve getirilir, sırtı yumruklanarak içeriye sokulur.

Adana'nın düğün ekmeği

Adana’da düğünden önce düğün ekmeği pişirilir. Düğün ekmeği pişirmek için hamur açıcı kadınlar çağırılır. Hamur, tef çalanıp türkü söylenilerek bir şenlik havasında yoğrulur. Bir döküm ekmek açıldıktan sonra ekmek tahtaları kenara çekilerek halay çekilir. Damat geldiğinde ona yağlı bazlama pişirilir, bunun karşılığında kendisinden bahşiş alınır.

Yüksük çorbası, ekşili köfte, davul aşı ve gelin tatarı...

Düğün ekmeği geleneğinin yanında, geleneksel Adana düğününün yüksük çorbası, ekşili köfte, davul aşı ve gelin tatarı denilen yemeklerden oluşan bir düğün yemeği menüsü vardır.

Düğünde silahlar değil halaylar konuşsun

Son olarak Adana düğünlerinin bir de kötü geleneğinden söz etmek gerek. Düğündeki halaylar sırasında havaya sıkılan kurşunlar, ardı ardına patlayan silahlar. Bugüne kadar düğünlerde sıkılan kurşunlar onlarca kişiyi öldürdü. En mutlu günleri zehire çevirdi. Silah tehlikelidir, silahla kutlama olmaz, silahlar ölüm getirir. Silahları bırakalım, parmaklar tetik değil mendil tutsun, halay çekelim bol bol.

]]>
Wed, 10 May 2017 14:14:09 +0000 ]]> ]]>
Cebinizi Sarsmadan Düğün Hesabı Nasıl Yapılır? ]]> Yaz geliyor, önümüzde nişanlar, düğünler var ama sadece romantizmden ve gelinlik modellerinden değil, düğün bütçesinden de bahsetmek gerek. Olası anlaşmazlıkları engelleyecek bütçeye uygun düğün hesabı nasıl yapılır?

Nişanlılık dönemi, test sürüşü gibidir...

Nişanlandıktan sonra iki insanın birçok açıdan birbirini tanıyabileceği bir dönem ama en önemlisi de finansal açıdan nasıl insanlar olduğunuzu bilmenize fırsat tanıması. Ona mutlaka yönetmeniz gereken, kafalarınızın uyuşup uyuşmadığını test etmeniz gereken sorular var. Örneğin:

-En çok neye para harcıyorsun?
-Paranı nereye harcadığını yazıyor musun? Ya da nasıl hesap tutuyorsun?
-Alışverişte istek mi, ihtiyaç mı sence?

Sorulara tam gaz devam...

Onu tanımak ve gelecek planlarını anlamak için bazı soruları es geçmemek gerekiyor. Kazandığını neye harcıyor, ne kadar biriktiriyor, ne için borçlanmış vesaire...

-Borçlanmak senin için ne anlama geliyor? Neler için borçlanırsın?
-Geleceğin için birikime başladın mı?
-Borç sana endişe verir mi?
-Kredi kartının her ay tamamını öder misin yoksa asgarisini mi?
-Paranın senin için anlamı ne? Çok paramız olsun ister misin? Yoksa yetinsek yeter mi?
-Ailende bakmakla yükümlü müsün, kazandığını onlarla paylaşıyor musun?

Gibi sorular ikinizin paraya bakış açısını ölçecek. Tabii bu soruları sırayla nüfus memuru gibi değil, diyalogunuzun içine yedirerek sormalısınız. Beraber alışveriş yaparken nelere para harcayıp harcamadığını da inceleyebilirsiniz.

Düğün hazırlıkları başladı, bakalım nişanlılık kadar güzel devam edecek mi?

 

Bütçesi doğru hesaplanmamış evlilik hazırlığı başınıza bela olur, unutmayın. Önce eviniz için ne kadar neye gidecek, düğün için ne kadar ayırmalı, balayı olacak mı? sorularını hazırlayın. Eğer bu para işi size sıkıcı geliyorsa kendinize güzel renkli kağıt ve kalemler alıp işi biraz şenlendirebilirsiniz.

İkiniz de ayrı ayrı masraf tablosu çıkarın. Sonra da karşılaştırma zamanı!

 

Birbirinizi tanımaya devam ettiğinizi unutmadan, ayrı ayrı iki bütçe planı çıkarıp birlikte değerlendirin. O düğüne x harcamak isterken siz 2x mi harcamak istiyorsunuz? Hayalinizdeki koltukların fiyatı birbirine çok mu uzak? Bu kıyaslama sizin için tatlı bir tartışma ortamı da yaratacak ve fikir birliğine varmanız kolaylaşacak.

Siz düğüne değil, düğün sizin bütçenize ayak uydurmalı!

Herkes eksiksiz ve lüks bir düğün hayali kurabilir ama bunun bazen bir hayal olduğunu unutmayın. Düğün bir tarafın üstleneceği maddi bir yük de değildir. Ortak bir yaşam kuracağınızı unutmayın. Düğünü de ortak bir bütçeyle yapmanız yararınıza olur. Gelenekler görenekler sizi zorlasa da düğünden geriye şatafatın değil güzel hislerin kalacağını unutmayın.

Mutlu düğünün sırları da var!

Psikiyatr Prof. Dr. Aytül Çorapçıoğlu’ndan mutlu düğünün sırları:

Anneler: Sahne evlenecek olan çifte aittir, size değil.
Koşullar: Hayallerinizi bütçeye sığdırın.
Çiftler: Birbirinizi dinleyin.
Evlenenler: Müstakbel eşinizin sizden önce de bir hayatı, arkadaşları, hobileri vardı, bunu değiştirmeye çalışmak yerine,
kendinize onun hayatında yer edinin. İki kişi evlenip iki kişi kalmaya devam edin.

Unutmayın bu aslında iki kişinin birbirine verdiği bir birliktelik sözü... Hiçbir maddiyat bu hisleri yok etmemeli. O yüzden hem anlayışlı hem mantıklı hem de gerektiği yerde hakkını arayan insanlar olmayı unutmayın. Şimdiden herkese mutluluklar!

]]>
Mon, 08 May 2017 13:18:08 +0000 ]]> ]]>
Öğrenmek İçin Sıraya Gireceğiniz 16 Güzellik Hilesi ]]> Kuruyan Maskaralardan Sararan Tırnaklara Kadar Öğrenmek İçin Sıraya Gireceğiniz 16 Güzellik Hilesi

İş makyaja ve güzelliğe gelince her şeyi kolaylaştırmak için yapılabileceklerin sınırı yok. Bu basit numaralarla arkadaş ortamlarındaki namınız alıp yürüyecek.

Saç spreyi kirpiklerinizi şekillendirebilir

Kirpiklerinizi istediğiniz şekilde tutmak için jel kullanma fikri hoşunuza gitmiyorsa, bir de saç spreyini deneyin. Eski maskara fırçalarınızdan birisini yıkayın ve saç spreyini bu fırçanın üstüne sıkıp, normal maskara gibi uygulayın. Kirpiklerinizin istediğiniz şekilde durduğunu göreceksiniz. Ancak dikkat! Saç spreyini doğrudan kirpiklerinize sıkmayın.

Tırnaklarınızı beyazlatın

Ojenin tırnaklarınızda yaptığı renk tahribatına karşı bir çözüm arıyorsanız bu yöntem tam size göre. Bir miktar pamuğu limon suyuyla ıslatıp tırnağınızın etrafına sarın ve alüminyum folyo kullanarak pamuğu tırnağınıza sabitleyin. Limon suyunda ıslattığınız pamuğun tırnaklarınızda 10-15 dakika kalmasına izin verin ve daha sonra normal suyla tırnaklarınızı yıkayın. Bu işlemi her tırnağınızın için yapabilirsiniz.

Ya son kullanma tarihi geçtiyse?

Artık bu sorunun cevabını kafanızı o kadar da kurcalamayacak. Kozmetik ürünlerinin arkasında, paketin açılmasından itibaren ne kadar süre içinde kullanılması gerektiğini gösteren işareti hepiniz bilirsiniz. Paketi açma tarihini ambalajın üstüne not almak, ürününün hala kullanılıp kullanılamayacağı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Kırılan tırnağa acil müdahale!

Bu işlem için gereken tek şey herhangi bir poşet çay torbası. Poşet çayın için boşaltın ve elinizde kalan torbadan tırnağınızın şekline göre bir parça kesin. Kestiğiniz parçayı kırılan bölgeye yerleştirip üstünden bir kat ojeyle geçin. Oje kuruduktan sonra kimse tırnağınızın kırıldığını anlamayacak.

Kurumuş maskaraları hayata döndürün

Kuruyan maskaraları tekrar hayata döndürmek için göz damlası veya lens temizleme suyu kullanabilirsiniz. Maskara şişesinin içine göz damlasından veya kontak lens temizleme suyundan birkaç damla damlatın ve şişeyi kapatıp, hızlıca çalkalayın. Maskaranızı yeni gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Saç düzleştiricileriniz pırıl pırıl olacak

Saç düzleştiricinizi temizlemek aldığınız verimi büyük oranda arttırır. Karbonatı ve hidrojen peroksidi karıştırıp, yumuşak bir bezle temizlemek istediğiniz alanı silin. Daha sonra, tamamen kuru ve yumuşak bir bezle tekrar silin. Saç düzleştiricinizi hiç kullanılmamış gibi temizlemek işte bu kadar kolay.

Rujunuzun gereğinden fazla parlamasını önleyin

Rujunuzu çok seviyor ama fazla parladığını düşünüyorsanız, bunu önlemek için allıktan faydalanabilirsiniz. Rujunuzu sürdükten sonra parmağınıza biraz allık sürüp, rujunuzun üstünde hafifçe gezdirin. Seçtiğiniz allığın ve rujun renginin uyumlu olması dikkat etmeniz gereken tek nokta.

Mükemmel şekilde oje sürmek o kadar da zor değil

Tırnaklarınıza oje sürmeden önce, tırnaklarınızın etrafındaki deriye bir miktar dudak balzamı veya vazelin sürün. Bu sayede, tırnaklarınızın kenarından deriye taşırdığınız oje kolayca çıkacaktır.

Değerli makyaj ürünlerinizi koruyun

Farlarınızın, allıklarınızın ve pudralarınızın yolculuk esnasında çatlamasını elbette ki istemezsiniz. Bunu önlemek için, kozmetik ürünüyle kapağının arasına bir parça pamuk koymak yeterli. Pamuk, sarsıntıların şiddetini emecek ve malzemelerinizin tek parça kalmasını sağlayacak.

Makyaj fırçalarını temizlemek artık işkence olmayacak

Sadece bu işlem için kullanacağınız, tercihen sert plastikten bir tabak edinmeniz faydalı olacak. Elinize bir güçlü bir tutkal alıp, plastik tabağın yüzeyine girintili çıkıntılı çeşitli şekiller çizin. Bu şekiller, fırçanın kıllarının temizlenmesi için önemli. Tutkalın tamamen kuruduktan sonra bir miktar şampuan ve suyu tabakta karıştırıp köpürtün. Artık fırçalarınızı tutkalla oluşturduğunuz şekillere sürterek bu suyun içinde temizleyebilirsiniz. Her şey bittikten sonra, fırçalarınızı son bir kez sade suyla durulamayı unutmayın.

Kuruyan göz kalemini tek bir hareketle geri kazanın

Eğer göz kaleminiz en lazım olduğu anda kuruduysa endişelenmeyin. Fırçalı kalemin ucunu çıkartıp, ters olarak takın. Yeni taktığınız ucu, tıpkı eski uç gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tıraş köpüğü yerine bebek yağı!

Tıraş köpüğü bacaklarınızda jilet yanıklarına ve kesilme izlerine sebep oluyor, aynı zamanda tıraştan sonra oluşan kızarıklık sizi rahatsız ediyorsa çözümü burada. Bacaklarınızı ıslattıktan sonra tıraş köpüğü yerine bol miktarda bebek yağı kullanarak tıraş etmek, tıraştan sonra oluşan şikayetlerinizi azaltacaktır. Ayrıca bebek yağı, tıraş köpüğüne oranla cildinizi daha fazla nemlendirecek.

Kuru ve çatlak topuklarla vedalaşın

Yazın gelmesiyle birlikte sandalet ve açık ayakkabı aşkınız tekrar canlandıysa, kurumuş ve çatlamış topuklarınızın buna engel olmasına izin vermeyin. Ayaklarınızı 2 bardak ılık su, 1 bardak sirke ve 1 bardak gargara suyuyla yapacağınız karışımın içinde 15 dakika bekletin ve sonra durulayın. Çatlamış ve kuru deriler kendiliğinden soyulmasa bile bu işlemden sonra onlardan kurtulmak daha da kolay olacak.

Saçlarınızdaki statik elektrik can sıkıcı mı?

Statik elektrik yüzünden dikleşen saçların yükünü boşaltmak ve onları istediğiniz gibi düz şekilde tutmak sandığınızdan daha kolay. Bu iş için ihtiyacınız olan tek şey çamaşırlar için kullanılan kurutma kağıdı. Kurutma kağıdını saçınıza boydan boya sürerek, saçlarınızın dikleşmesine neden olan statik elektrikten kurtulabilirsiniz.

Fazla kaçırdığınız ruju dişlerinizden uzak tutun

Rujunuzu her zamanki gibi sürdükten sonra işaret parmağınızı tam dudaklarınızın ortasından ağzınıza sokup hafifçe emin. Bu sayede parmağınızda toplanan fazla rujun dişlerinize bulaşma ihtimali ortadan kalkacak.

]]>
Sat, 06 May 2017 09:56:14 +0000 ]]> ]]>
Burçlara Göre Abiye Elbise Seçimi ]]> Burçlara Göre Abiye Elbise Seçimi

Burçlar hayatımızın her alanında bizi etkilemeye devam ediyor. Burçlara göre abiye elbise seçimi için Abiye modelleri koleksiyonunu keşfetmeye ne dersiniz?. Hayatımıza yön veren ve her özelliğini taşıdığımızı düşündüğümüz burçları, abiye elbise modelleri seçiminde karakteristik özelliklerinize göre değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Koç Burcu

Koç burcu kadınları moda alanında öncü kişilerdir, bu nedenle farklı tasarımlar denemek isterler. Elbise seçiminde canlı renkleri tercih ederler. Kırmızı, pembe ve nude tonları, uzun tül etekli elbiseler, koç burcu kadınları için uygun renklerdir.

Koç_Burcu

Boğa Burcu

Boğa burcu kadınları trend olanın değil, modası geçmeyen, dolaplarında anahtar parça ve kaliteden asla ödün vermeyen parçaları tercih etmektedir. Pudra, bordo ve yeşil payetli elbise modelleri boğa burcu kadınlarının seçimleri arasındadır.

Boğa_Burcu

İkizler Burcu

İkizler burcu kadını dinamik karakterini yansıtan enerjik bir stile sahiptir. Hareketli yaşamaktan ve ilgi odağı olmaktan hoşlanan ikizler, kıyafet tercihleri konusunda daha çok rahat hareket edebilecekleri ve dikkatleri üzerine seçebilecek modelleri tercih ederler. Tek omuzlu, straplez ve derin yırtmaçlı modeller İkizler Burcu kadınlarının seçimleri arasındadır.

İkizler Burcu

Yengeç Burcu

Yengeç burcu kadını kontrastlardan ya da yakın tonların uyumundan yararlanan, sade bir stile sahiptir. Elbise seçiminde yengeç burcu kadınları abartıdan uzak, zarif modelleri tercih etmektedir. Ayrıca siyahtan vazgeçemeyen yengeç burcu kadınları, aynada kendilerine baktıklarında emin duruşlarıyla, kusursuz görünmeyi tercih ederler. Siyah vücut hatlarını belirginleştiren ve derin dekolteli elbiseleri tercih ederler.

Yengeç_Burcu

Aslan Burcu

Aslan burcunun en temel özelliklerinden biri lider ruhlu olmasıdır. Canlı ve asil görüntü sergileyen aslan burcu kadınları pahalı ve ön planda olacakları kıyafet seçimleriyle ilk sırada yer almak isterler. Nude tonlardaki payet işlemeli elbiseler, aslan burcu kadınlarının tercihleri arasında ilk sıradadır.

Aslan_Burcu

Başak Burcu

Rasyonelliği ile ön plana çıkan başak burcu kadını hem fonksiyon hem estetik değeri olan parçalar tercih eder. Kendine ve moduna uygun tarzı yaratabildiği için gardırobu pratik parçalardan oluşur. Ufak dokunuşlar ve eklemeler yapabileceği düz renklerdeki elbise modellerini tercih ederler. Pastel tonlarda seçtiği elbiseler ile zarif ve şık görünmeyi hedefler.

Başak_Burcu

Terazi Burcu

Terazi burcu kadını görünüşünün dengesine ve bıraktığı tutarlı etkiye dikkat eder. Terazi burcu kadınının tarzı, uyumlu olmaktır. Elbise seçiminde mini elbiselerden uzun abiye modellerine kadar geniş bir çeşitlilik gösterir. Terazi kadını için en uygun renkler lacivert, siyah ve pastel tonlardır.

Terazi_Burcu

Akrep Burcu

Akrep burcu kadını vücut hatlarını ön plana çıkaran kesimleri ve derin dekolteli elbiseler tercih etmektedir. Elbise seçiminde altın, gümüş ve siyah renkte ayrıntılar içeren klasik bir tarz akrep burcunu temsil edebilir.

Akrep_Burcu

Yay Burcu

Yay burcu kadını hayatının dinamiğini yansıtan aykırı bir stile sahiptir. Modayı takip etmekle çok ilgilenmeyen yay kadını, elbise seçiminde çiçek desenli tül elbiseleri ve derin dekolteli elbiseleri tercih etmektedir.

Yay_Burcu

Oğlak Burcu

İstediğini elde edene kadar gece gündüz demeden çabalayan ve sonunda mutlaka istediğini alan oğlak burcu kadınları, ışıltılı elbiseler, payet işlemelere, uzun modellerden, kısa modellere kadar kendisini rahat edeceği tüm modelleri tercih edebilir.

Oğlak_Burcu

Kova Burcu

Bağımsızlığın ve özgürlüğün sembolü kova burcu kadınlarının fikrini değiştirmek ve herhangi bir şeye ikna etmek çok zordur. Ancak, cesur seçimlerden kaçınmazlar. Derin V dekolteler, uzun kuyruklu balık modeller kova burcu kadınlarının abiye elbise seçimleri konusunda belirleyici tercihleri arasındadır.

Kova_Burcu

Balık Burcu

Naif, duygusal ve düşünceli kişiliğiyle dikkat çeken balık burcu kadınları, abiye elbise modeli seçimlerinde derin sırt dekolteli modellerden, özgürce hareket edebilecekleri kısa etekli modelleri de tercih edebilirler.

Balık_Burcu

ABİYE ELBİSE SEÇİMİ, BURÇLARA GÖRE ABİYE ELBİSE SEÇİMİ
]]>
Wed, 03 May 2017 08:10:25 +0000 ]]> ]]>
Burçlara Göre Gelinlik Seçimi ]]> Burçlara Göre Gelinlik Seçimi

Burçlar hayatımızın her alanında bizi etkilemeye devam ediyor. Burçlara göre gelinlik seçimi önerilerimizi okumadan gelinliğinizi seçmeyin. Hayatımıza yön veren ve her özelliğini taşıdığımızı düşündüğümüz burçları, gelinlik seçiminde karakteristik özelliklerinize göre değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Koç Burcu

Modayı yakından takip eden koç burcu kadınları, kendilerini rahat hissettikleri ancak, tüm bakışları üzerinde toplayacak bir gelinlik seçimi ile geceye damgasını vuracak. Özellikle gelinliğinizde bulunan ufak bir detay bile farkınızı ortaya çıkaracak.

Koç_Burcu Gelinlik modeli

Boğa Burcu

Kendisine olan güveni en üst seviyede olan boğa burcu kadınları, bitmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir. Düğün gününde rahat ve özgür hareket edebilecekleri, çekici bir modeli tercih ederek, tarzlarına vurgu yapabilirler.

Boğa_Burcu Gelinlik Modeli

İkizler Burcu

Kıvrak zekalarıyla girdikleri her ortamda dikkatleri üzerine çeken ikizler burcu kadınları, gelinlik seçiminde de hareketli, kat kat etekli ve vücut hatlarına odaklanan modelleri tercih edecektir.

İkizler_Burcu Gelinlik Modeli

Yengeç Burcu

Zarafetiyle herkesi kendine hayran bırakabilen yengeç burcu kadınları, sade ve gösterişten uzakta, dantel detaylı uzun kollu ya da straplez gelinlik seçimleriyle herkesi büyüleyecektir.

Yengeç_Burcu Gelinlik modeli

Aslan Burcu

Katıldığı her davette ya da günün herhangi bir saatinde de olsa dikkatleri üzerine çekmeyi seven aslan burcu kadınları, gelinlik seçimlerinde tüm gözlerin üzerinde olacağını düşünerek, uzun zaman konuşulacağı bir gelinlik modeli seçecektir. Upuzun kuyruklu ya da derin sırt dekolteli modeller seçimleri arasında ilk sırada yerini alır.

Aslan_Burcu Gelinlik modeli

Başak Burcu

Sadeliğin ve zarifliğin tam olarak karşılığı olan başak burcu kadınları, hayatlarındaki en önemli gecede titiz davranarak, prensesler gibi görünmek isteyecektir. Zarafetin yaşam tarzı olduğu başak burcu kadınlarının seçimleri kabarık etekli modeller olacaktır.

Başak_Burcu Gelinlik modeli

Terazi Burcu

Hayranlık uyandırmayı ve ilgi çekmeyi seven terazi burcu kadınları, tüm bakışların üzerlerinde olacağı iddialı gelinlik seçimleriyle kendisini belli edecektir. Derin sırt dekolteleri, dantel detaylı ve çiçek desenli modeller terazi burcu kadınlarının gelinlik seçimleri arasında olacaktır.

Terazi_Burcu Gelinlik Modeli

Akrep Burcu

Tutkulu hali ve gizemli tavrıyla insanları saniyeler içinde büyüleyen akrep burcu kadınları giyim tarzıyla da son derece iddialıdır. Straplez ve askılı, vücut hatlarına vurgu yapan balık tipi model gelinliklerle şıklığını tamamlayacaktır.

Akrep_Burcu Gelinlik Modeli

Yay Burcu

Karar vermenin en kolay olduğu sade gelinlikleri tercih eden yay burcu kadınları, balık modellerden, A kesim uzun kollu modellere kadar tüm seçenekleri değerlendirebilir. Kısa model gelinliklerle de rahatlığı ön planda tutacak olan tarzları seçebilirler.

Yay_Burcu Gelinlik Modeli

Oğlak Burcu

İstediğini elde edene kadar gece gündüz demeden çabalayan ve sonunda mutlaka istediğini alan oğlak burcu kadınları, ışıltılı, uzun duvaklı dikkat çekici gelinlik modelleriyle seçimlerini ortaya koyacaktır.

Oğlak_Burcu Gelinlik Modeli

Kova Burcu

Bağımsızlığın ve özgürlüğün sembolü kova burcu kadınlarının fikrini değiştirmek ve herhangi bir şeye ikna etmek çok zordur. Ancak, cesur seçimlerden kaçınmazlar. Derin V dekolteler, uzun kuyruklu balık modeller kova burcu kadınlarının gelinlik tercihleri olacaktır.

Kova_Burcu Gelinlik Modeli

Balık Burcu

Naif, duygusal ve düşünceli kişiliğiyle dikkat çeken balık burcu kadınları, gelinlik seçimlerini uçuşan eteklerden, özgürce hareket edebilecekleri kısa etekli modelleri tercih edecektir. 

Balık_Burcu Gelinlik Modeli

BURÇLARA GÖRE GELİNLİK, BURÇLARA GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ, BURÇLARA GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

]]>
Wed, 03 May 2017 07:55:03 +0000 ]]> ]]>
Roman Düğünleri Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler ]]> Çalgısız Yaşayamayanlar Buraya! Roman Düğünleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Şey

Ağızları aşk ile meşk ile açılıyor, dünyanın neşesinin kaynağı olarak görülüyor. Onların düğünleri de her şeyleri gibi bir başka oluyor.

1. Kız istemeler bile sokakta başlar.

Onların kız isteme ritüelleri bile sokakta başlıyor. İki aile sokakta karşı karşıya geliyor, tarafların büyükleri geçer, mikrofonlar alınır ele ve "Ben 40 devemle buradan geçerken, oğlum kızınızı görmüş kızınıza âşık olmuş, kızınızı istiyoruz" der ve talip olur. Tabii sade ve sakince olmaz, her şey şova dönüşür, etraf rengarenk oluverir.

2. Henüz kız istenirken bile hediyelere boğarlar birbirlerini.

Romanlarda hediyesiz hiçbir şey olmaz. Önce on çift terlik, on çift ayakkabı, 20 gömlek, kızın kardeşlerinin ve akrabalarının kuaför masrafı, bu tür isteklerde asgari müştereklerde buluşulur, tokalaşılır ve kız verilir. Bunların planları önceden yapılır tabii.

3. Maalesef erken yaşta evlilik çok yaygın. Sözü, nişanı da pek uzatmazlar bu yüzden.

Kışın nişan yapıldıysa yaz gelmeden de düğün yapılır. 20 yaşında bekar insan bulmak pek zordur ama onlar da artık daha büyük yaşlarda evlenmeye başlamış.

4. Düğün günü adetlerinin sonu yok. Kuaförden çıkar çıkmaz şov başlar.

Gelini kuaförden alan arabalar yolda kornaya basarak gider sanmayın. Korna ne ki? Yol kenarına çekip göbek atarak başlanır düğün eğlencesine. 5 km'lik yolda 5 kez durulur, çalgısız yaşayamaz ölürler, denmemiş boşa.

5. Düğündeki kıyafetleri Paris Moda Haftası'nda bulamazsınız. Kırmızıyı pek severler.

Düğünlerin amacı birilerini evlendirmenin yanında, kadınların birbirine nispet yapacak alan bulmaları aslında. Özenle buldukları, diktikleri kıyafetleri sergilerler. Pullar, tüller, renkler, abartının vücut bulduğu yegane yer Roman düğünleridir.

6. Araba arkası yazılarında bir devrim!

Eğer hafif argo bir gelin arabası yazısı görürseniz, orada bir Roman olduğuna emin olun.

7. Onları senelerce ayakta tutan tek şey, dillere destan olacak sokak düğünleri yapmaları.

Salon düğünü mü? Asla. Salon düğünü yapmak zorunda kalanlar ayıplanır. Onların olayı sokaklar. Yaptıkları düğünlerde 3-4 yıl dilden anlatırlar. Hangisi daha şaşalı düğün yaparsa o daha çok saygı görür.

8. Altınsız düğün, tekerleksiz arabaya benzer.

Ne kadar çok altın takılırsa ailenin o kadar köklü olduğu belli olur. Kız evlatlarına takılan altına önem verilmesi aslında kızlara önem verilmesinden kaynaklı. Roman büyükler gelinler için “Onu kulağımın arkasına fesleğen, karanfil yapacağım” der. Gelin, bir düğüne gittiğinde ne kadar altın takmışsa o düğünde sandalyesi belli olur.

9. Sadece kadınlar değil, erkekler de şov yapıyor.

Hep kadınlaran bahsettik ama erkekler için de sokak düğünleri birer şov arenası. Roman erkeklerinden daha iyi göbek atan dünyaya gelmemiştir. Akla hayale yatmayacak figürleri birbir sergilerler. Özellikle de 1 ev parası harcadıkları için düğünlerde daha da bir şevkle oynarlar.

Romanlar, maddi durumları ne olursa olsun, ne kadar ayrımcılığa uğrarsa uğrasınlar, bu dünyanın eğlenmeyi bilen tek milleti. Onların lügatında asık suratlı olmak yok.

]]>
Wed, 26 Apr 2017 08:54:00 +0000 ]]> ]]>
Bardak Çekme (Hacamat) Tedavisinin Faydası ]]> En sevdiğimiz alternatif tıp yöntemi

Anadolu olarak en çok sahiplendiğimiz yöntem...

Çay bardağı, aşırı sert babaanne yastığı... Keçi tüyünden yapılmış battaniyenin üzerine uzanılır, atlet sıyrılır - çıkarılır, bardaklar yapıştırılır. Komşu oğlunun Doğan SLX'i geçen akşam nasıl da kaçırdığı üzerine biraz dedikodu yapılır, dedikodu bitince de bardaklar çekilir.

Biz bu yöntemin kraliçesi Pervin Teyzemiz'i çok özledik. Pervin Teyzemiz nezninde bardak çekmeyi başarıyla uygulayan, şifa arayanlara şifa veren bütün uzmanlara saygılarımızı sunuyoruz.

En şifalısını aslında siz yapıyorsunuz!

Bu yöntem belki bizden çıkma değil; milattan önce 3000'lerden bu yana Çin'de uygulandığı öne sürülüyor. Ancak biliyoruz ki Uygur Kağanlığı'ndan bu yana, yani neresinden baksanız 1200 küsur yıldır bizim de kültürümüzde: Epeyce uzmanlığımız var yani :)

Ve aslına bakarsanız son derece doğru bir alternatif tıp yönteminde uzmanlaşmışız. Çünkü:

1. Hiçbir yan etkisi yok!

Bardak çekmek aynı akapunktur ve masaj gibi oldukça etkili bir alternatif yöntem. Vücutta bıraktığı tek etki, Michael Phelps'in vücudunda da gördüğümüz gibi yuvarlak izler; onlar da kendiliğinden iyileşiyor zaten :)

2. Birçok ağrıya iyi geliyor.

Hem yan etkisi yok, hem de birçok ağrıya iyi geldiği akademik tıp dergilerince kabul edilmiş durumda.

Bel ağrılarını azaltıyor, boyun ağrılarına ve kasılmalara iyi geliyor, krampları engelliyor. Yetmiyor; solunum yollarından kaynaklanan ağrıları da, kanser tedavisinin sebep olduğu acıları da en aza indiriyor. Migrene de iyi geliyor, romatizmaya da iyi geliyor... E daha ne olsun?

3. Sinirleri yatıştırıyor.

Sinir sistemini de gevşetiyor bardak çekmek. Böylelikle stresten arınıyorsunuz, endişe ve depresyon belirtilerini başlamadan engelliyorsunuz.

4.Selülite iyi geliyor!

Sadece selülit mi? Ciltteki zona (herpes zoster) hastalığına da iyi geliyor, üstelik sivilceleri de iyileştirebiliyor. Cildinizin çok daha sıkı olmasını sağlıyor, hazmı kolaylaştırdığı için kilo kontrolünüze de yardımcı oluyor.

İşte böyle güzel şey bardak çekmek!

Kaynaklar: Healthyaeon.com, Wikipedia.org

]]>
Wed, 26 Apr 2017 08:28:31 +0000 ]]> ]]>
Yüzdeki Tüylenmelere Anında Çözüm ]]> Yüzdeki Tüylenmelere Anında Çözüm 10 Dakikada Etkili Doğal Yüz Maskesi

Yüzdeki tüylenmeler hormonal olabileceği gibi çeşitli dış etkenlere de bağlıdır. Kullanılan ilaçların yan etki yapması, yüze sürülen krem ve çeşitli makyaj malzemesi ürünleri yüzde tüylenmelere neden olabilir. Bunun için aşağıdaki doğal maskeyi deneyebilirsiniz.

Maskeyi yapmak için öncelikle malzemeleri sıralayalım;

1 tatlı kaşığı tepeleme un

1/4 çay kaşığı toz zerdeçal

4 tatlı kaşığı süt

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Nasıl hazırlanır?

Tüm malzemeleri homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın ve 1-2 dakika dinlendirin.

Nasıl uygulanır?

Göz kapaklarını ve kaş bölgesi hariç yüzünüze kalın bir tabaka halinde uygulayın.

Yüzünüze uyguladığınız maskenin kurumasını bekleyin.

10 dakikanın sonunda maskenizi yavaşça çıkarabilirsiniz. Bunun için parmaklarınızla kuruyan maskeyi ellerinizle ovarak dökün.

Maskenin çoğunluğu döküldüğünde, ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Sonucu hemen göreceksiniz! Satisfied

]]>
Fri, 21 Apr 2017 13:50:17 +0000 ]]> ]]>
Düzleştirici Kullanmadan Doğal Yolla Saçlarınızı Yola Getirmek ]]> Düzleştirici Kullanmadan Doğal Yolla Saçlarınızı Yola Getirmek İçin 9 Yöntem

Saçlarımızın düz ve pürüzsüz bir görünüşe sahip olması hepimizin arzusu. Bu görünüme kavuşmak için saçı yıpratan kimyasallar veya düzleştirici, fön gibi yöntemler kullanmak zorunda değiliz. Saça zarar vermek şöyle dursun, saçı besleyerek düzleşmesini sağlayan tarifler.

1. Hindistan cevizi sütü

sut

Bir bardak Hindistan cevizi sütünün içine çeyrek bardak limon suyu ekleyin. Kremsi bir kıvama ulaşana kadar bunları karıştırın. Bu karışımı buzdolabında bir süre bekletin. Ertesi gün kremi saç derinize masaj yaparak uygulayın. Kremlediğiniz saçlarınızı sıcak suya batırılmış bir havlu ile sarıp bir saat bekleyin, sonra bol suyla yıkayın. Limon suyunun renk açıcı etkisi sebebiyle bu tarifi boyalı saçlarda kullanmamanızı öneririz.

2. Bal ve süt

bal

Süt ve bal karışımı da doğal bir düzleştirme etkisi yaratabilir. Bir fincan süte 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Hem güzel kokması hem de saçı beslemesi için; bu karışımın içine bir miktar taze çilek püresi ilave edebilirsiniz. Saçlarınıza güzelce dağıttığınız karışımı en az iki saat bekletin. Sonrasında saç tipinize uygun bir şampuanla iyice durulayın.

3.Muz maskesi

muz maskesi

İki adet kabuğu çıkarılmış muzu püre haline getirene kadar ezin. Pürenin içine iki yemek kaşığı bal ile eşit miktarda yoğurt ve zeytinyağı ekleyin. Karışım homojen hale gelene kadar karıştırın. Saçınızın her yanına eşit olarak dağıttığınız karışımı bir saat kafanızda bekletin ve saçınızı yıkayın.

4.Sıcak yağ masajı

Bu uygulama için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı kullanabilirsiniz. Kaynayan bir suyun içerisine, ağzı kapalı bir plastik torbanın içine 2 yemek kaşığı yağ koyun. Yağ yeterince ısındıktan sonra, parmak uçlarınızla masaj yaparak yağı saçınıza yedirin. Ardından, saçlarınızı bir havlu ile sarın ve yaklaşık yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayarak durulayın. Saç düzleştirmenin doğal yolları arasında yer alan bu uygulama sayesinde saçlarınız hem parlak, ve de yumuşak, hem de sağlıklı görünecektir.

5. Yumurta ve Zeytinyağı

Bir kabın içine iki yumurta kırın ve zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra karışımı saç derinize masaj yaparak sürün. Bir saat kadar saçınızda beklettikten sonra saçınızı yıkayın. Bu mucizevi karışım saçlarınızı düzleştirmenin yanı sıra saçınıza yumuşaklık kazandırır.

6.Süt Spreyi

Saç düzleştirmek için tek başına da süt de faydalı olacaktır. Sütü bir sprey şişesine dökün ve saçınızın her yerine eşit olarak sıkın. Yarım saat bekleyin ve saçınızın sütü emmesine izin verin. Daha sonra şampuanla saçınızı yıkayın ve yeni düzleşmiş saç görünümünüzü keşfedin.

7.Aloe Vera Jel Maskesi

Her derde deva olan Aloe Vera saçınız için de oldukça yararlı bir bitkidir. Yapmanız gereken tek şey; yarım fincan dilediğiniz ısıtılabilir yağ ile aloe vera jeli karıştırıp saçınıza sürmek. Bir krem kıvamında olacak bu karışımı 30-40 dakika saçınızda beklettikten sonra yıkayın. Bu yöntem saçlarınızı gerçekten parlak ve düz hale getirecektir.

8. Kereviz

kereviz suyu

Bir demet kerevizin iyice suyunu çıkartın. Çıkardığınız kereviz suyunu bir şişe içinde bir gece boyunca dinlendirin. Ertesi gün bu suyu saç köklerinize sürün. Saçınızı tarayın ve yarım saat kadar bekleyin. Son olarak bol suyla yıkadığınız saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

9. Tel toka

Yanlış duymadınız, tel tokayı da saç düzleştirmek için kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle yeni yıkadığınız saçınıza havlu sürmeyin, çünkü havlu saçınızda dalgalanma ve elektriklenmeye neden olabilir. Dilediğiniz saç bakım yağını saçınıza sürün ve saçlarınızı tarayın. Taradıktan sonra saçlarınızı dörde ayırın, eğer saçlarınız çok yoğunsa altıya da bölebilirsiniz.Saçları tutam tutam ayırıp, tarama işlemini tekrarlayın. Ayırdığınız tutamlara görseldeki gibi tel tokaları yerleştirin. Tel tokalar saçınızda gece boyu beklesin. Tokalardan rahatsız olursanız, başınıza havlu sarıp öyle yatmayı deneyin. Sabah olduğunda tokaları yavaşça çıkarın. Son işlem olarak geniş ağızlı bir tarak ile saçlarınızı tarayın. Hacmi ve kabarıklığı artıracağı için fırça kullanmaktan kaçının.

]]>
Fri, 21 Apr 2017 13:41:00 +0000 ]]> ]]>
2018 Kış Gelini Nasıl Olmalı? ]]> Kış Gelini Nasıl Olmalı?

Düğünün kusursuz olması için genellikle yaz aylarında olması gerektiği kabul edilir; ama kış düğünlerinin de kendine göre bir asaleti, zarafeti ve avantajı vardır. Mevsimi düğün için engel olarak görmeyenler, tercihlerini bu yönde yapabilirler. Kış aylarının birçok açıdan korkutucu, rahatsız edici yönü olsa da siz sadece evlilik töreninize odaklanmaya çalışmalısınız. Zamanında gelinlik bulma konusunda kış aylarında ciddi sıkıntılar yaşanırken, artık birçok gelinlik markasının kış gelinleri için özel olarak tasarladığı gelinlik modelleri bulunmaktadır.

Koleksiyonlarda kışlık modellere de yer verilmesi gelinlerin işini kolaylaştırmaktadır. Kış mevsiminde gelinlik seçimini avantaja dönüştürebilmek için çeşitli aksesuar alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Bu alternatifler kış gelini olmayı daha zevkli hale getirmiştir. Kış aylarında gelin olmakla ilgili en önemli tedirginlik sebeplerinden birisi de soğuk hava etkisidir. Gelinlikle üşüyebilme ihtimali, gelin adaylarını tedirgin etse de bunun için de artık bolero, ceket gibi çok sayıda alternatif vardır. Bu alternatifler sayesinde kış aylarında straplez gelinlikleri giymek bile mümkün. Buna karşın uzun kollu gelinliklerin zarafetiyle soğuk havayı kırabilmeyi de deneyebilirsiniz.

Kış gelinleri şıklıkları kadar rahatlıklarını da düşünmelidir. Hatta yaz dönemi gelinlerine oranla rahatlık konusunda çok fazla özen göstermelidir. Tüm bunların ışığında gelinlik seçimindeki en önemli detaylardan birisi olan vücut yapısına uygunluk konusu, asla göz ardı edilmemelidir. Tıpkı yaz gelinlerinde olduğu gibi zayıf ve uzun boylu gelinlerin bu anlamda daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Nasıl Bir Gelinlik Tercih Edilmeli?

Kış aylarında tercih edeceğiniz gelinlikle ilgili dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Öncelikle karlı zemin ihtimalini göz ardı edemezseniz. Her ne kadar dışarıda az vakit geçirecek olsanız da etek uçları çamur olmuş ve ıslanmış bir gelinlikle günü tamamlamak istemezsiniz. Bu nedenle etek boyunu yerde sürünen seviyede tercih etmek yerine yere sıfır bir ölçüde kullanabilirsiniz.

Gelinliğin yaka kesimi, kol boyu gibi detaylarda, kendinize herhangi bir kısıtlama getirmenize gerek yok. Bu durumu birçok aksesuarla kurtarmak mümkün; ama ayakkabı seçimi son derece önemli. Örneğin UGG botlar, istediğiniz renkte bulabileceğiniz Moonboot gibi seçimler yapabilirsiniz. Eğer hayalinizdeki ayakkabıyı giymek için kış aylarını engel olarak görmüyorsanız en azından salona geçene kadar hava şartlarına daha uygun bir model tercih edebilirsiniz. Kış için gelin ayakkabısı seçimi nasıl yapılmalı buradan öğrenebilirsiniz. Son olarak duvak seçiminde çok uzun boy kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kış Gelini Hava Şartlarıyla Nasıl Baş Edebilir?

Kış gelinleri hem içine sinen hem modaya uygun hem de rahat edebilecekleri bir gelinlik tercih ettikten sonra kalan detayları tamamlamaya başlayabilir. Kış için gelin bolerosu ya da ceketi bulmaya odaklanmalısınız. Bu aşamada gelinliğinizin modeli, tasarımında kullanılan kumaş önemli detaylardır. Ancak kürklü bir bolero, hemen her gelinlik modeliyle uyum içinde kullanılabilir olduğundan, star parçalardan birisi kabul edilebilir. Üstelik bolero ya da ceketinizi tüm gün üzerinizde tutmanıza da gerek yok. Salonda bu aksesuarları çıkartarak gayet şık görünebilirsiniz.

Kış Gelinlerinin Saç ve Makyaj Tercihleri Nasıl Olmalı?

Kış gelinleri gelinliklerine, tenlerine uygun bir makyaj tercih etmeye öncelik vermekle birlikte, kış modasına ve 2017 düğün sezonuna uygun detaylara da yer vermelidir. 2017 kışında gelinler için bordo ve kırmızı tonlarının revaçta olacağı biliniyor. Dudaklardaki bu belirginliğe karşın göz makyajının hafif olması öneriliyor.

 • Kış gelinleri için makyaj önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sezon, kış gelini saç modelleri biraz daha özgür; ama açık modeller daha ön planda. Saç aksesuarlarında kış sezonuna uygun şık tercihler yapabilirsiniz. Tüm detayları uygun bir şekilde kombinleyerek kışın soğuk suretinin aksine daha sıcak bir görünüme kavuşabilir; 2017 kış modasına da uyum sağlayabilirsiniz.

]]>
Thu, 20 Apr 2017 13:07:00 +0000 ]]> ]]>
Kış Düğünleri için Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı? ]]> Kış Düğünleri için Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Kusursuz bir düğün için yaz ayları düğün mevsimi olarak adlandırılmış olsa da evlenmek için mevsimi engel görmeyenler için kış mevsimi de oldukça uygun aylar arasındadır. Ancak soğuk hava ile birlikte nasıl gelinlik seçeceğini şaşıran gelin adayları için kış mevsimi büyük sorun niteliği taşımaktadır. Artık birçok gelinlik markasının kış gelinlerin özgü tasarımlara koleksiyonlarında yer vermesi, kış aylarında düğün yapacak olanların işini kolaylaştırmaktadır. Gelinlik seçiminde kış mevsimini avantaja dönüştürmek için çeşitli aksesuarların en şık halini gelinlik üzerinde uygulamak işe yarayacaktır. Böylelikle istediğiniz gelinliği giyme fırsatı bulurken, şık bolero ya da ceket ile de üşüyen bir gelin olmaktan kurtulmanız mümkündür.  Kış gelinlerine özgü bu tür aksesuarlar, gelin adalarının istedikleri gelinlik modelini giymelerine olanak sağlamaktadır.

Straplez gelinlik modellerinin sadece yaz düğünlerinde giyilebileceği düşüncesini kürklü bolero ya da pançolarla yıkmak oldukça kolaydır. Kışlık gelinliklere kürk seçimi nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz. Diğer yandan kış düğünleri için oldukça ideal özelliğe ve güzelliğe sahip olan uzun kollu gelinlik modelleri, dantelin tüm zarafetini bedeninizde taşımanıza olanak sağlamaktadır. Dantel ya da tül kumaştan dikilmiş olan kol ve omuz kısmı gelinliğin tüm havasını değiştirerek romantik tarzda bir gelin olmayı sağlamaktadır.

Kış gelinlerine özel çok kabarık olmayan ve hafif sırt dekolteli uzun kollu gelinlik modelleri son derece şık ve zarif duran modellerdir. Birde uzun boylu ve zayıf olan gelin adaylarının bu gelinlik modelleri içinde kuğu gibi salınmaları düğün boyunca tüm gözlerin gelin üzerinde olmasını sağlayacaktır.

Kış Düğünleri için Gelinlik Önerileri

Tasarlanan her gelinlik modelinin bir mevsimi yansıttığı düşünüldüğünde, kış gelini olacak olan adayları oldukça tarz ve iddialı gelinlik modelleri bekliyor demektir. Kapalı mekânda yapılacak kış düğünleri için gelinlik seçiminde kısıtlama yaşamayan gelin adayları, düğün mekanına göre gelinlik seçtiklerinde en doğru seçimi yaptıklarınıdüğün videolarını izlerken anlayacaklardır. Gelinlik seçimi kriterlerinde mevsim özelliklerine takılmayan ve çeşitli aksesuarlarla bu soruna geçici çözümler üretecek olan bayanlar için yeni sezonun en şık ve zarif modelleri gelinlik mağazalarında beklemektedir.

Kış düğünü için gelin adaylarının beğenisine sunulan pek çok gelinlik modeline karşın, mevsim şartlarına aldırış etmeyen ve en özel gününde seçeceği gelinlik konusunda kısıtlama yaşamak istemeyenler rahatlıkla straplez model bir gelinliği de keyifle taşımaktadır. Bu noktada önemli olan kış düğünü için seçilen bir gelinliği, kışa göre uygun aksesuarlarla süsleyebilmektir.

Kış Düğünü için İdeal Gelinlik Tarzı Nasıl Olmalı?

Her gelinlik modellinin belli bir tarzı yansıtır nitelikte olması, gelinlik seçiminin de büyük ölçü de tarza göre yapılmasına neden olmuştur. Buna göre kış düğünü yapacak olan gelin adaylarının kış mevsiminin genel havasına uygun tarzda seçimler yapmaları yerinde olacaktır. Kışın ağırlığına uyum sağlayan dantel kumaşların ağırlıklı olduğu modeller kış düğünleri için ideal modeller arasındadır.

Yaz aylarında tüm iddiasını gelinliğinde yansıtabilen gelin adayları için kış mevsimi daha az seçeneğin değerlendirilebileceği bir mevsimdir. Bu sebeple bazı gelinlik tarzlarını baştan elemek sonradan pişmanlık yaşamayı önleyecektir. Büyük ölçüde gelin adayı kendi benimsediği tarzdan vazgeçmeden aradığı gelinlik modelini bulmak için bir önceki kış gelinlik modellerini gözden geçirmesi fayda sağlayacaktır.

Romantik Kış Düğünü için Gelinlik Önerileri

Kış mevsimi, insanın içini hüzünle saran ve kişinin oldukça romantik olduğu mevsimlerden biridir. Düğün zamanı bu mevsime gelen kişilerinde gelinlik seçerken kış mevsiminin romantikliği ve asaletine uygun seçimler yapmaları yerinde olacaktır. Saten kumaşlı gelinlik modelleri de bu mevsimde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle dantel ve satenin bir araya gelmiş olduğu gelinlik modelleri tam da kış gelinleri için dikilmiş dedirtecek güzelliktedir.

]]>
Thu, 20 Apr 2017 12:56:31 +0000 ]]> ]]>
Düşük Belli Prenses Kışlık Gelinlikler ]]> Düşük Belli Prenses Kışlık Gelinlikler

Gelinlik seçimlerinde en önemli nokta gelinin hayalini kurduğu gelinliğe kavuşmasıdır. Her genç kız çocukluktan itibaren bir gelinlik modeli kafalarında belirler ve o model dönem dönem değişiklik gösterse de büyük ölçüde hep benzer modeller arasında tercihler gidip gelmektedir. Özellikle prenses model gelinlikler pek çok gelin adayının hayallerini süslemektedir. Mevsim fark etmeksizin tercih edilebilecek prenses etek kesimine sahip gelinlikler, pek çok farklı bel bölgesi tercihi ile de piyasada bulunmaktadır.

Prenses etek modeline sahip gelinlik modellerinde en sık uygulanan bel kesimi olan düşük bel, aynı zamanda en modern kesime de sahiptir. Yeni sezona ait kreasyonlarda da sıklıkla karşımıza çıkan düşük bel kesime ait bu tür gelinlik modelleri, özellikle vücudunun üst bölgesi ince, alt bölgede fazlalık olan gelin adaylarının ince bellerini ve dar omuzlarını ortaya çıkarabildiğinden dolayı da tercih edilmektedir.

Gelinlik seçiminde gelinin hayali, vücut tipi dışında önemli olan bir diğer faktör de düğünün hangi mevsimde yapılacağıdır. Gelinliğin özellikle üst kesimine dair tüm detayların kararını düğünün yapılacağı mevsime göre karar vermek en doğrusudur. Kış aylarında yapılacak düğünler için özellikle uzun kollu modellerin tercih edilmesi hem mevsime daha uygun olmasını hem de daha şık bir görüntüyü sağlamaktadır. Bunun dışında kürk aksesuarlar da kış mevsimlerinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kürk bolerolar kış gelinlerinin en vazgeçilmez parçasıdır.

Düşük Belli Prenses Kışlık Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşük bel kesimine sahip gelinlikleri özellikle ince belli gelinlerin tercih etmesi gerekmektedir. Belin zarifliğini daha da ön plana çıkaran bu gelinlik modellerinde prenses etek modellerini yanı sıra uçuşan etekler de kullanılabilmektedir. Kış mevsimine de uygun olan bu gelinlik modelleri seçiminde uygun aksesuarlar büyük önem taşımaktadır. Özellikle kürk detayların kullanılabileceği gibi kış gelinlikleri oldukça şık görüntüler oluşturmaktadır.

Düşük Belli Prenses Kışlık Gelinlik Önerileri ve Fikirleri

Kış gelinliklerinde genel olarak uzun kolların tercih edilmesi gelinliklere kattığı şıklık nedeniyle büyük avantaj olarak görülmektedir. Gelin ayakkabılarında daha kapalı modellerin tercih edileceği kış gelinliklerinde aynı zamanda oldukça şık dantel botlar da tercih edilir. Gelin çiçeklerinde kış çiçeklerinin kullanılması uygun olurken, saç modellerinde ise sıkı topuzlar ve uzun duvaklar en uygun tercihlerdir.

]]>
Thu, 20 Apr 2017 12:48:14 +0000 ]]> ]]>
Kışlık Gelinliklere Kürk Seçimi Nasıl Yapılır? ]]> Kışlık Gelinliklere Kürk Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelinlikler gelinleri tek başına şık ve gösterişli göstermeye yetse de gelinliklerin yanında kullanılan aksesuarlarında gelinlik modeli ile uyumlu olması gerekmektedir. Özellikle kış gelinleri için gerekli olan kürk kullanımı oldukça özenilmesi gereken konulardan biridir. Düğün yapılacak mekâna girişe kadar üzerinde taşınması gerekli olan gelinlik kürklerinin pekçok çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Gelinliğin şıklığını gölgelemeyecek kürk ve etol seçimi doğru tercih olacaktır.

Kış gelini olmanın gerekliliklerinden biri olarak kürk modelleri, birbirinden şık ve zarif tasarımları ile dikkat çekmektedir. Kısa ceket tarzında olan kürklerin yanı sıra, eteğe kadar uzanan kürklü pelerinler farklı olmayı sevenlere hitap ediyor. Soğuk düğün gecesinde hem sıcak tutarken hem de oldukça şık bir kış gelini olmayı sağlayacaktır. Kürklü bolerolarda gelinlerin tercih ettiği modellerdir. Özellikle karlı bir kış gününde gelin olanlar için, karlar ile uyumlu olmak, en şık kürk ceketler ile mümkündür. 

Kışlık gelinlikleri için kürk detayı mutlaka olsun diyenler için, kürklü ceket ya da pelerin yerine, gelinliğin yaka ve omuz kısımlarında yer alan kürk detayları da istenilen kış gelini şıklığını yansıtmaktadır. Gelinliği tamamlayan önemli bir parça olarak, kürk ceketler, kış gelinlerinde aranılan aksesuarlardan biridir. Gelinlik modelinde oldu gibi, kürk seçiminde de kendi tarzını yansıtmak isteyenler için birçok model ve alternatif vardır. Spor görünümlü olan kürklü ceketler ile sade ve eğlenceli olan gelinlikler tamamlanabilir.

Kışlık Gelinliklerde Kullanılacak Kürk Aksesuarlar

Düğün boyunca kış gelini olmanın ayrıcalığını yaşamak isteyenler için gelinlik modeli içinde yer alan kürk detayları, istenilen şıklığı sağlayacaktır. Omuz ve yakalara gelinliklere uyumlu olan kürkler sayesinde, zarif ve gösterişli bir gelin olmak mümkündür. Dantelli ve güpürlü gelinliklere fazlasıyla yakışan kürkler, zarafetin bir simgesi halini almaktadır. Kış gelinliğinde kürkü birçok yerde tercih edenler için, kol kısımlarının uçlarında ve aksesuar olarak kullanılan şapkalarda kürkler sıradanlıktan uzaklaştırmaktadır. Kürk ceket ve kürklü aksesuarlar ile tüllü ve saten olan bir gelinlik bile kış konseptine uygun bir gelinlik formuna dönüşmektedir. Özgüveni yükseltecek kürklü gelinlik modelleri ile muhteşem bir düğün geçirmek oldukça mümkündür.

]]>
Thu, 20 Apr 2017 12:44:22 +0000 ]]> ]]>
Kışlık Kürk Yakalı Kabarık Gelinlikler ]]> Kışlık Kürk Yakalı Kabarık Gelinlikler

Gelinlik modeline karar verilirken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelen düğünün mevsimi, özellikle düğün kış mevsiminde yapılacaksa oldukça büyük önem taşımaktadır. Düğün sezonu olarak görülmemesi sebebiyle gelin adayları tarafından en büyük kaos gelinlik modeline karar vermek olacak diye düşünülmektedir. Oysa son zamanlarda kış ayları gelinleri için özel kreasyonlar üretilmekte ve bu duruma ekstra özen verilerek gelin adaylarının mutluluğuna önem verilmektedir.

Yaz ve ilkbahar gibi düğünlerin revaçta olmaması sebebiyle tereddüt yaşayan gelin adaylarını haksız çıkartan pek çok alternatif gelinlik modeli kış kreasyonlarında yer almaktadır. Her gelin adayının kendine özel bir hayali olduğu düşünülürse, alternatif modellerin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Dantel, güpür veya kumaş olarak tercih edilebilecek kol modelleri, yaka ile mutlaka bütünlük oluşturmaktadır. Ancak bu kumaş türleri dışında kış gelinliklerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir başka detay da gelinlikte kürk parçaların kullanılmasıdır.

Özellikle balık model gelinliklerde kullanılan kürk detaylar son yıllarda oldukça fazla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bembeyaz bir gelinliğe uygulanan kürk yaka detayları, aynı zamanda tül bir kolun ucuna da uygulanmakta ve bu sayede hem bütünlük, hem şıklık hem de soğuktan korunma öğeleri bir arada kullanılmış olmaktadır. Her ne kadar kış gelinliklerinde kabarık etekler çok fazla tercih edilmiyor olsa da hayali kabarık etek giymek olan gelin adayları kendi hayallerini takip ederek bu modeli tercih etmek isteyebilir.

Kışlık Kürk Yakalı Kabarık Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış aylarında evlenecek gelin adayları için de gelinlik seçimi oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların başında gelin adayının kol boyuna karar vermesi gelmektedir. Yaz aylarında olduğu gibi straplez veya askılı gelinlikler kış aylarında pek tercih edilmemektedir. Bunun yerini uzun kollu veya yarım kollu gelinlikler almaktadır.

Kışlık Kürk Yakalı Kabarık Gelinlik Önerileri ve Fikirleri

Gelinlik seçimindeki en önemli noktanın gelin adayının hayalleri olduğu düşünülürse kış aylarında gönül rahatlığı ile hem kabarık hem de kürk yaka gelinlik modelleri kullanılabilmektedir. Bu gelinlik modeli özellikle tül eteklere ve tül kollara sahip olarak tasarlanmakta ve yaka kısmındaki kürkle kol manşetlerinde kullanılacak kürkler bütünlüğü sağlamaktadır.

]]>
Thu, 20 Apr 2017 12:40:53 +0000 ]]> ]]>
Türkiye'de yaygın olan batıl inançlar ]]>

Peki ne kadar doğru?

Ayakkabının ters gelmesi hastalığa işarettir.’ Ocak ayının birinci günü görülen kimse sana iyi gelirse o yıl yaşarsın, iyi gelmezse hasta olursun. Cuma günü ana rahmine düşen çocuk bilgili olur. Pazartesi başlanan işler ağır gider.

Akşam tırnak kesilmez. Akşam sakız çiğnenmez, akşam çiğnenen sakız ölü etidir. Hamile kadın aş ererken neye bakarsa doğacak çocuk ona benzeyecektir. Gece gizlice ay ışığında, gölgede yıkananlar ay gibi parlak olur.

Yıldız kaydığında bir insan ölür. Dolunayda doğan çocuk uğurludur, geleceği ışıklıdır. Dolunayda doğan kızlar ay gibi parlak ve güzel olur. Gece aya doğru tükürmek, sövmek uğursuzluk getirir. Güneş güzele vurur.

Sağ avuç kaşınırsa para gelir, sol avuç kaşınırsa elden para çıkar.

Kırklı kadın evden fazla uzaklaşmaz. Kırklı çocuk yalnız bırakılacağı zaman başucuna bıçak, soğan, sarımsak bırakılır. Hıdrellez günü dikiş dikilmez, ağaç, bitki kesilmez, canlı öldürülmez. Bunlar yapılırsa yeni doğacak ne varsa anasının karnında hıdırellez eğrisi olur.

Ateşe tükürmek, ateşe sövmek, ateşe tırnak atmak, su dökmek uğursuzluk getirir. Sabah evinden başkasına ateş verenin ocağı söner. Tencerede su boşuna kaynarsa düşmanlar çoğalır. Hastalanan hayvanları ateşten geçirmek iyidir. Külün üstüne su dökülmez, işenmez. Karaağaçtan beşik, sandık yapılmaz. İncir ağacının altında uyuyanları şeytan alır götürür

Gece aynaya bakanın ömrü kısa olur. Gece ıslık çalmak günahtır. Akşam kapının önü süpürülmez. Bayram günü tıraş olunmaz. Arife ve bayram günü ağaç kesilmez. Gece göle girmek iyi dğildir. Geceleri cinler, peri kızları gölde yıkanırlar. Geceleri su üzerinden atlanmaz. Kaynayan suya bıçak sokulmaz. Akşam soğan yenen yere melekler gelmez.

Yarım çay içen kadın dul kalır. Ava gidecek kişinin önünden kadın geçerse avlanamaz. Bundan dolayı o kişi ava gitmekten vazgeçer. Ava giden kişinin arkasından karısı süpürge atar.

Bıçakla ekmek kesilmez, evin bereketi kaçar. Ekmek kırıntılarını yere atmak, ayakla çiğnemek evin bereketini götürür. Bir kişinin üzerinde dikiş dikilirse o kişinin kısmeti bağlanır. Bismillah demeden yemek yiyen kişi doymaz. Şeytan da onunla birlikte yemek yer.

El yıkanırken önce sağ elden başlamalı, önce sol elden başlamak uğursuzluk getirir. Çorap giyilirken ayağın Kıble'ye doğru uzatılması doğru değildir. Sağ avuç kaşınırsa para gelir, sol avuç kaşınırsa elden para çıkar.

Bir erkek iki kız arasından geçerse köse olur. Bir adam iki kadının arasından geçerse sözü geçmez. Odanın ışığını evin erkeği yakarsa o ev daima nur içerisinde ve bereketli olur.Kadının yolda erkeğin önünü kesmesi uğursuzluktur. Bir kadın iki erkeğin arasından geçerse çocuğu olmaz.

Gökkuşağının altında bir erkek geçerse kız, kız geçerse erkek olur. Dolu ilk yağdığında birkaç tane yemek sağlığı iyi gelir. Beş taş oynamak kuraklığa işarettir. Şimşek çaktığında yere bıçak saplanır.

Bir kişi gerdeğe girmeden önce yanlışlıkla kediye basarsa başarısız olur. Köpeğin vakitsiz gece havlaması, horozun vakitsiz ötmesi, öküzün gece böğürmesi kötü şeylere işarettir. Köpek havaya doğru bakarak havlarsa kan dökülecek demektir. Tavuğun horoz gibi ötmesi uğursuzluktur, öten tavuk kesilir. Kediyi Hz. Ali sıvazladığı için hiçbir zaman sırtüstü düşmez.

Kapının önünde oturan kişi iftiraya uğrar. Duvar dibinde uyumak iyi değildir, insan çarpılır. Evin içerisi temiz olmazsa oraya melekler değil şeytanlar gelir. Nisan yağmuru zemzem suyu gibidir, uğurludur. Nisan yağmurunda ıslanmak insana sağlık verir.

Ev yılanı o evin bekçisidir. Kurtlar uluyunca inekleri yemesinler diye gökten ağızlarına yiyecek düşer. İlk yaylaya çıkışta sığırların ortasından bir yabancı geçerse sığırlar hamile kalmaz, doğum yapmazlar. Çakal uluyunca yere tükürmek gerekir, yoksa insanın başına bir yıkım gelir.

Tarlada zina yapılırsa bereket olmaz. Üzümün tanesini, karpuzun sap kısmındaki kabuğunun içini yiyenler yetim kalır. Ekin ekili tarlada işenmez, cinsel ilişkide bulunulmaz. Çocuğun bezleri yabani ağaca asılırsa çocuk yabani olur.

]]>
Wed, 19 Apr 2017 06:02:20 +0000 ]]> ]]>
Yeni Nesil Tuhaf Kot Pantolonlar! ]]> Yeni Nesil Tuhaf Kot Pantolonlar!

Fermuarlı şort ve kot pantolonlar 'yeni nesil moda' olarak yorumlandı.

Lüks moda markası Vetements'in, Levi's için hazırladığı kapsül koleksiyonda sıradışı kot pantolonlar yer alıyor.

Fermuarları sayesinde kolayca açılıp kapanabilen kot pantolonlar, şorta da dönüştürülebiliyor.

Tuhaf bir görünüme sahip pantolonların satışa sunulduğu fiyat ise yaklaşık 2 bin dolar.

Yeni koleksiyonun görücüye çıkmasıyla sosyal medyadan "moda iyice saçmaladı" yorumları yapıldı.

Oldukça garip görünüme sahip bu kotlar internetten satışa çıkarılıyor.

]]>
Mon, 17 Apr 2017 13:12:58 +0000 ]]> ]]>
Emziren Her Kadın Kilo Verir Mi? ]]> Emzirme sırasında kilo kaybı: Bütün kadınlar için geçerli mi?

Soru: Emziren annelerin kolaylıkla kilo verdiğini duydum ancak bu benim için geçerli değil. Bebeğim beş aylık. Beş aydır hiçbir kilo kaybım olmadı. İlk çocuğumu da emzirdim. Onu da emzirirken kilo veremedim. Oğlum ancak 2 yaşına geldiğinde ben hamilelik öncesi kiloma geri dönebildim. Normal bir şekilde besleniyorum ve haftada üç kere egzersiz yapıyorum. Tüm kadınlar emzirme sırasında kilo verirler mi?

Cevap: Bazı annelere göre normal zamana nazaran kilo vermek emzirme döneminde daha kolaydır. Bu sizin fark ettiğiniz gibi kesinlikle tüm anneler için geçerli değildir.

Bu üzerinde çok fazla çalışılmış bir alan değildir. Bu konuya, Institute of Medicine ”Nutrition During Lactation” isimli kitabında değinmiş ancak bir sonuca ulaşamamıştır. Bir çok kadının emzirirken kilo kaybetmesine rağmen araştırmalar kadınların %22sinin kilo aldığını göstermektedir. Bu çalışmaya göre emzirme tek başına kilo kaybını garantilemez(Manning-Dalton & Allen 1983).

Eileen Behan'ın kitabı olan "Eat Well, Lose Weight While Breastfeeding," Obeziteyle İlgili İlk Avrupa Kongresindeki 1423 kadınla yapılan araştırmaya yer vermektedir. Behan'a göre hamilelik sırasında normalden daha fazla kilo alan kadınların doğum sonrası kilo vermeleri daha zordur.Alınan ve verilen kilolar değişiklik gösterebilir ancak temel olan şey şudur ki emzirme tek başına kilo vermeyi garanti edemez.

Emzirme sırasında güvenli kilo verme ipuçları

Umut ettiğiniz kiloyu verememek çok hayal kırıcıdır. Günde 1800 kalori almanıza ve haftada 3 defa egzersiz yapmanıza rağmen vücudunuz hamilelikte aldığınız kiloları vermeye hazır olmayabilir.Bebeğiniz sütten kesilmeye başladığında iştahınızın kesildiğini ve kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Bu süre içinde sağlıklı bir diyet ve haftada beş- yedi defa 45 dakikalık egzersiz yaparak, metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermeye başlarsınız. Düzenli bir diyet ve egzersiz sizin sağlıklı kalmanızı sağlayarak kısa sürede hamilelik öncesi kilonuza ulaşmanıza olanak tanır.

Debbi Donovan

]]>
Sat, 15 Apr 2017 09:10:34 +0000 ]]> ]]>
Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mı? ]]> Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mı Değil Mi?

Evcil hayvanlarımızla çocuklarımızı ne kadar bir araya getirmeliyiz, tüyleri dokunur mu, saldırır mı, çocuklarımızla anlaşabilirler mi? Bu sorular kafamızı kurcalıyor. 3 yıllık deney sonucu açıklandı, bakalım hayvanlarımız çocuklarımız için zararlı mı?

Kanada’daki Alberta Üniversitesi’nden çocuk salgın hastalık bilimcisi Anita Kozyrskyj 3 yıl süren bir deney gerçekleştirdi. 2009-2012 yılları arasında yapılan bu deneyde, anneler üzerinde hamilelikleri boyunca çalışılan ve Kanada Sağlıklı Bebek Boylamsal Gelişim Çalışması (CHILD) çalışmasının parçası olan 746 bebekten toplanan dışkısal örnekleri çözümledi.

Deney grubu, aslında köpekseverler bebeklerdi...

Bu gruptaki bebeklerin yarısından fazlası, rahimde oldukları sırada ve/veya doğumdan sonra evde bulunan en az bir kürklü evcil hayvana maruz kalmıştı ve çalışmadaki evcil hayvanların yüzde 70’i köpekti.

Sonuçlar harikaydı. Evcil hayvanlar çocuklar için zararlı değil, hatta yararlıydı!

Maruz kalan bebeklerden alınan dışkısal örnekler, hiç evcil hayvan bulunmayan bir evde yaşayan bebeklerden alınan örnekler ile karşılaştırıldığı zaman, maruz kalan bebeklerdeki faydalı Ruminococcus ve Oscillospira mikroplarının seviyeleri önemli ölçüde daha yüksekti.

Obezite ve alerji azaltan miyavlamalar havhavlar...

Öyle bir şey keşfedildi ki, aslında hamileyken bile bebeklerin evcil hayvanla teması vardı. Araştırmacılar, evcil hayvan besleyen ailelerdeki bebeklerin, yüksek seviyelerde Ruminococcus ve Oscillospira (Çocukluktaki alerjilerin ve obezliğin azalmasıyla bağlantılandırılan iki mikrop) sahibi olmalarının daha muhtemel olduğunu ve bu faydalı maruz kalışın, hâlâ dölyatağında bulunan bebeklere bile aktarılabildiğini keşfettiler.

Bakteriler her zaman kötü değildir, kürklerinde yararlı bakteriler taşıyan minik melekler...

Annenin hamileliği esnasında evde hayvan bulunması, daha sonra kürklü arkadaşlarını çocuğun doğumundan önce başka birine verecek olsa bileı, doğmamış çocuğun bağırsak mikrobiyomuna mikrobiyal avantajlar sunabilir. Bu ne demek? Bebek için yararlı bakteriler sağlıyorlar, demek.

Sadece sindirim sistemlerine değil, psikolojilerine de yararlı.

Önceki araştırmalarda ise evcil hayvanların otizmli çocukların sosyal gelişimine faydalı oldukları, çocukların anksiyete ve stresini azalttığı ve hatta kardeşlerden daha iyi arkadaşlık sağladıkları bulunmuştu. Bir köpeğin veya kedinin bir çocuğun en iyi arkadaşı olmaması için hiçbir sebep yok.

Evcil hayvanlardan sağlanan mikroplar o kadar yararlı ki ileride bu mikropların hap haline getirilip sağlık sorunu yaşayan çocuklara ve insanlara verilebileceği bile ön görülüyor. Kısacası içiniz rahat olsun, evinizin koridorlarında hem aguyu hem havhavı duymak gibisi yok!

]]>
Fri, 14 Apr 2017 08:03:19 +0000 ]]> ]]>
Yeni Abiye Ayakkabı Modelleri ]]> Yeni Abiye Ayakkabı Modelleri

Kendimize dürüst olalım ve günlük bir ayakkabı almaya gittiğimiz mağazada bile mutlaka abiye ayakkabılara takıldığımızı itiraf edelim. Şatafatlı ve gösterişli yeni abiye ayakkabı modelleri bizi bizden almıyor mu? Şıkır şıkır stilettolar, platform ayakkabılar her daim göz alıcı ve beni mutlaka almalısın şeklinde durmuyor mu mağazada?

Üstelik abiye ayakkabılar bizi gecelerde vezir de eden, rezil de eden ögelerden bir tanesi iken, seçimi de bu doğrultuda son derece dikkatli yapmak gerekiyor. Her kadının ayakkabı dolabında yer alan siyah bir stiletto hayat kurtarıcı yeni abiye ayakkabı modellerinden biri olurken, yeni sezon ayakkabıları son derece renkli. Fuşyalar, pembeler, leopar desenler havada uçuşuyor. Bu tarzları seçmek ve elbise ile kombinlemek de sizin başarınıza kalıyor tabii. Eğer tek başına ayakkabı modelini öne çıkarmak ve onunla sahneye çıkmak istiyorsanız oldukça iddialı yeni abiye ayakkabı modelleri mevcut.

Burada önemle dikkat etmeniz gereken diğer tüm unsurları sessiz ve sade bir hale getirmeniz olacaktır. Buna saç ve makyajınız da dahil. Eğer tercihiniz kırmızı platform topuk bir ayakkabı olacaksa kıyafet ve diğer aksesuarlarınız nötr olmalı, yalnızca rujunuzda kırmızı kullanarak bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Böylece salona girdiğinizde tüm gözlerin üzerinize çevrileceğini unutmamalı ve havanızdan taviz vermemeniz gerekir. Şıklığınızı tamamlayacağınız ya da şıklığın merkezi haline getireceğiniz ayakkabı modellerini incelemeli ve tarzınıza uygun yeni sezon abiye bir ayakkabıya merhaba demelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 2017 Gelin Ayakkabısı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 14:00:50 +0000 ]]> ]]>
Yüz Şekline Göre Duvak Modelleri ]]> Yüz Şekline Göre Duvak Modelleri

Oval yüz hattına göre duvak modelleri

Tüm duvak tipleri size yakışacaktır. Buradaki en önemli etken gelinliğinizin modeli olacaktır.
oval yüzlere duvak modelleri

Yuvarlak yüz hattına göre duvak modelleri

Yüzünüzü daha dar gösterecek duvak tiplerini tercih edebilirsiniz. Yüzün iki tarafından sarkan duvaklar sizin için uygun olabilir.
yuvarlak yüzlere duvak modelleri

Kare yüz hattına göre duvak modelleri

Çene bölgenizi yumuşatacak tarzda, geniş olmayan uzun bir duvak tercih edebilirsiniz.
kare yüzlere duvak modelleri

Çenede daralan yüz hattına göre duvak modelleri

Taç gibi aksesuarlar ile zenginleştirilmiş, geniş bir duvak tercih edebilirsiniz.
çenede daralan yüzlere duvak modelleri

Kalp veya üçgen yüz hattına göre duvak modelleri

Saçınızı topuz yaparak, boynunuzun arka bölümünde gözükecek geniş bir duvak tercih edebilirsiniz.
üçgen yüzlere duvak modelleri

Dikdörtgen yüz hattına göre duvak modelleri

Yumuşak bir görünüm için, yüzünüzü daha simetrik gösterecek tarzda hacimli duvakları tercih edebilirsiniz.
dikdörtgen yüzlere duvak modelleri

Hayalinizdeki duvağı bulmanız dileğiyle..

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:59:04 +0000 ]]> ]]>
Gelin Ayakkabısı Modelleri ]]> Gelin Ayakkabısı Modelleri Yeni Sezon

Aylarca ve bazen yıllarca hazırlandığınız düğününüzde en rahat ve en şık ayakkabının sizde olması gerekiyor. Tüm gün ayakta olacağınız misafirleriniz dinlenirken, yemek yerken ya da evlerine dönerken sizin sürekli olarak ayakta kalacağınız düğün gününüzde 2017 gelin ayakkabısı modelleri konusunda herhangi bir araştırma yapmadan karar vermek büyük risktir.

Her Zaman Topuklu

Son yıllarda spor tarz ayakkabılar kısa bir süreliğine gelinlerin tercihine sunulsa da bu akım çok uzun sürmedi ve gelinler yine giydikleri gelinlik ile prenses gibi görünmenin sırrının topuklu ayakkabıdan geçtiğini anladı. Bayanların hem topuklu hem de rahat olarak tabir ettiği klasmanda bulunan burun kısmı biraz platform destekli ayakkabılar bu noktada 2017 gelin ayakkabısı modelleri arasında ön plana çıkıyor. Özellikle gelinlik rengine bağlı olarak pudra pembesi ya da kırık beyaz renklere sahip olan ve üzerinde sim, dantel ya da tül gibi detaylar barındıran ayakkabılar bir ömür mutlulukla saklayacağınız ayakkabılar olacaktır.

Detaylar Çok Önemli

    Gelinlik altında kaldığı için önemsiz olduğu düşünülse de gelin ayakkabısı oldukça önemlidir. Gelin yakın çevresinin ve diğer misafirlerin ayakkabıyı gördüklerine hayran kalmalarını istiyorsa ayakkabısında kesinlikle düz bir model tercih etmemeli, dantellere ve tüllere yer vermelidir. Son yıllarda 2016 gelin ayakkabısı modellerinde gelinlerin tercih ettiği bir diğer metot da düz bir model alıp bu modeli kendi zevkine göre tül ve danteller ile renklendirmektir ki bu gerçekten benzersiz bir ayakkabı oluşturmasıyla çok yerinde bir karardır.

 

Gelin Ayakkabı Modelleri için tıklayın.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:56:18 +0000 ]]> ]]>
Dai Gelinlik Modelleri ]]> Dai Gelinlik Modelleri

Özel kalıplar kullanılarak üstün kalitede kumaş ve dantellerle dikilen Dai gelinlikler, swarovski taşlarla tek tek süslendikten sonra gelinlerin beğenisine sunuluyor. Dai gelinlik, hazır modellerle olduğu kadar kişiye özel çizim ve tasarımlarla da gelinleri mutlu etmeyi hedefliyor.

dai_2017_gelinlik_modelleri_denep.jpg

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:52:38 +0000 ]]> ]]>
Akay Gelinlik Modelleri ]]> Akay Gelinlik Modelleri

 

akay-gelinlik-71.jpg

AKAY, her tarza ve vücut tipine uygun kişiye özel tasarımlarıyla gelin adaylarını tek provada evlilik gününe hazırlıyor.

Koleksiyon, zamansız çizgiler görkemli kumaşlar, tüller, gupür danteller ve gösterişli taşlarla sentezlenerek tasarlanmış. Modellerdeki küçük detaylar ise duru, cesur ve masumiyet taşıyan genç kız ruhunu yansıtıyor.

gelinlik-modelleri-dream-collection-21.jpg

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:51:39 +0000 ]]> ]]>
Cymbeline Gelinlik Modelleri ]]> Cymbeline Gelinlik Modelleri

 

cymbeline

Cymbeline markası, 1980’lerde 3 kız kardeşin gelinlik sektrüne adım atmasıyla kurulmuş. Modeller, şehirli; eğlenceli ama biraz da asi gelinlere hitap eden ve modada Fransız akımını tüm şıklığıyla barındıran çizgilere sahip. Gelinliklerini geleneksel sınırların dışına çıkmadan modernize eden üç kız kardeş, 30 senedir gelinlik modasının öncülerinden.

Cymbeline Gelinlik Modelleri RESİM Galerisi İçin Tıklayın.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:50:37 +0000 ]]> ]]>
Demetrios Gelinlik Modelleri ]]> Demetrios Gelinlik Modelleri

demetrios1.jpg

Yunan gelinlik tasarımcısı Demetrios; doğuştan gelinlik sektörünün içinde olan bir modacı. Çocukluğunda Amerika’ya göç ettikten sonra anne-babasının gelinlik mağazasında çalışmış uzun yıllar. 1980’lerde kendi markasını oluşturmak adını, bir gelinlik markasını satın alıp çok kısa zamanda uluslararası bir markaya dönüştürmüş. Akdeniz kadınlarına özgü bir şıklık taşıyan Demetrios gelinlikleri, gösterişi ve ışıltıyı seven gelinler için ideal.

 

Demetrios Gelinlik Modelleri RESİM Galerisi İçin Tıklayın.

 

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:47:17 +0000 ]]> ]]>
Zuhair Murad Gelinlik Modelleri ]]> Zuhair Murad Gelinlik Modelleri Resim Galerisi

Lübnanlı tasarımcı Zuhair Murad, lise yıllarında kazandığı moda birinciliği neticesinde 25 yaşında ilk atölyesini kurmuş. Doğunun gösterişli ve oryantalist havasıyla, batının asaleti ve zarafetini birleştirdiği tasarımlarıyla dünyaca ünlü sanatçıların dikkatini çeken Zuhair Murad; Sarah Jessica Parker, Jennifer Lopez, Angelina Jolie, Christina Aquilera ve Nina Dobrev gibi isimlere haute couture elbiseler hazırlamış.

Gelinlikte transparanı ve şaşaayı seven; feminen, gösterişli gelinlerin tercihi Zuhair Murad koleksiyonlarını Vakko Wedding mağazalarında bulabilirsiniz.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:44:10 +0000 ]]> ]]>
Oscar de la Renta Gelinlik Modelleri ]]> Oscar de la Renta Gelinlik Modelleri

oscar_de_la_renta1.jpg

2014’te hayatını kaybeden modacı Oscar de la Renta, 19 yaşında resim üzerine eğitim almak için İspanya’ya gittiğinde harçlık olsun diye, gazetelere ve moda evlerine tekstil çizimleri yapmış. Amerika’nın İspanya Büyükelçisi tarafından farkedilip büyükelçinin kızına bir elbise tasarlayınca Life dergisinin kapağına çıkmış. Sonrası bu alanda uzmanlaşma ve 1960’larda Jacqueline Kennedy’yi giydirdikten sonra uluslararası ün. Sade romantizmden hoşlanan asil gelinlere.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:42:53 +0000 ]]> ]]>
Pierre Cardin Gelinlik Modelleri ]]> Pierre Cardin Gelinlik Modelleri

pierre-cardin-gelinlik-modelleri-60

Düğünüzü bir salon gibi kapalı alanda mı yoksa kır düğünü gibi açık bir alanda mı yapacaksınız? Buna karar verdiyseniz artık gelinlik bakmaya başlayabilirsiniz. Geniş model kartelasıyla Pierre Cardin, gelinlik markaları arasındaki iddiasını her sezon olduğu gibi bu sezon da sürdürüyor. Eğer kır düğünü hayal eden yaz gelinlerindenseniz her yerde kır düğünü için gelinlik modelleri bulabilirsiniz; ancak kalite farkı istiyorsanız Pierre Cardin gelinlik modellerine bakmalısınız.

En özel gününüzde ve hayatınızda bir kere giyeceğiniz en özel kıyafetiniz gelinlikler her zaman için en iyi malzemelerden tasarlanmış olmalıdır. Gelinlik modelinizi buna özenerek ve düğününüzün olacağı mekâna göre seçmenizi öneririz. Pierre Cardin bu sezon da bomba gibi gelinlik modelleriyle siz gelin adaylarının karşısına çıkıyor.

Birbirinden farklı gelinlik modelleri bütün gelin adaylarının hayallerini süsleyecek cinsten. Geriye sadece her zevke hitap eden tasarımların içinden size uygun olanını seçmek kalıyor. Artık bu sene işlemeli incili ve taşlı gelinlikler yerine düz, uçuş uçuş, helenistik gelinlikler moda. Pierre Cardin de yeni koleksiyonunda bu kesimde modellere ağırlık vermiş.

Beyazdan vazgeçmek istemeyen kesimdenseniz gelinliğinizi seçmeden önce mutlaka bir Pierre Cardin mağazasını ziyaret etmelisiniz. Beyazın en güzel tonlarında, kabarık olmayan, sönük, incecik gösteren ve küçük dantel detayları bulunan gelinlikler Pierre Cardin’in trendleri arasında yer alıyor.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:40:20 +0000 ]]> ]]>
Oleg Cassini Gelinlik Modelleri ]]> Oleg Cassini Gelinlik Modelleri

oleg_cassini_2013_gelinlik_mns1.jpg

Bir masala ait tüm detaylar
Dantel aplikeler ve zarif işlemelerle süslenen tül gelinlikler Oleg Cassini’nin koleksiyonlarına masalsı bir hava katıyor. Teninizde şık kıvrımlar oluşturan ve işlemelerle zenginleştirilen sırt dekoltesi, etekleri süsleyen üç boyutlu çiçekler, tül dantel aplikelerle bezenmiş truvakar kollar ve ışıltılı detaylarla kendinizi bu romantik masalın başrolünde hissedeceksiniz.


Oleg Cassini’de gelinliğinizi tamamlayacak pek çok aksesuar bulmanız da mümkün. Nostaljik saç aksesuarları ya da inci ve taşlarla işli duvaklar ile gelinliğinizi hareketlendirebilirsiniz. Dantel eldivenler, ışıltılı taçlar ve tüylerle tamamlanan saç tokaları ile ise farklı bir stil yakalayabilirsiniz.

Koleksiyonları tüm dünyada 400’den fazla mağazada yer alan, Monako Prensesi Grace Kelly ve First Lady Jacqueline Kennedy gibi pek çok ünlü stil ikonu için hazırladığı kostüm ve tasarımlarla adını moda tarihine altın harflerle yazdıran Oleg Cassini, büyülü dünyasına sizi de davet ediyor.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:39:30 +0000 ]]> ]]>
Monique Lhuillier Gelinlik Modelleri ]]> Monique Lhuillier Gelinlik Modelleri

 

Monique Lhuillier’in hikayesi de klasik. Kendi düğünü için gelinlik ararken, hayal ettiği modeli bulamayınca, 1996’da ilk gelinlik koleksiyonunu oluşturmuş. Kocası Tom da şirketin CEO’su olmuş. Britney Spears’in gelinliğini tasarlayınca, sektörün önde gelen modaevlerinden biri olmaya başlamış. Daha sonra, Catherine Zeta Jones, Gwyneth Paltrow, Reese Witherspoon, Kristen Stewart, Hillary Swank, Jennifer Lopez ve Katy Perry gibi bir çok ünlünün gelinliklerini de tasarlamış. Modelleri zerafetin ve asaletin simgesi.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:29:46 +0000 ]]> ]]>
Vera Wang Gelinlik Modelleri ]]> Vera Wang Gelinlik Modelleri

 

Modern ekolün en başarılı temsilcilerinden Vera Wang, aynı zamanda yeni çağa ayak uyduran tasarımlarıyla, ünlülerin de en çok tercih ettiği gelinlik markalarından biri. Halle Berry, Kim Kardashian, Ivanka Trump, Chelsea Clinton, Victoria Beckham, Mariah Carey, gelinliklerini Vera Wang modellerinden seçen bazı ünlüler.

Vera Wang, Ralph Lauren için tasarımcı olarak çalışırken evlenmeye karar vermiş ve kendine uygun gelinlik bulamamış. Prenses endamında bir gelin olmak istemeyen ve modern ve sofistike biri olduğunu ifade eden Vera Wang, kendi gelinliğini tasarlayıp hayata geçirdikten tam 6 ay sonra Ralph Lauren’dan ayrılmış ve kendi modaevini açmış. Kate Hudson’ın Gelinlerin Savaşı adlı filmde giydiği harika gelinlik de bir Vera Wang klasiğiydi.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:27:57 +0000 ]]> ]]>
Rosa Clara Gelinlik Modelleri ]]> Rosa Clara Gelinlik Modelleri

İspanyolların gelinlik tasarımında iddialı oldukları bilinen bir gerçek. Pronovias ve alt markaları gibi İspanyol Rosa Clara da sade güzelliğin öncülerinden. Modern ve zarif çizgisi ile gelin adaylarını büyüleyen koleksiyonları uçuşan kumaşlarıyla romantizmin sınırlarını zorluyor. Sade ve vücut hatlarını ortaya çıkartan dar modellerden oluşan koleksiyonda danteller ve zarif aksesuarlar kullanılmış.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:24:51 +0000 ]]> ]]>
Pronovias Gelinlik Modelleri ]]> Pronovias Gelinlik Modelleri

Gelinlikte moda denince akla gelen ilk isimlerden olan İspanyol Pronovias gelinlikleri, tasarımlarındaki çağdaş ruh ve özel el işçilikleriyle divalara layık bir zarafete sahip.

pronovias-2017-gelinlik-modelleri-11.jpg

Klasik ve modernin bir arada olduğu modellere, tarz sahibi ve modayı yakından takip eden gelin adayları, kesinlikle bir göz atmalı. 2015’ten itibaren iki parça olarak hazırlanan gelinlikler de piyasaya sürülecek. Yani, artık bu gelinliğin üst kısmı, diğer gelinliğin eteği daha güzel derdine son. İstediğimiz alt ve üst parçayı kendi beğenimize göre kombinleyebileceğiz.

San Patrick

La Sposa

White One markaları da Pronovias Moda Grubuna ait markalar.

Manuel Mota da benzer koleksiyonlarla aynı grubun çatısındaydı, ancak tasarımcı Manuel Mota 2013’te 47 yaşında hayata veda edince koleksiyonu da sona ermiş oldu.

pronovias-2017-gelinlik-modelleri-61.jpg

Pronovias’ın tanrıça-layık parçaları arasında seçim yapmak oldukça zor görünmesine rağmen Sabrina Necklines’in yanı sıra dantel gelinlik tasarımları romantik dokunuşlar yakalayarak kum saati vücut tipleri için ideal tasarımlar geliştirmiştir.

pronovias-2017-gelinlik-modelleri-51.jpg

Pronovias doğadan esinlenerek tasarladığı gelinliklerinde zarif boncuklar, çiçekli nakışlar kullanmayı tercih etmiştir.

pronovias-2017-gelinlik-modelleri-41.jpg

Tüm vücut tipi ve her cilt tonuna uygun tasarlanmış siluetler ve farklı dokularla tüm gelin adaylarına Pronivias geniş yelpaze sunmaktadır.

pronovias-2017-gelinlik-modelleri-31.jpg

Pronovias 2017 Gelinlik Modelleri

pronovias-2017-gelinlik-modelleri

Pronovias 2017 Gelinlik Modelleri Resim Galerisi içi tıklayın.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:23:30 +0000 ]]> ]]>
Yerli Gelinlik Markaları ]]> AKAY GELİNLİK MODELLERİ

Akay gelini olmak bir ayrıcalıktır, çünkü burada size özel değer verilir. İlgiyi her çizgisinde, duyguyu her dokunuşta hissedersiniz. El emeğimiz göz nuruyla hayalleriniz şekillenir. Tıpkı yüzlerce gelin gibi siz de Akay gelini olarak mutluluğa uğurlanırsınız…
Türkiye’nin en büyük terzihanesi Akay Gelinlik; tam 40 yıldır gelinlerini mutlu etmek için çalışır, deneyimlerini günümüz trendleriyle sentezleyerek, gelinlerin hayallerini gerçeğe dönüştürür.


Gelin adaylarına daha kaliteli hizmet vermek için randevu sistemiyle çalışan Akay Gelinlik, geleneksel el işçiliği ile vücut tiplerine göre özel dikim yaparak, sınırsız modeller yaratır. Ve her adım gelin adayını rüyalarına yaklaştırır.

Akay Gelinlik, duygu dolu dokunuşlarla hayatınızın en mutlu anını taçlandırır…

DAİ GELİNLİK MODELLERİ

Dai Gelinlik, dünyaca ünlü gelinlik markalarının yanında durarak, kendi tasarım ve üretimi olan Dai markalı gelinlik modellerinin satışını yapmaktadır. Hazır koleksiyon gelinlik modellerinin yanı sıra, farklı olmak ve düğün gününü bir peri kızı masalı havasında geçirmek isteyen gelinlerin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım gelinlik modellerinin de çizim ve ölçü üzerine ısmarlama dikimini gerçekleştirmektedir.
Fazilet Dai Kurhan’ ın özel KALIP teknikleriyle hazırlanan gelinlikler, her tipte ve vücut yapısındaki gelinlere en düzgün uyumu sağlamakla birlikte, tüm gelinlik modellerinde  yüksek kalite KUMAŞ ve DANTEL bu özelliği taçlandırmaktadır.

Her DAİ gelininin hayallerini süsleyen gelinliklerinde, el işlemesi SWAROVSKI taşlarının verdiği ışıltı da bu büyüyü ayrıca renklendirmektedir.

HENNA GELİNLİK MODELLERİ

Farklı detayları, dantel seçimleri ve kesimleriyle gelin adaylarının gözde markası olan Henna gelinlik  koleksiyonunda özel dokulu kumaşlar ile ithal dantellerin yanı sıra ürünlerde abartıdan uzak zarif işlemeler kullanmıştır. Helenistik tarzda yer alan gelinliklerde ise şifon ve hayal tüller ön plandadır.

ÇAĞTEKS GELİNLİK

Çağteks Gelinlik Modelleri

Sektörde 45. yılını geride bırakan köklü marka Çağteks uzman tasarımcıları ve profesyonel ekibiyle kişiye özel gelinliklerin yanı sıra hazır gelinlik modelleri ile gelinlerin rüyalarını gerçekleştirme hedefinde ilerliyor. Hedefleri; koşulsuz müşteri memnuniyeti ve ödünsüz kalitedeki gelinlikleri gelinlerle buluşturmak…

]]>
Thu, 13 Apr 2017 13:15:50 +0000 ]]> ]]>
Yabancı Gelinlik Markaları ]]> PRONOVIAS GELİNLİK MODELLERİ

Gelinlikte moda denince akla gelen ilk isimlerden olan İspanyol Pronovias gelinlikleri, tasarımlarındaki çağdaş ruh ve özel el işçilikleriyle divalara layık bir zarafete sahip. Klasik ve modernin bir arada olduğu modellere, tarz sahibi ve modayı yakından takip eden gelin adayları, kesinlikle bir göz atmalı. 2015’ten itibaren iki parça olarak hazırlanan gelinlikler de piyasaya sürülecek. Yani, artık bu gelinliğin üst kısmı, diğer gelinliğin eteği daha güzel derdine son.

 

ROSA CLARA GELİNLİK MODELLERİ

İspanyolların gelinlik tasarımında iddialı oldukları bilinen bir gerçek. Pronovias ve alt markaları gibi İspanyol Rosa Clara da sade güzelliğin öncülerinden. Modern ve zarif çizgisi ile gelin adaylarını büyüleyen koleksiyonları uçuşan kumaşlarıyla romantizmin sınırlarını zorluyor. Sade ve vücut hatlarını ortaya çıkartan dar modellerden oluşan koleksiyonda danteller ve zarif aksesuarlar kullanılmış.

Rosa Clara gelinlik modellerini Beymen Bridal mağazalarında inceleyebilirsiniz.

OLEG CASSINI GELİNLİK MODELLERİ

First Lady Jacqueline Kennedy’nin eşsiz ve unutulmayan stilinin mimarı;  Grace Kelly ve Marilyn Monroe gibi zamansız starların; Renee Zellweger ve Taylor Swift gibi günümüz yıldızlarının vazgeçilmez tasarımcısı Oleg Cassini, kırmızı halıdan ilham alan modelleriyle gelin adaylarının ve nişan hazırlığındaki genç kızların hayallerindeki şıklığı sunuyor. Geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken Oleg Cassini, her zevke ve vücut tipine uygun seçeneklerini mağazalarında bulunduruyor.

Gelinliğin yanı sıra düğününüz ile ilgili her çeşit ürünü bir arada bulabileceğiniz Oleg Cassini’nin konsept mağazasında, düğün ve özel geceler için; gece elbisesi, nişan, nedime kıyafetleri, ayakkabı, çanta, aksesuar, hediyelik eşya ve çocuk kıyafetleri gibi herkese hitap edebilecek yüzlerce farklı ürüne avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

ELIE SAAB GELİNLİK MODELLERİ

Gelinliklerini Pronovias için kendi markasıyla tasarlayan Lübnan’lı modacı Elie Saab, özellikle feminen tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Gelinlikleri sade gözükse de, her zaman, Doğu kültürüne ait masalsı bir ihtişam taşıyor.

VERA WANG GELİNLİK MODELLERİ

Modern ekolün en başarılı temsilcilerinden Vera Wang, aynı zamanda yeni çağa ayak uyduran tasarımlarıyla, ünlülerin de en çok tercih ettiği gelinlik markalarından biri. Halle Berry, Kim Kardashian, Ivanka Trump, Chelsea Clinton, Victoria Beckham, Mariah Carey, gelinliklerini Vera Wang modellerinden seçen bazı ünlüler.

Vera Wang, Ralph Lauren için tasarımcı olarak çalışırken evlenmeye karar vermiş ve kendine uygun gelinlik bulamamış. Prenses endamında bir gelin olmak istemeyen ve modern ve sofistike biri olduğunu ifade eden Vera Wang, kendi gelinliğini tasarlayıp hayata geçirdikten tam 6 ay sonra Ralph Lauren’dan ayrılmış ve kendi modaevini açmış. Kate Hudson’ın Gelinlerin Savaşı adlı filmde giydiği harika gelinlik de bir Vera Wang klasiğiydi.

MONIQUE LHUILLIER GELİNLİK MODELLERİ

Monique Lhuillier’in hikayesi de klasik. Kendi düğünü için gelinlik ararken, hayal ettiği modeli bulamayınca, 1996’da ilk gelinlik koleksiyonunu oluşturmuş. Kocası Tom da şirketin CEO’su olmuş. Britney Spears’in gelinliğini tasarlayınca, sektörün önde gelen modaevlerinden biri olmaya başlamış. Daha sonra, Catherine Zeta Jones, Gwyneth Paltrow, Reese Witherspoon, Kristen Stewart, Hillary Swank, Jennifer Lopez ve Katy Perry gibi bir çok ünlünün gelinliklerini de tasarlamış. Modelleri zerafetin ve asaletin simgesi.

OSCAR DE LA RENTA GELİNLİK MODELLERİ

2014’te hayatını kaybeden modacı Oscar de la Renta, 19 yaşında resim üzerine eğitim almak için İspanya’ya gittiğinde harçlık olsun diye, gazetelere ve moda evlerine tekstil çizimleri yapmış. Amerika’nın İspanya Büyükelçisi tarafından farkedilip büyükelçinin kızına bir elbise tasarlayınca Life dergisinin kapağına çıkmış. Sonrası bu alanda uzmanlaşma ve 1960’larda Jacqueline Kennedy’yi giydirdikten sonra uluslararası ün. Sade romantizmden hoşlanan asil gelinlere.

ZUHAIR MURAD GELİNLİK MODELLERİ

Lübnanlı tasarımcı Zuhair Murad, lise yıllarında kazandığı moda birinciliği neticesinde 25 yaşında ilk atölyesini kurmuş. Doğunun gösterişli ve oryantalist havasıyla, batının asaleti ve zarafetini birleştirdiği tasarımlarıyla dünyaca ünlü sanatçıların dikkatini çeken Zuhair Murad; Sarah Jessica Parker, Jennifer Lopez, Angelina Jolie, Christina Aquilera ve Nina Dobrev gibi isimlere haute couture elbiseler hazırlamış.

Gelinlikte transparanı ve şaşaayı seven; feminen, gösterişli gelinlerin tercihi Zuhair Murad koleksiyonlarını Vakko Wedding mağazalarında bulabilirsiniz.

GALIA LAHAV GELİNLİK MODELLERİ

Gelinliğiniz hem romantik olsun, hem çok ama çok feminen ve seksi olsun, hem de alıştıklarımızdan farklı olsun istiyorsanız; tasarımları göz kamaştıran bir marka: Galia Lahav. Fiziğinize çok güveniyorsanız, dar kalıplı ve derin dekolteli bu cesur gelinliklere bayılacaksınız! Üstelik detaylardaki şıklık ve ayrıntılar etrafınızdaki herkesi büyüleyecek.

Kimdir Galia Lahav?

30 yıldır sektörde haute couture elbiseler üreten dünyaca ünlü bir tasarımcı. Bir Galia Lahav gelinlik almak istiyorsanız 4 ay önceden sipariş vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda seçeceğiniz modele göre $6.000-$19.500 arasında bir bedeli gelinlik bütçenize ayırmanız. İndirim de mümkün değil; ancak, 4 kere evlenip Galia Lahav’dan 4. gelinliğinizi alıyorsanız, indirim yapmayı düşünebiliyorlar. Evlenirken Galia Lahav gelinlik giyerseniz, size Instagram sayfalarında gelinlikli fotoğraflarınızla yer veriyorlar.

DEMETRIOS GELİNLİK MODELLERİ

Yunan gelinlik tasarımcısı Demetrios; doğuştan gelinlik sektörünün içinde olan bir modacı. Çocukluğunda Amerika’ya göç ettikten sonra anne-babasının gelinlik mağazasında çalışmış uzun yıllar. 1980’lerde kendi markasını oluşturmak adını, bir gelinlik markasını satın alıp çok kısa zamanda uluslararası bir markaya dönüştürmüş. Akdeniz kadınlarına özgü bir şıklık taşıyan Demetrios gelinlikleri, gösterişi ve ışıltıyı seven gelinler için ideal.

CYMBELİNE GELİNLİK MODELLERİ

Cymbeline markası, 1980’lerde 3 kız kardeşin gelinlik sektrüne adım atmasıyla kurulmuş. Modeller, şehirli; eğlenceli ama biraz da asi gelinlere hitap eden ve modada Fransız akımını tüm şıklığıyla barındıran çizgilere sahip. Gelinliklerini geleneksel sınırların dışına çıkmadan modernize eden üç kız kardeş, 30 senedir gelinlik modasının öncülerinden.

]]>
Thu, 13 Apr 2017 12:28:38 +0000 ]]> ]]>
Şöhretleri Kadar Alışkanlıklarıyla da Şaşkına Çeviren Ünlüler ]]> Servetleri ve Şöhretleri Kadar Alışkanlıklarıyla Da Şaşkına Çeviren Ünlüler

Kimisini filmleriyle, kimisini de iş dünyasındaki başarıyla tanıyoruz. Ancak hepsinin ortak özelliği sahip oldukları garip alışkanlıklarla insanları şaşkına çevirmeleri.

Atıştırmalık olarak böcek tercih eden Angelina Jolie

Onun kadar ünlü ve zengin birisi her istediğini yiyebilir, ancak Angelina atıştırmalık olarak çekirge yemeği tercih ediyor. Hayranları kadar çevresi de bu garip alışkanlık karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor. Asya’ya yaptığı bir gezide deneyip çok sevdiği çekirgeleri kendi yemekle kalmayıp, çocuklarına da yediriyor. Angelina Jolie, atıştırmalık olarak kullandığı çekirgelerin patates cipsi gibi tattığını söylüyor.

Kıyafetlerinde rahatlıktan taviz vermeyen Mark Zuckerberg

Saatlerimizi geçirdiğimiz Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinin kurucusu Mark Zuckerberg sahip olduğu milyarlarca dolara rağmen hala bir üniversite öğrencisi gibi giyiniyor. Kıyafetlere para harcamaktan nefret etmesiyle tanınan genç milyarderin tek alışkanlığı kot ve tshirt giymek değil. Zuckerberg, kıyafetler gibi lüks otomobillere de para harcamıyor. 7 milyon dolarlık bir evde oturmasına rağmen arabasının değeri sadece 30 bin dolar.

Milyonlarca hayranı bakmaya doyamıyor ama o kendisine katlanamıyor: Pamela Anderson

Dünyaca ünlü oyuncu Pamela Anderson uzun zamandır ekranlarda görünmese de, adı bile milyonlarca erkeği harekete geçirmeye yetiyor. Milyonların güzelliğine vurulduğu ünlü aktrist aynada kendisine bakma konusunda sorunlar yaşıyor. Anderson, ayna fobisi diyebileceğimiz eisoptrophobia adındaki psikolojik rahatsızlıktan mustarip.

Hijyen konusunda paraya acımıyor: Kim Kardashian

Onun nasıl ve neden meşhur olduğunu bir türlü anlamasak da, adının geçtiği ürünler kısa süre içerisinde yok satıyor. Amerikalı rap şarkıcısı Kanye West ile birlikte olan ünlü ekran yüzü konu hijyen olunca paraya acımıyor. Özellikle tuvalet konusundaki hijyen takıntısı herkesin dilinde. Kardashian ve Kanye West çifti anti bakteriyel altın kaplama klozetleri için tam 750 bin dolar harcadıktan sonra 100 bin dolar daha verip otomatik sifon sistemi taktırmış.

IKEA’nin sahibi tonton dede: Ingvar Kamprad

91 yaşındaki Kamprad’ın kişisel serveti tam 39 milyar dolar. Dünyanın en zengin adamlarından birisi olmasına rağmen mütevazilik ve tasarruf konusunda büyük ihtimalle dedelerimizle yarışabilir. Ünlü iş adamı, dünyaca ünlü şeflerinden elinden çıkma yemekler yemek yerine öğle yemeğinde IKEA mağazasının kafeteryasını tercih ediyor. Bununla da kalmıyor ve yemekten sonra artan paket baharatları evine götürüyor. “Ne var bunda adam kendi iş yerinde yemek yiyormuş…” dediğinizi duyar gibiyim. Ünlü iş adamı lüks ulaşım yerine, eğer vakti varsa her zaman otobüsü tercih ediyor. Kamprad, iş yerindeki personelini de kağıtların her iki yüzünü kullanarak tasarrufa davet etmekten geri durmuyor.

Tasarruf uğruna insanı darlayan Hint iş adamı Azim Premji

Hint iş adamı 17 milyar dolar servetiyle adından söz ettiriyor. Ancak yoğun iş temposu arasında, artık nasıl vakit buluyorsa, iş yerindeki tuvalet kağıdı tüketimini takip etmekten de geri durmuyor. Premji, tuvalet kağıdı tüketimini bizzat takip etmekle yetinmeyip, mesai bitiminde ışıkların mutlaka kapatılması için anons yapıyor.

Çağdaş AVM konseptinin yaratıcılarından Warren Buffet’in lakabı “tutumlu”

Ünlü yatırımcı 70 milyar dolar servetiyle en zengin 5 insandan birisi. Ancak oturduğu ev olsun, yaşadığı hayat olsun sıradan bir emekliden farksız. Bütün servetine rağmen 1958 yılında genç bir iş adamıyken aldığı 31 bin dolarlık evde oturuyor. Arabasının plakasında ise tutumlu anlamına gelen "Thrifty" yazıyor. Ne cep telefonu, ne de bilgisayar kullanan ünlü milyarderin en büyük tutkusu ise, abur cubur yemek. Abur cubur sevdasıyla bilinen ünlü iş adamı günde 5 kutu kola içiyor.

Her şeyi altın ve değerli taşlarla kaplamayı seven Sultan Hassanal Bolkiah

Servetini petrole borçlu olan sultanın en büyük takıntısı lüks. Yalnız lüks derken bildiğiniz gibi lüks değil. Sultan, halihazırda aldığı lüks ürünleri altın ve pırlanta gibi değerli taşlarla süsletip daha da lüks hale getirmekten hoşlanıyor. Lüksün lüksü diyebileceğimiz bu durum sultanda o kadar takıntı haline gelmiş ki, komşusunun evini altınla kaplayacağını duysa, kendisi pırlantayla kaplar diye alay konusu olmuş durumda.

Dünyaya moda satıyor ama kendisi pek oralı değil: Amancio Ortega

Amancio Ortega adı tanıdık gelmese bile, giyim markası Zara’yı bilirsiniz. Zara’nın sahibi olan Ortega da diğer zenginler gibi hayli mütevazi bir hayat yaşıyor. İspanya gibi mutfağı zengin bir ülkede yaşamasına rağmen öğle yemeklerinde Zara kafeteryasını tercih ediyor. Servetini borçlu olduğu giyim konusunda ise hayli tutumlu. Tıpkı Mark Zuckerberg gibi sade görünümlü kot, thsirt veya gömlek tercih ediyor. İspanya’daki A Coruna şehrindeki malikanesinde gözlerden uzak bir hayat süren Ortega’nın evi haricinde belki de tek sahip olduğu tek lüks 45 milyon dolar değerindeki jeti.

]]>
Wed, 12 Apr 2017 11:54:41 +0000 ]]> ]]>
Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları ]]> Zarif görüneceğim derken sağlığınızdan olmayın...

Erkeklerde...

Genelde bir beyefendilik, bir stil göstergesi... Tabii bacakların arasındaki boşluk arttıkça beyefendilikten külhanbeyliğine uzanılabiliyor, bir anda elde ileri geri sallanan bir tesbih, ön cepte de kırmızı Marlboro paketi beliriyor.

Kadınlarda...

Her zaman bir zarafet, bir stil göstergesi... Tabii annenin, büyüklerin karşısında bu davranışa girişmek Türk örf ve adetlerinde her nedense bir saygısızlık olarak addediliyor.

Aslına bakarsanız Türk örf ve adetleri, ve tabii annelerimiz olaya yanlış yerden yaklaşmış bile olsalar, işin sonunda haklılarmış.

Çünkü bacak bacak üstüne atmak sağlığınıza pek çok yönden zararlı!

İşte o yönler:

1.Peroneal Sinir Felci'nin bir numaralı sebebi.

Tıp biliminde Peroneal Sinir Felci olarak adlandırılan felç çeşidi, saatlerce aynı pozisyonda, duruşunu hiç değiştirmeden oturan insanlarda görülür. Uzun süre boyunca, günün belli zaman dilimlerinde aynı hareketi tekrarladığınız takdirde de bu felce yakalanma riskinizi arttırırsınız.

Araştırmalar gösteriyor ki; peroneal sinir felcine en yüksek oranla sebep olan pozisyon; bacak bacak üstüne atarak oturmak...

2.Kan basıncınızı yükseltir.

Şık topuklu ayakkabılar, şık çoraplar, çok çok şık etekler, pardesüler... Gel gelelim resimdeki 6 hanımefendi birden yüksek tansiyon riskiyle karşı karşıyalar, ellerinde birer bardak pancar suyu var, tansiyonlarını düşürmeye çalışıyorlar.

Çünkü 2010 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki; uzun süre bacak bacak üstüne atmış pozisyonda beklemek kan basıncınızı yükseltiyor. Çünkü bacaklarınızın birbirini sıkıştırması, o bölgedeki kanın göğse yönlenmesine sebep oluyor, aynı miktardaki kanın dolaşacak alanı azanı bu sayede azaldığı için basıncı artıyor.

3.Leğen kemiğinize zarar!

Bacak bacak üstüne atmayı çok sık başvurduğunuz bir duruş biçimi haline getirdiğinizde leğen kemiğinizi ve bölgedeki kaslarınızı riske atmış olursunuz. Çünkü bu pozisyon iç kalça kaslarınızı kısaltmaya, dış kalça kaslarınızı ise uzatmaya meyillidir.

4.Varisli damarlara sebep olur!

Resimdeki hanımefendi şimdi genç tabii, ancak bu davranışına devam ettiği takdirde 10-15 yıl içerisinde kalın babanne çoraplarını bacaklarına geçirmeden o eteği giyemez hale gelecek.

Çünkü bacak bacak üstüne atmak, varisli damarların ortaya çıkmasının sebeplerinden biridir. Aslında varisli damarın en büyük sebebi genlerinizde bulunuyor olması; yani genlerinizde öyle bir kodlama yoksa bu riske uzaksınız. Ancak eğer ki varsa; bacak bacak üstüne attıkça damarlarınızı sıkıştırıyor oluşunuz, bacak damarlarınızda oluşacak iltihaplanmaları da beraberinde getirir.

Kaynak: Brightside.me

]]>
Mon, 10 Apr 2017 09:07:23 +0000 ]]> ]]>
Eski Zamana Ait 13 Güzellik Sırrı ]]> Değerini Günümüzde Bile Yitirmeyen Eski Zamana Ait 13 Güzellik Sırrı

Güzel ve bakımlı görünmek insanın en eski tutkularından. Faydası yüz yıllar içinde kanıtlanmış bu yöntemler bugün bile milyonlarca kadın tarafından kullanılıyor.

Zeytinyağı

Antik dünyada zeytinyağına “altın” denmesinin bir sebebi var. Bugün bile pek çok kozmetik ürününde kullanılan zeytinyağı cilt ve saç bakımının olmazsa olmazlarından. Saçta ve ciltte yarattığı mucizelerin yanı sıra zeytinyağı, makyaj temizliği için de kullanılabilen doğal yöntemlerden. Zeytinyağı, özellikle göz makyajının temizlenmesinde tercih edilebilir.

Kaplıcalar

Romalı kadınların saatlerce süren kaplıca sefaları meşhurdur. Sulardaki zengin minerallerin cilde sağladığı yararlar bir yana, kaplıcalar toksinlerden kurtulmak için ideal mekanlardır. Ayrıca sıcak kaplıcalarda yapılacak soğuk banyolar kan akışını hızlandırır ve selülit gibi yağ birikmesi sonucu oluşan problemleri de ortadan kaldırır.

Aromaterapi masaj

Değişik masaj türleri Çin’den Mısır’a kadar bütün uygarlıklarda kullanıldı. Aromaterapi masajları ise, dinlendirici özelliğinin yanı sıra, hem cildi beslemeleri hem de koku vasıtasıyla limbik sistemi uyararak verdikleri mutluluk ve gevşeme için tercih ediliyor. Yağların deriye nüfuz etmesi 20 dakikadan 2 saate kadar değişiklik gösteriyor. Keyfinize ve ihtiyacınıza göre seçebileceğiniz masaj yağlarının ise neredeyse sınırı yok.

Banyo fırçası yerine dokunmuş kumaş

Bir zamanlar ölü derileri vücuttan uzaklaştırmak için fırça yerine keseye benzeyen işlenmiş kumaş kullanılırdı. Kumaşın yumuşak yapısı, fırçanın sert kılları gibi cildinizde günlerce kalan kızarıklar yaratmaz.

Şekerden ağda yapmak

Epilasyon artık sıklıkla makinelere bırakılsa da, eski tariflerin sağladığı yararlar hala geçerli. Şekerden yapılan ağda, doğal ve saf içeriğiyle cildi beslerken, yanma riski oluşturmamasıyla oluşabilecek izlerin önüne geçiyor. Ayrıca şeker cildi beslediği gibi epilasyon işlemi sırasında cildi kurutmaz.

Gül merhemi

Gülden yapılan krem cildin uzun süre yumuşak kalmasını sağlarken güzel kokusuyla etkisi bütün gün süren bir tazelik hissi yaşamanızı sağlayacak.

Bal maskesi

Bal, güzellik için binlerce yıldır kullanılıyor. Cildin yanı sıra, vücudun istenmeyen bölgelerindeki yağlanmalar için de kullanmak mümkün. Selülitli bölgeye düzenli olarak balla masaj yaparak bu kötü görüntüden kurtulabilirsiniz. Selülitli bölgeye bal sürüp avuç içinizle daireler çizerek yavaşça masaj yapın. Bal maskesiyle yapacağınız masajın faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Kına ve basma

Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan kına ve basma, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de sıkça tercih ediliyor. Kına ve basma, saçların yapısını güçlendirirken, kepek oluşumunu önlüyor ve saçlara doğal bir parlaklık veriyor. Saç boyalarında meydana gelen yanma vakaları ise, kına ve basma kullanımında görünmüyor.

Yumurta maskesi

Saç için hangi besleyici maskeyi düşünürseniz düşünün, temel malzeme her zaman yumurtadır! Yumurta saçları güçlendirmek ve kaybolan o doğal parlaklığı tekrar kazandırmak için eşsiz bir malzemedir. Yumurta maskesinin püf noktası, saçlarınıza kökten uca kadar masaj yaparak sürmekten geçiyor. Masaj işlemi bittikten sonra 30 ila 40 dakika bekleyin ve bu maskeyi düzenli olarak tekrarlayın.

Lahana yaprakları

Emzirme dönemindeki anneler göğüs uçlarındaki yanmayı ve ağrıyı geçirmek için yüzlerce yıldır lahana yapraklarından faydalanıyorlar. Sütyen ve göğüs ucu arasına sıkıştırılan lahana yaprakları, göğüs uçlarındaki acıyı ve sızlamaları dindirirken, tahrişi önlüyor.

Ekşi krema

Kimin aklına ne zaman ve nasıl geldi bilinmez, ancak bulaşık yıkadıktan sonra ellerde oluşan bozulmayı önlemek için ekşi krema kullanmak yüzlerce yıldır uygulanan bir yöntem. Bu yöntemi her yıkamadan sonra tekrarlayabilirsiniz.

Limon suyu

Limonun halihazırdaki faydalarını saymakla bitiremediğimiz bir gerçek. Her ihtiyacımız olduğunda Hızır gibi imdada yetişen limon bu sefer de saçlar için yardıma koşuyor. Kına ve basma kullandıktan sonra saçlarınızın rengini fazla koyu bulursanız, limon suyunu saçlarınızın rengini açmak için kullanabilirsiniz.

Kil

Parlak cilt, güçlü saç veya selülitle mücadele… Amacı ne olursa olsun kil yüzlerce yıldır kadınları yarı yolda bırakmıyor. Kille yapılan maskeler doğal yapıları sayesinde kimyasal muadilleri gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmuyor.

]]>
Mon, 10 Apr 2017 08:38:57 +0000 ]]> ]]>
Gelin Duvak Modelleri Rosa Clara ]]> Gelin Duvak Modelleri Rosa Clara

Gelinliğin en göz alıcı aksesuarlarından birisi de gelin duvağıdır. Geçmişte uzun duvak  modelleri oldukça popüler bir konumda olsalar da, günümüz de kısa duvaklar daha  çok tercih edilir hale gelmişlerdir. Özellikle sade nikah törenlerinde oldukça sık kullanılmaktadırlar. Rosa Clara gelin duvak modelleri kreasyonu daha çok geleneksel duvakların modern tasarımcıların dokunuşları ile oldukça şık bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle başı saran  duvak modelleri doğu esintisini barındıran bir şıklık yaratmakta.

Hanımlar genellikle gelinlik modeli ile birlikte gelen duvak modelini tercih etmekteler. Kumaş  ve renk uyumu gibi sıkıntılar yaşamamak için bu yolu tercih eden hanımlara tavsiyemiz Rosa Clara gibi modanın öncüsü markalarda bu tip sorunları yaşamadan istediğiniz kumaş üzerine istediğiniz duvak modelini yaptırmanız mümkün. Modayı yakından takip eden hanımlar araştırmacı kişiliklerini konuşturarak şahane modeller bulabilirler. Bizlerde Gelinlik Abiye ailesi olarak bütün hanımlara şimdiden mutlu bir hayat diliyor ve sizler için  içinden derlemiş olduğumuz modelleri ziyaret etmeniz tavsiye ediyoruz.

Aşağıda ki galerimizde yer alan görseller, Rosa Clara markasına aittir. Sitemizde tanıtım amaçlı yayınlanmaktadır. 

]]>
Sat, 08 Apr 2017 08:08:44 +0000 ]]> ]]>
Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi ]]> Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

O büyük gün geldi çattı ve hayallerinizi süsleyen gelinliği aramak için yola koyuldunuz. Hemen hemen her gelin, gelinliğinin modelini öncesinden kendi tarzına uygun olarak aşağı yukarı belirlemiş olur. Ancak sıra gelinlik provalarına gelince içinden çıkılmaz bir hal alır herşey. Onlarca gelinlik modeli arasında hayallerinizi süsleyen model ayna karşısında sizi hayal kırıklığına uğratabilir veya hiç aklınızda olmayan bir model kendinizi bambaşka hissettirebilir.Burada belirleyici olan gizli anahtar gelinliğin modelinden çok vücut tipinize uygun olup olmamasıdır.

Beden ölçüsü ne olursa olsun her gelin düğününde güzel ve mutlu olmayı ister. Bunun için doğru gelinliği bulmak için dikkat etmeniz gereken vücut tipinize uygun gelinliği bulmaktır. Sizin için kapsamlı bir yazı hazırladık, Haydi başlayalım!

Armut Tipi

Vücudunuzun üst kısmı ince; ancak basenleriniz ve kalçalarınızın genişliğinden şikayetçiyseniz armut tipi grubuna dahilsiniz demektir. Geniş kalçalar, ince bir bel ve küçük göğüsler armut tipini tanımlar. İdeal formu yakalamak için kalça ve omuzlar arasındaki dengeyi göğüslerinize doğru vurguyu yaparak kurabilirsiniz. Göğüs kısmında kayık yaka tercih ederek omuzlarla paralellik yakalarsınız böylece omuzlarınızın daha geniş görünmesini sağlarsınız. Omuzlarınıza koyacağınız vintage apoletler, kollarda düşük duran askılar veya kayık yaka modeller omuzlarınızı olduğundan daha geniş göstermenin şık ve etkili yollarıdır.

Göğüslerinizi daha dolgun göstermek  aynı zamanda dikkati kalçalardan göğüslere çekmek için, tüyler, taşlar gibi aksesuarları bu bölgede rahatça kullanabilirsiniz. Göğüslerden dışarı doğru taşan asimetrik ve katmanlı kumaşlarla hem omuzlarınızı geniş hem de göğüslerinizin dolgun görünmesini sağlarsınız.

Gelinlikte karın üzerinden bollaşmaya başlayan modelleri tercih etmelisiniz. Belden dökümlü helen tipi veya klasik gelinlik modelleri sizin için uygundur. Kalçalarınızı en iyi saklayacak bu modellerle harika görüneceksiniz.

Kum Saati

Kum saati formuna dahilseniz oldukça şanslı olduğunuzu şimdiden söyleyelim. Bu vücut tipindeki gelinler hemen hemen her modeli rahatlıkla taşıyabilir. Böyle bir avantajınız varken herkesin cesaret edemeyeceği deniz kızı modeller tam da sizin için dikilmiş gibi dururken kabarık modellerden kaçınarak zarif vücudunuzu vurgulamanızı öneririz.

Tam balık veya yarım balık modellerinden yana tercihinizi yaptığınızda elegant, zarif ve göz kamaştırıcı bir gelin olabilirsiniz. Sırt veya göğüste v yaka derin dekolte kullanımı balık modellerde iddaayı ikiye katlar ve bu modellere çok yakışır.

Sadelikten yanaysanız saten kumaşla vücudunuzu saran bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Spagetti denilen incecik askılar bu tip bir gelinlikte çok kibar ve feminen durur. Balık model gelinliklerde önemli olan vücudunuzun ve gelinliğin zerafetini ortaya çıkarmaktır, bu yüzden drape ve gelinlik üzerindeki gereksiz katmanlı kumaşların bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Elma Tipi

Elma Tipli vücut; göğüs, kalça ve bel ölçülerinin birbirine yakın ölçülerde olmasıdır. Muhtemelen biraz bir göbek ve büyük göğüslere sahipsinizdir. Bu vücut tipinde kapatılması gereken bölge bel olacaktır. Bu yüzden toparlayıcı korseler oldukça iş görür.

Belin biraz üstünde ve gögüslerin biraz altında konumlanacak bir kemer hem boyunuzu uzun gösterecek hem de belininizi daha ince gösterecektir. Bu modeli klasik gelinliklerde ve dökümlü Helen tipi modellerde bulabilirsiniz. Kabarık eteklerden, likra, saten gibi hatları belli eden kumaşlardan ve yuvarlak yakadan kaçınılmalı.

Gelinliğinizi tamamlayan en uygun aksesuar ise boynunuzu uzun gösteren sarkıntılı küpeler olmalıdır.

Atletik Vücut

Atletik vücutlu gelinlerde omuzlar geniş, kalçalar dar, göğüsler küçüktür. Bel çok belirgin olmayabilir.

Klasik gelinlik modellerinden uzak durarak satenli, dantelli, dökümlü kısacası feminen modellerden yana tercih yapılmalıdır. Dar veya hafif dökümlü olmasına dikkat ederek vintage, klasik veya helen tipi gelinliklerden yana tercih yapılabilir. V yaka göğüs veya sırt dekolteleriyle desteklenmiş gelinlikler fit ve atletik vücuda sahip gelinler için en uygun gelinliklerdir.

 Boy

Eğer boyunuz ortalamanın altında ise kabarık gelinlikler ve uzun kuyruklar sizi daha minyon gösterecektir. Birbirinden farklı ve güzel kısa vintage modeller veya diz altına kadar saran (yarım balık) veya deniz kızı (tam balık) modelleri tam size göre. Bir tüyo; göğüs altında kemer kullanarak boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz. Ve yüksek topuklu giymekte de uzun boyunluların aksine özgürsünüz!

Kilo

Çok süslü gelinlikler, kilolu gelinlerin kaçınması gereken modellerdir. Kurdeleler, taşlı süslemeler, katmanlı kumaşlar, drapeler, fırfırlar sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir. O nedenle seçiminizi sadelikten yana kullanmalı süslemesiz göğüs ve bel toparlayıcı korselere sahip sade gelinlikler tercih etmelisiniz.

]]>
Sat, 08 Apr 2017 08:01:23 +0000 ]]> ]]>
Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ]]> Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gelinliğinin üzerinde harika durması için inan bana Elle Macpherson gibi “Bayan Vücut” lakabına ihtiyacın yok. Gelinlik modeli seçerken vücut tipine göre seçim yap yeter. Bu seçimi yapmak ise çok kolay. Çünkü toplamda zaten 4 ana vücut tipi var. Seninkini öğrenip ona uygun gelinlik modellerinden birini seçtikten sonra yakışmaması için hiçbir sebep yok! Muhteşemliğine atacağın ilk adımı vücut tipine uygun gelinlik seçerek başlayalım.

Hazır Dikim mi, Diktirmek mi?

Moda dilinde Pret –a porter (hazır giyim) ve tailor made (özel dikim) olarak adlandırılan tasarımlar gelinlik seçiminde de bitmeyen çekişmelerine devam ediyor. İster tasarımcıların zamansız koleksiyonlarından bedenine göre olanı seç, istersen de o tasarımcıların tasarladıkları modelleri diktir. Seçimini etkileyen unsurlardan olan zaman ve bütçe faktörünü de hesaba katmayı unutmadan şimdi karar vermelisin. Gelinliğini hazır almak mı diktirmek mi?...

Düğün Mekanına Göre Gelinlik

Kural 3’ün hakkını verebilmek için iki adım önce anlattığım “Düğün Mekanı”nı seçmiş olman gerekiyor. Mesela ihtişamlı bir otel düğünü için sana önerim kabarık gelinlik modeli olurken, kır düğünü için gelinlik kumaş seçimini şifon kumaştan tasarlanmış gelinlik modellerinden seçmeni tavsiye edeceğim. 

 

]]>
Sat, 08 Apr 2017 07:58:21 +0000 ]]> ]]>
Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ]]> Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her kadın davetlerde dikkat çekip tüm gözlerinde üstünde odaklanmasını ister, bunu başarmak için de saçınızdan ayakkabınıza kadar kusursuz olmanız gerekir.

Dergilerden, moda evlerinin internet sitelerinden abiye alırken nelere dikkat edilmelidiye yaptığınız araştırma sonucunda beğendiğiniz modelin sizin üstünüzde nasıl duracağını iyi tahlil etmelisiniz.

Gecenin en şıkı siz olmak istiyorsanız bir çok deneme yapmalısınız, hatta bunu asla giymem diyebileceğiniz elbiseleri bile denemelisiniz.  Zaten en iyi sonuçlarda bu asla denenmeyen elbiselerden çıkmaktadır.

İlk şart ise vücudunuza uygun, kesimi düzgün, mevsimsel bir renk seçimi ile kombine edilmiş bir abiye bulmaktır.
 

Her Şey Moda Demek Değil


Bir model o senenin modası diye ısrarcı olmamalısınız, bilindiği üzere straplezler bu senenin modası fakat sizin vücudunuz hafif topluysa göğüs kısmınız geniş omuzlarını dar ise straplez sizin vücudunuzda tam bir facia ile sonuçlanacaktır.  Halbuki bu tarzda bir vücudunuz varsa, boynu tasmaya andıran şekilde saran, bunun yanında omuzları açık model sizin tüm kusurlarınızı örtebilir, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Abiye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
 

Size Neyin Yakışacağını Bilin


Sırt ve bacak dekoltesi bir kokteyl elbisesinde harika durabildiği gibi sizi korkunç da gösterebilir. Bu yüzden dekolte boyunu kesinlikle abartmamak gerekir, Vücudunuzun en beğendiğiniz noktasının dekoltesi yapıp o bölgeyi hafif öne çıkarmak yeterli olacaktır. 
Straplez kesim her sezon modadır, tek omuz veya geometrik kesimli modeller kullanabilirsiniz, kasik yerine her daim daha agrasif ne iddialı modeller kullanmalısınız. (İddialı olmakla abartmamak arasındaki ince çizgiyi aşmadan tabi)

Abiye boyları ayak bileklerine kadar uzandığı için sonuçta size aşırı bir hareket alanı vermemekte. O yüzden abartılı aksesuarlardan şiddetle kaçınmanızı tavsiye ederken, dantel, fırfır veya yapay küçük bir çiçekle abiyenizi hareketlendirmenizi öneririz.

Abiye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
 

Doğru Kumaş Seçimi Yapılmalı


Şifon ve tül gibi tirit tiril uçuşan kumaşlar abiye modellerinin vazgeçilmezidir. Muhtemelen o gece için herkes toplu topuz bir saç modeli ile davete katılacaktır, biz size bir aykırılık yapıp, farklılık ve hareket katmak için açık saça bant öneriyoruz.
 

Abiyenin Rengi Görünümü Etkiliyor


Genellikle abiyelerde renk seçimi olmaz diye yaygınlaşmış bir geleneksellik söz konusu. Bu yer yer çok doğru bir yaklaşım olmakla birlikte, eğer o gecenin pırlantası olmak istiyorsanız biz size kışkırtıcı, iç açıcı ve canlı  olduğundan şiddetle kırmızı rengi öneriyoruz. Kırmızı abiyeyi tercih ettikten sonra bununla da iş bitmiyor tabi ki, iç çamaşır seçimi çok önemli bir safha.

Abiye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
 

Abiye İçine İç Çamaşırı Seçimi


Sizi zayıf göstereceğini düşündüğünüz için aşırı sıkı iç çamaşırları yerine vücudunuza ve elbisenize uygun bir model seçmeniz hem o geceki rahatlığınız adına hem de elbisenin üstünüzde durması açısından size esneklik sağlayacaktır.
 

Abiye Elbiseler İçin Saç Modelleri


Bununla birlikte saçınız, makyajınız, çantanız ve takılarınız gece kıyafetinize uygun olabilmeli ve kıyafeti tamamlayabilmeli. Ayakkabı seçimini yüksek topukludan yana kullanacağınız için elbiseni çok uzunsa yanınıza bir çift babet almanızı öneririz (gecenin ilerleyen saatleri için).

Saç ve makyajınız aşırıya kaçıp kaçmayacağını bırakın size elbiseniz söylesin, o gece ne kadar çok dikkat çekmek istiyorsanız o sınıra kadar gidebilirsiniz. Ama dengeyi unutmamalısınız, eğer saçınız gösterişliyse makyajdan fedakarlık, makyajınız iddialı ise de saçınızdan fedakarlık yaparak bu dengeyi korumalısınız.

Abiye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
 

Kilolu Bayanlar İçin Öneriler


Büyük bedenlerde şifon ve tül gibi tirit tiril akıcı kumaşlar tercih edilmemesi fazla kilolarınızı ve istenmeyen bölgelerinizi gizleyecektir çünkü şifondan yapılmış bir abiyeyi her kadın rahatlıkla taşıyabilir. Yoğun olmayan nakışlarla da kıyafetteki akıcılığı arttırabilirsiniz.
 
Büyük beden abiyelerde kesinlikle düz çizgiler kullanmalısınız ki etrafta küçük çaplı bir göz yanılgısı yaşatabilin. Volan veya fırfır taşıyan ve sizi olduğunuzdan daha geniş gösteren abiyelerden şiddetle uzak durmalısınız
 

Bu birkaç öneri ile her davete rahat bir şekilde uyum sağlayabilir ve gecenin en gözde kadını olabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız "Abiye Elbise Modelleri" galerimize göz atmayı unutmayın!

 

]]>
Sat, 08 Apr 2017 07:55:15 +0000 ]]> ]]>
Gelin Buketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? ]]> Gelin Buketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin için gelin buketi çok önemlidir çünkü gerek dizaynı gerekse içindeki çiçeklerle karakterinizi yansıtır.

Gelin buketini seçerken dikkat etmeniz gereken detayları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Seçeceğiniz çiçek mevsim şartlarına uygun ve taze olmalıdır.
 • Buket, gelinliğinize ve düğün konseptinize uygun seçilmelidir.
 • Rahatlıkla taşıyabileceğiniz ağırlıkta ve büyüklükte olmalıdır.
 • Gelin buketinin tutulacağı kısım, avucunuzun içinden büyük olmamalıdır.
 • Gelinliğiniz ile uyum içinde olmalıdır.
 • Saç aksesuarı olarak çiçek tercih ediyorsanız, gelin buketiniz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Gelin buketinin çiçekleri farklı renklerde olabilir ancak buketi saracak tül, kumaş veya kurdeleler gelinlik ile uyumlu olmalıdır.
 • Yuvarlak buketleri kısa boylu gelinler, dökümlü buketleri ise uzun boylu gelinler tercih edebilir.

7   6 gelin el buketi  3 2 gelin el buketi 

Gelin El buketi Modelleri için RESİM Galerimizi Ziyaret Edin.

]]>
Sat, 08 Apr 2017 07:53:35 +0000 ]]> ]]>
Sevdiğiniz Ayakkabılarınızın Vurmaması İçin 10 Tüyo ]]> Çok Sevdiğiniz Ayakkabılarınızın Vurmaması İçin 10 Tüyo

En sevdiğiniz ayakkabılarınızın içinde acı çekerek yürümenizi engelleyecek 10 tüyo!

Erkek ya da kadın fark etmeksizin bazen en sevdiğimiz ayakkabıları giymek bile bir zülum oluyor. Eğer siz de sadece yara bandı taktiğini biliyorsanız bu farklı tüyolar çok işinize yarayacak!

1. Talk pudrası

Talk pudrası yüzeye uyguladığınız baskıyı hafiflettiği için yanmalara son verebilir. Eğer çorap giymeyecekseniz ayakkabınıza pudra dökerek onları rahatça giyebilirsiniz.

2. Kalın çoraplar ve fön makinesi

Önce kalın bir çorap giyin daha sonra ayağınızı sıkan ayakkabılarınızı. Fön makinesiyle ayağınızı sıkan bölgeleri ısıtmaya başlayın. Çorabınız soğuyana kadar etrafta yürüyün, eğer gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bu şekilde ayakkabılarınız esneyecek bir daha ayaklarınızı rahatsız etmeyecektir.

3.Yara bandı

Şüphesiz en çok kullanılan yöntem olan yara bandını ayakkabınızın ya da ayağınızın acıtan bölgelerine yapıştırın.

 

4. Deodorant

Ayağınızın kenarı, topuk kemiğiniz ve parmaklarınız en çok hasar gören bölgelerdir. Ayağınız ve ayakkabınız arasındaki sürtünmeyi en aza indirgemek için problemli bölgelere deodorant sürün.

5. Silikon kalıplar

Hemen hemen her eczanede ve güzellik-bakım mağazalarında bulabileceğiniz bu silikon tabanlar hayat kurtarıyor. Hatta dilerseniz bunların sadece problem çektiğiniz bölgeler için olanları bile var!

6. Buz

Bir torbaya su doldurun ve bu torbayı ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Daha sonra ayakkabılarınızı bir gece boyunca buzluğa atın. Sabah torbayı çıkardığınızda ayakkabılarınızın yarım numara büyüdüğünü göreceksiniz.

7. Alkol ve kağıt

Ayakkabınızın problem çıkaran bölgesine alkol sıkın. Daha sonra buruşturduğunuz kağıtları bu bölgeye sıkıştırın. Bir gece beklettikten sonra ayakkabıyı giyin ve ayağınızın şeklini alması için bir süre ayağınızda bırakın.

8. Nemlendirici krem

Bu metod sadece deri ayakkabılar da işe yarıyor. Özellikle topuk ve parmak bölgesine gelmesine dikkat ederek ayakkabınızın içine nemlendirici kreminizi sürün. Krem deriyi yumuşatacak ve tekrardan şekillendirecektir.

9.Patates

Bu yöntemi yeni aldığınız spor ayakkabılarınız için kullanabilirsiniz. Temiz bir patatesi ayakkabılarınıza sıkıştırın ve gece boyunca bırakın. Patatesi çıkardıktan sonra ayakkabınızın içindeki nemi bir bez yardımıyla temizleyin.

10. Lostralar

Lostralarda yapılan ve en güvenilir yöntemlerden biri olan ayakkabı dövdürmek, ayakkabılarınızı istediğiniz gibi genişletebilir ve acı veren bölgeleri yumuşatabilir.

 

Kaynaklar: brightside.me

]]>
Sat, 08 Apr 2017 07:50:28 +0000 ]]> ]]>
İlaçları Bölerek İçmek Ölümcül Olabilir! ]]> İyileşeyim Derken Hayatınızı Tehlikeye Atmayın: İlaçları Bölerek İçmek Ölümcül Olabilir!

Hapları bölerek içmek yaygın olarak hap içmenin kolay yollarından birisi olarak görülüyor ama sonuçları ölümcül olabilir.

Her hapın yapısı farklı

İlaçların, hastalığa ve hastalığın yapısına uygun olarak verildiğini aklınızdan çıkarmayın. Her hap, o hastalığın yapısına uygun olarak belli organlarda çözülüyor. Bazı haplar mide asidiyle girdiği etkileşim sonucunda çözülürken, bazı haplar da bağırsakta çözünüyor. Hapın kırılması, yapısını değiştirdiği için çözüldüğü yeri de değiştiriyor.

Organ hasarı oluşabilir

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pelin Tanyeri de her ilacın çözülme yerinin farklı olduğuna vurgu yapıyor. Bağırsakta çözülmesi gereken bir hapın midede, midede çözülmesi gereken hapın bağırsakta çözülmesinin geri dönülemez organ hasarlarına yol açacağı konusunda uyarıyor.

Sonuçları korkunç

Özellikle yaşlıların sıklıkla hapları böldüğü göz önüne alınırsa en çok risk altında olan grubun da yaşlılar olduğu kolayca anlaşılabilir. Zamanından önce ve olması gerekenden hızlı bir şekilde çözülen etken maddeler yaşlılarda kalp krizinden felce kadar pek çok yan etkinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Tedavi boşa gidiyor

Kalp krizi ve felç gibi sonuçlar bir yana hapların yanlış kullanımı, tedavinin bütün faydasını ortadan kaldırıyor. Çok hızlı çözülen etken maddeler vücuttan çok hızlı atıldığı için tedaviden beklenen fayda sağlanamıyor.

Hangi ilaçlar bölünerek içilebilir?

Eğer doktorunuza ve eczacınıza sormayı unuttuysanız, elinizdeki ilacın bölünüp bölünemeyeceğini anlamak mümkün. Tam ortasında çentik olan ilaçlar bölünerek içmeye uygunken, tek parça –çentiksiz- olan ilaçlar oldukları gibi, bütün halinde içilmeli. Ancak siz yine de doktorunuza ve eczacınıza sormayı unutmayın.

Hapı bölerek içmenin yanı sıra bunlar da sağlığınızı tehlikeye atabilir

Yrd. Doç. Dr. Pelin Tanyeri, hapların meyve suyu veya kola ile içilmemesi gerektiğini söylüyor. Zararsız olduğu düşünüldüğü için sütle ilaç içmek de bir hayli yaygın. Oysa Tanyeri’ye göre süt, ilacın hemen hemen bütün etkisini ortadan kaldırıyor ve tedavinin faydasını neredeyse sıfıra indiriyor. Tanyeri, hapların en az bir bardak suyla içilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Aç karnına ve tok karnına ibareleri aslında ne demek?

Eczacıların sık sık belirttiği “Aç karnına alın, tok karnına alın.” şeklindeki uyarılar bir hayli önemli. Hepimiz bu ibareleri gayet açık anladığımızı düşünürken aslında uygulamada büyük yanlışlar yapıyoruz. Tanyeri, aç karnına ibaresinden kastın yemek yemeden 1-2 saat öncesi olduğunu belirtiyor. Yani siz, hapı içip hemen kahvaltıya oturursanız aslında tok karnına ilaç içmiş oluyorsunuz. Tok karnına ibaresi ise yemekten 1 saat sonrasını kastediyor. Bu arada, yemekten 2 saat sonrasının da aç karnına kabul edildiğini unutmadan belirtelim.

Alternatiflere yönelebilirsiniz

Artık pek çok ilacın sıvı formunun da bulunduğunu belirten doktorlar, hap yutamayan hastaların sıvı ilaçları tercih etmeleri gerektiğini belirtiyor. Hap yutamadığınız doktorunuza bildirirseniz, kendisi sizi ilacın sıvı formuna veya eşdeğerine yönlendirebilir.

]]>
Thu, 06 Apr 2017 13:27:14 +0000 ]]> ]]>
Saçlarınızdaki Beyazları Kapatan En Doğal Yöntem ]]> Saçlarınızdaki Beyazları Kapatan En Doğal Yöntem: Siyah Çay Maskesi

Saç beyazlaması genellikle yaşa bağlı olsa da, genetik faktörler ve içinde bulunduğumuz ruhsal durumlar da beyazlamayı etkiliyor. Daha yaşınız çok genç olsa da saçlarınızın tepelerinde beyazlayan kısımlar görebilirsiniz. Hemen boyalara sarılmadan önce bu tarifimizi bir deneyin!

Vardır eskilerin bir bildiği...

Eskiden kadınlar saçlarını soğan kabukları, elma kabukları ve cevizle boyarlarmış... Her birini kaynatıp ortaya çıkan suyla saçlarını yıkadıkça saçlarının rengi koyulaşır ve boyalı gibi olurmuş.

En doğal yöntemi uyguluyoruz!

Yukarı bahsettiğimiz gibi biz de soğan ve elma gibi doğal besinlerden yardım alacağız. Ancak en etkili silahımızla, siyah çayla birlikte! O doğal besinler neler mi?

 • 6 adet yeşil ceviz (kabuğuyla birlikte dövülmüş)
 • 3 adet kırmızı soğan kabuğu
 • 5 tane defne yaprağı
 • 1 adet kırmızı elma kabuğu
 • 1 çorba kaşığı siyah çay
 • 1 tatlı kaşığı karanfil
 • 1,5 litre su

Nasıl yapılır ve nasıl uygulanır?

Tüm malzemeleri 1,5 litre su içinde 10-12 dakika boyunca kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra suyu süzüp temiz bir kaba alıyoruz.

hhhh

Karışımı her 3 günde bir saç diplerinize sürerek uygulayın. Sonuç için çok az sabretmeniz gerekecek ama 1-2 haftanın sonunda beyazların büyük ölçüde kapandığını göreceksiniz!

]]>
Wed, 05 Apr 2017 07:57:19 +0000 ]]> ]]>
Saçlarınızın Hızla Uzaması İçin 8 İpucu ]]> Saçlarınızın Hızla Uzaması İçin Ezberlemeniz Gereken 8 İpucu

Saçlar, hemen hemen herkesin hassas noktası ve belki de problemlerinden birisidir. Kimisinin saçı dökülür, kimisinin uçları hemen kırılır, kimisininki ise uzamak nedir bilmez! Ancak saçların hızlıca uzaması için yapmanız gereken çok önemli şeyler var!

Saçlarınızı her gün yıkamayın.

Evet yanlış duymadınız. Çok sık yaptığımız bir şeydir bu. Ama haklıyız da bir yandan. Gün içinde saçların maruz kaldığı; toz, kirli hava, yemek kokuları ve saçlara sürülen şekillendirici spreyleri de düşündüğümüzde, her gün yıkamayalım da ne yapalım? Ancak bilmemiz gereken çok önemli bir şey var. Her gün duş almak; saçlarınızın klorlu su, şampuan ve saç kremleri ile temas etmesi anlamına geldiği için saç ve saç diplerindeki doğal yağların oluşumunu engelliyor.

Bu noktada günaşırı saç yıkamak uzmanlar tarafından öneriliyor.

Saçlarınızı çok sıkı toplamayın.

Çalışan ya da ev kadını olun hiç fark etmez, gün içinde saçlarınızı sıkı sıkı toplamak zorunda kaldığınız durumlar oluyor. Bu durum ise, saç diplerini aşırı zorlayarak saç kökleri ve hücrelerine zarar verebiliyor ve bu noktada çok şaşıracaksınız ama saçlarınız daha çok kırılıyor! Alanıyla ilgili 3 kez Emmy ödülü alan saç bakım uzmanı Lavette Slater; saçı sıkı bir şekilde toplamaktansa gevşek bir at kuyruğu ya da basit bir örgü kullanın tavsiyelerinde bulunuyor.

Muhakkak bir nemlendirici özellikli saç kremi kullanın.

Saçlarınızın kırılması ve kopmasındaki en temel sebep saçlarınızın kuru olmasıdır. Kuru saç tipleri için zaten birçok maske ve bakım ürünü kullanıyorsunuzdur, ancak saç tipiniz ne olursa olsun nemlendirici kullanmanız çok önemli. Nemlendirici şampuanların içinde saçların ihtiyaç duyduğu proteinler yer almakta. Bunlar da saçları besleyerek hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Haftada bir saç maskesi yapın.

Cildinize çok iyi bakıyorsunuz, nemlendirici kremler sürüp fırsat ve imkan buldukça cilt maskeleri yaptırıyorsunuz. Aynı hassasiyeti uzamasını istediğiniz saçlarınızda da göstermeniz gerekiyor. Haftada bir güvendiğiniz bir markanın ürünüyle (Saç tipinize uygun bir maske seçilerek) maske yapın. Bu maskeler yoğun bir şekilde bakım yaparak saçlarınızı olduğundan daha sağlıklı uzatacaktır.

Tarak ve fırça seçimi de çok önemli.

Sert ve sıkı kılları olan tarak ve fırçalar, saçlarınızı tararken fazladan kopmasına ve saç tellerinizin incelmesine sebep olur. Saç uzmanlarının önerisi ise şu şekilde; duş almadan önce ıslak saçınızı şampuanlamadan önce iri telli bir tarakla tarayın daha sonra şampuanlayın. Duştan çıktıktan sonra ise yatay bir fırça tercih edip nazik hareketlerle saçınızı tarayın.

Saçlarınızı ucundan taramaya başlayın.

Doğru bildiğiniz yanlışların en başında saçlarınızı diplerinden taramak gelir. Bu kesinlikle doğru bir davranış olmamakla birlikte, saçlarınızı tararken daha da karışmasına neden olur. Zor açılan saçlarınız varsa bu konuda yardımcı olan spreylerden biraz yardım alabilirsiniz. Sprey uyguladığınız saçınızı uçlarından tarayarak başlayın. Daha az döküldüğünü göreceksiniz.

Saçlarınızı düşük ısıda düzleştirin ve kurutun.

Bu cümleyi okuduğunuzda “Düşük ısıda saça nasıl fön çekelim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz ancak saçlarınızın da vücudunuzun bir parçası olduğunu unutmayın. Saçlarınız yüksek ısıya maruz kaldığında kırılmaya ve koparak dökülmeye daha yatkın oluyor. Bu noktada uzmanlar saçlarınızı en azından kuruturken düşük ısıları tercih edin, bu işlem süresini uzatacak ama uzun vadede saçlarınızı koruyacaktır diye belirtiyor. Bu arada bazı fön ve saç kurutma makinelerinde ION adında bir özellik bulunuyor. Bu saçların ısıdan etkilenmemesini sağlayan bir özellik ve çok da işe yarıyor. Yeni makine alacaklar bu özelliğin olduğu bir makine alabilir.

Gün içinde bol bol su tüketin.

Sadece vücudunuz değil saçlarınızın da suya ihtiyacı var. Saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak için saç foliküllerini beslemeniz gerekiyor. Bunu da su içerek sağlayabilirsiniz. Çünkü vücudun alacağı sıvı saçlara nem olarak geri dönecektir.

]]>
Wed, 05 Apr 2017 07:51:45 +0000 ]]> ]]>
Boyunlarında Halkayla Yaşayan Zürafa Kadınların Hikayesi ]]> Tayland'lı kadınların boyunlarına halka takarak vücut yapılarını bozan bu gelenek hala sürmekte. İşte zürafa kadınların yaşadıklarının perde arkası...

Tayland'ın en önemli kültür şehirlerinden biri olan Chiang Mai kendi içinde bulundurduğu ilginç kabilelerle de ünlü. Ama bu kabileler arasında, Myanmar'da meydana gelen siyasi karışıklıklar sebebiyle Tayland'ın kuzeyindeki dağlık bölgeye göç eden Padaunglar ya da Karen Kadınları kabilesi en ünlü ve bilinen kabile.

Padaung, uzun boyun anlamına geliyor

Zürafa kadınlar olarak da bilinen bu kadınların enteresan bir hikayesi var. Bu kabilenin kadınlarına daha 5-6 yaşlarında küçük bir kız çocuğuyken bu boyunluklar takılmaya başlanıyor. Hayatları boyunca da takmaya devam ediyorlar.

Artan halkalar, vücudu geriye bastırıyor

Boyna geçirilmeden önce merhemle yumuşatılıyor. Yaş arttıkça halkalar değişiyor ve onlar da artıyor. Omuzları aşağı çekerek vücudun şeklini bozan halkalar boyunda da uzunlamasına bir bozukluk oluşturuyor.

Sebebi daha çirkin gözükmeleri gerekliliği

Karen kadınlarının bu halkaları boyunlarına takmasının sebeplerinden birisi köle ticareti yapılırken çirkin görünmeleri. Diğeri ise yaşadıkları yerdeki kaplanların ısırıklarından korunmak. Fakat bunların yanında farklı rivayetler de var.

Dişi ejderhaya benzemek için 23 halka

Bir diğer söylenti de Padaung kadınlarının atalarına benzeme geleneği. Dişi bir ejderha olan atalarına benzemek için boyunlarını uzatmaları gerekiyor. Bu halkalar, savaşçı ve özgür ruhlu Karen kavminin gurur simgesi haline gelmişler. Ve daha korkunç kısmı, sadece boyunlarına değil, kol, bacak ve hatta kulak memesinde dahi kullanılması.

Bir Padaung kadını hayatı boyuna ortalama 23 halka takıyor. Toplam 10-12 kilo oldukları için vücutlarından ayırmak da oldukça zor.

Dünyanın en uzun boynu 40 cm

Bu geleneğin en kötü yanı, bu halkaların çıkarıldığında kadınların ölümüne sebep olması. Dünyanın en uzun boynu yaklaşık 40 cm, bu ağırlık bir süre sonra kadınlara acı vermemeye başlıyor. Bedenleriyle birleşen bu halkalar çıkarıldığında ömürlerini kısaltcak birer pranga gibi oluyor.

Sanki bir eşyaymışcasına sergileniyorlar

Günümüze geldiğimizde ise Padaung kadınlarının turist akınına uğrayan bir duruma geldiği görülüyor. Ne kadar acı çektikleri konuşulmuyor. Ya da neden sadece kadınların bu halkaları taktığı. Sağlık, eğitim, yol, su, barınma, yiyecek sorunu yaşadıkları köylerinde kimse onların yaşamını nasıl idame ettirdiğini merak etmiyor.

Onları görmek için ücret ödeniyor

Uzun boyunlu kadınlar görmek için kurulan köyler var. Turistler bu köylere ücret karşılığında girip, kadınların yaptığı hediyelik eşyalardan satın alıyorlar. Günlük kazançları Türk lirasıyla 9 liraya denk düşüyor. En kötü kısmı da, bu kadınların köyden dışarı dahi çıkamadıkları gerçeği.

Onlar için hayat bir hapishane

Turizmciler, bu gelenekleri satın alınacak bir eşya haline getiriyorlar. Bu güzel kadınların yaşadıkları hayat bir hayvanat bahçesi veya bir hapishaneye benziyor. Onları ziyaret etmek, onlara para kazandırsa da kimse ne şartlarda yaşadıklarını sorgulamıyor.

Gelenekler, her zaman kadınların boynunda bir yular gibi, onları birer eşyaymış gibi yaşatıyor.

]]>
Wed, 05 Apr 2017 07:40:45 +0000 ]]> ]]>
Son Yılların En Popüler Çocuk İsimleri ]]> 90'lardaki Merveler, Mertler Unutuldu! İşte Son Yılların En Popüler Çocuk İsimleri

Artık ne Merve ne de Selin ya da ne Mert ne de Berk.... Yeni bebek isimleri 50 yıllık hakimiyeti yıkacak kadar gümbür gümbür geliyor. Ama Zeynep mi? Evet, o hala popüler!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2016'daki en popüler bebek isimlerini açıklamasından sonra geriye dönüp baktık. Ortada ne Merve var ne Selin ne Mert var ne de Berk. 90'lardan 2000'lere kadar hakimiyetini sürdürmüş isimler unutulup gitmiş. Yerine ise yepyeni favoriler gelmiş.

50 senelik hakimiyetini sonlandıran YUSUF

Bu ülkenin en popüler erkek ismi olan Mehmet'in başına gelmeyen kalmadı. 1950 yılından 2002’ye kadar tahtını kimseye kaptırmayan Mehmet ismi, 2003 yılında birinciliği Yusuf’a bıraktı. İşte o noktadan sonra Yusuf ara ara tahtını kaptırsa da popülerliğini 2017 yılına kadar getirdi.

Asla bitmeyecek bir masal gibi ZEYNEP

Zeynep, ne yapsan yap uyanamadığın bir rüya gibi. Bundan 100 sene de geçse popülerliğini yitirmeyecek. 1993'ten 2000'e kadar popüler olan Merve'den geriye toz bulutu bile kalmadı. 2000'den sonra Zeynep tahtı eline aldı ve ara ara kayıplar verse de popülerliğini bugüne kadar getirdi. Okulda 19 tane Zeynep olacağını bilsek de çocuğumuza bu ismi koymaya devam edeceğiz.

Anlam falan dinlemem dedirten ECRİN

Son yıllarda bebeklere 3'ten fazla kez 'Ay adı ne bunun annesi' yaptıysanız Ecrin cevabını almış olmanız çok yüksek. Oysa ki Ecrin ismi üzerine derin tartışmalar sürüyor. Diyanet’in “Bu ismi koymayın, ‘Allah’ın hediyesi’ değil, ‘ücret’ anlamına geliyor” demesine rağmen Ecrin ismi, son yıllarda hep ilk 5’in içinde yer aldı.,

5 harften uzun olana karşı; NEHİR, ZEHRA ve MİRAY

Anne baba adayları çocuğu uzun isimle çağırmak yoruyor, diye düşünmüş olabilirler ki son yıllarda özellikle 5 harfli kız isimleri çok moda. Biraz da birbirinden görüp isim koyma modası da yükseliyor olabilir. Nehir'in eskiden çok az koyulan bir isim olup aniden üst sıralara yükselmesi, insanı biraz düşündürüyor.

Dedelerin bayılacağı ÖMER, MİRAÇ VE BERAT

Dini referansı da olan, duyunca insanın 'ay ne efendi çocuk' diyeceği bu 3 isim, tam da dedelerin bayılacağı cinsten. Sorun çıkarmayan, ailesini seven erkek bebek isimleri deyince sizin de aklınıza Ömer ve Miraç gelmiyor mu?

Yok biz biraz daha fazla seçenek görelim derseniz de geçen senin en popüler isimleri listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

2016 ‘nın En Popüler Erkek İsimleri

ACUN-ABAY- ALP-AYTU-ALPER-ATA-ATABERK – ACAR- ALİ- ARDA- AYBERK- ANIL- AŞKIN-ARAS- ATALAY- BARIŞ – BOĞAÇ- BATURALP- BERAT- BURAK-BERK-BERKE-BERKAY- BORA-BURKAY- BABÜR- BARLAS- BUĞRA- BARTU- BARAN-BATU- CAN-CEM – ÇAĞRI-ÇAĞDAŞ – ÇAĞLAR- ÇAĞLAYAN- ÇAĞAN- ÇINAR-ÇAĞTAY- DENİZ-DEMİR- DOĞUŞ- DOĞA-DORUK-DOĞUKAN – DAĞHAN – DOLUNAY- EFE- EGE-EREN-EMİR-EYMEN-ESER-EVRİM -EFEHAN- EVREN- EBRAR- FIRAT- GÖKÇE-GÖKBAY-GÖKAY- GİRAY-GÜNEY- IŞIK- İLBEY- İLKİN- İNAL-İLTER-İLKAY- KAAN- KORAY-KIVANÇ-KIRAÇ-KUTAY- KEREM- KUZEY- MİRZA- MERT-MERİÇ- MİRAÇ- OLCAY-OĞUZ – OZAN-OĞULCAN- ÖMÜR- ÖZGÜR- PAMİR-POLAT-PUSAT- POYRAZ-RÜZGÂR- SARP- SERGEN-SERTER- SONAT- UMAY-UMUT-UTKU-URAS-ULAŞ-TOPRAK- TUĞRA- TUNA-TAYLAN- YİĞİT –YEKTA-YAĞIZ- YALIN - YUSUF

2016’nın En Popüler Kız İsimleri

ADA-ALAZ-ALYA- AYŞİM-AYSİMA- ALARA-ALMİRA- ÂMİNE-ALİN-ASLI- ASU- AZRA- BADE- BALIM- BERİL- BELEN- BALA- BERİL- BERFİN- BERRU- BELİZ- BUĞLEM- BERRA- BEREN- BELİNAY- BUKET- BURÇAK- BAŞAK- CEREN-CEYLİN- ÇAĞLA-ÇAKIL- ÇİSEM- ÇİMEN- CEYDA-DERİN- DELFİN- DEREN- DORA- DEVİN-DEMRE- DAFNE- DURU- DİYAR- DİLARA- DOĞA-ECE- EDA-ELÇİN- EZGİ- ELİZ-ECRİN- ELA- EYLÜL- ELİF- EKİM- EKİN-ESİLA- GİZEM-GÜLRU- GÜNCE- GÜLFEM- GÜNEŞ- HÜRREM- HAZAL- HELİN-HERA- HAYAL- HAVİN – HİLAL- -ILGAZ- IRMAK- İZGİ-İDİL- İPEK- İNCİ- İLAYDA- İREM- JASMİN-JANSET- KÜBRA- KARACA- KIVILCIM- KAYRA-LİANA-LAL- MİRA- MAYA- MELİS-MAYIS-MİNA- MASAL- MARAL-MİNEL- MİRAY- NAZ- NEHİR- OYLUM- ÖYKÜ-ÖZGE- PELİN- PELİNSU- PERİ- SİMAY- SAVA- SU- SUDE-SUDENAZ- SARE- SELEN- SILA – SEDA- ŞİMAL- TUANA-TUBA- YAREN- YAĞMUR- YAZMİRA-ZEYNEP -ZÜLAL

]]>
Mon, 03 Apr 2017 06:39:24 +0000 ]]> ]]>
Ten Uyumu Mazeret mi Gerçek mi? ]]> Bilim insanları işi gücü bıraktılar, tenlerinizin uyuşup uyuşmadığını açıklamaya koyuldular...

Evrende hayat var mı? Okyanusların dibinde neler saklı? Zamanda yolculuk, dördüncü boyut mümkün mü?

Uzaylılarla kontakt kurulması, Stephen Hawking'in de değindiği gibi tehlikeli bir şey midir? Elon Musk'ın uyardığı gibi, bizleri yakın gelecekte bir insan-robot savaşı tehlikesi mi bekliyor? Dünyaya, insanlığa dönelim: Nefes almadan yaşamak mümkün mü örneğin? Biraz daha basit ilerleyelim: Kanserle savaşan besinler nelerdir?

Ama yok... Tüm bunların yanında, bilim insanlarının önemli bir bölümü de diğer canlılar için çiftleşmek, üremek gibi kelimelerle andığımız şeyle; iş insanlığa gelince aşk yapmak, seks ve tonla küfürlü sözcükle; hem romantik, hem iddialı, zaman zaman da komik ifadelerle isimlendirdiğimiz şeyle ilgilenmek zorunda.

Çünkü varoluşumuzun başlangıcı, çünkü kafamızı en çok kurcalayan kavram bu, değil mi?

Mesela ten uyumu... Gerçek mi?

Madem bilim insanları ten uyumunu açıklamak, bilimsel gerçeklerle bu deyişin altını doldurmak amacına yöneldiler, bize de daha fazla eleştirmek düşmez artık... Bakalım neler demişler;

Öncelikle nereden çıktığı belli olmayan, bir şekilde tüm dünyada var olan bir kavram.

İlk olarak hangi milletin hangi atası, hangi kültüre mensup bir yüksek zekalı bu kavramı ortaya atmış, bilinmiyor... Ancak neredeyse tüm dillerde ten uyumuna karşılık gelen deyişler mevcut. Örneğin İngilizler ''Birds of a feather flock together'' (Aynı tüyün kuşları birbirine yapışır) diyorlar... Almanlar ''Jeder topf hat einen deckel'' diyorlar, bizdeki ''Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş'' atasözüyle aynı anlamda, einen.

Bilim insanları da bu yaygın inanışı araştırıyorlar tabii, araştırıyorlar ama henüz ruh eşi, ten uyumu gibi kavramlara bilimsel açıklamalar yapabilmiş değiller.

Ki aşk dediğiniz ne ki!? Aslında tüm mevzu hormonlarımızda, sinir hücrelerimizde olup bitiyor.

Arizona Üniversitesi Nöroloji Departmanı başkanlığı görevini yürüten Dr. David M. Labiner aşık olduğumuzda, cinsel arzularımız arttığında beynimizde ve salgılanan hormonlarda değişiklikler yaşandığını doğruluyor. Ancak ten uyumu dediğimiz şey bir anlık değildir, bildiğimiz kadarıyla uzunca süren bir uyum söz konusu olmalı, değil mi ama?

İşte bu noktada Power of Pleasure (Zevkin Gücü) kitabının yazarı Dr. Kristen Mark devreye giriyor.

Dr. Kristen Mark, beyindeki ve hormonlardaki aktiviteleri incelediğimizde hangi özelliklere sahip insanların bizi heyecanlandırdığının anlaşılabileceğini doğruluyor, ancak ona göre işin uzunca bir süre incelenmesi gereken bir de sosyolojik boyutu var. Çünkü beyin, arzuladığı bir kişi hakkında aralıksız olarak ve aynı düzeyde elektrik üretmiyor, feromonlar da (aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen, insanlarda daha çok eşeysel davranışları kontrol eden hormon) zaman zaman normal seviyelere düşüyor.

Bu yüzden ten uyumu hakkında kesin yargılara varabilmek için, nörolojinin yanı sıra kişisel deneyimlerin, yalnızca fiziksel değişimlerin değil aynı zamanda duygu değişimlerinin de incelenmesi gerek.

Ten uyumuna getirilmiş en makul açıklama Dr. Helen Fisher'dan gelmiş:

Attraction and Attachment in Mammalian Reproduction (Memeli Üremesinde Etkilenme ve Bağlılık) isimli kitabın yazarı Dr. Helen Fisher'a göre, norepinefrin isimli sinir iletkeni, çekici bulduğumuz kişinin hafızamızda kalmasını sağlıyor, -ki bize göre bu uzun süreli ten uyumu üzerine yapılmış, gayet makul bir çıkarım.

Dr. Fisher'a araştırmalarına göre bu olayla ilgilenen bir dizi sinir iletkeni ve hormon daha var:

 • Örneğin Feniletilamin. Bu sinir iletkeni, aşık olan kişilerin beyinlerinde daha yüksek seviyelerde elektrik akımına yol açıyor.

 • Vasopressin isimli hormon ise kişinin bütün dikkatini eşine yönetmesini, bir anlamda sadakati sağlıyor.

 • Oksitosin hormonu, partnerlerin birbirlerine dokunmayı arzulamalarını sağlıyor.

Tüm bu sinir iletkenleri ve hormonlar bir arada çalıştıklarında etkilendiğiniz kişiyi gördüğünüz, sesini duyduğunuz, ona dokunduğunuz ve tahrik olduğunuz an vücut ısınız artıyor, ter bezleriniz harekete geçiyor, sadece burnun derinlerinde saklı afrodizyak algılama bölgeleri tarafından anlaşılan ince bir koku salgılıyorsunuz.

İşte tüm bunların güçlü çalışması da ten uyumu anlamına geliyor.

Bilimsel olarak güç bela da olsa açıkladığımıza göre, artık son soru: Ten uyumu olmadan da güçlü ilişki yaşanabilir mi?

Cevabı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı - cinsel terapist Operatör Doktor Gökçen Erdoğan'dan: ''Ten uyumu bir ilişkinin olmazsa olmazı değil ama mükemmel bir ilişki için önemli bir girizgah.''

Dr. Gökçen Erdoğan, bu yönü geliştirmek isteyen çiftlere seanslar uyguluyor. Bu seanslarla ilgili cümleleri şöyle; ''Ten uyumunun yakalanmasıyla beynimizin salgıladığı maddeyi istediğimiz anda ortaya çıkaramayız, ancak nitelikli bir beraberlik yaşanması için çaba sarf ederek, yol aldığımız hastalarımız var. İkiliye aşk ve ilişki konusunda aynı kelimelerle konuşmayı, duygulara aynı anlamı yüklemeyi öğretiyoruz ve lişkilerini yeniden keşfetmeleri konusunda katkıda bulunuyoruz.''

Yani Dr. Kristen Mark haklı, olay yalnızca beyinde ve hormonlarda değil, sosyal ilişkilerde, kişisel deneyimlerde de bağlanıyor, çözümleniyor...

Kaynaklar: Cosmopolitanturkiye.com, Milliyet.com.tr & Wikipedia.org

]]>
Mon, 03 Apr 2017 06:22:17 +0000 ]]> ]]>
GELİNLİK YAKA STİLLERİ ]]> En uygun yaka stilini belirlemeye sıra geldiğinde, tarzınıza bağlı olarak bir çok seçenek karşınıza çıkar. Derin bir V-yaka yada yuvarlak yaka feminen bir görüntü verirken yüksek yada kayık yaka daha sofistike bir görüntü verir. Her bir farklı yaka stili gelinliğinizin bütün görüntüsünü değiştireceğinden tüm seçenekleri bilmenizde yarar vardır. Bu bölüm kısaca gelinliğiniz için seçebileceğiniz temel yaka stillerini, vücut tiplerine göre uygun seçenekleri ve farklı yaka stillerinin gelinliğinizin genel görüntüsünü nasıl etkilediğini özetler.

KAYIK YAKA GELİNLİK

Kayak yaka her iki omuzu kenarlarından birbirlerine bağlar. Kürek kemiklerini açıkta bırakak uzun zarif bir yaka oluşturur. Bu zarif dizayn her uzunluktaki kol boyu ile uyumludur. Boyna ve kürek kemiklerine dikkati çektiğinden büyük göğüs yapısına sahip gelinler için uygundur.

KOLSUZ YAKA GELİNLİK

İki askı boynun arkasında birleşir. Çeşitli varyasyonları vardır; kare yaka ile askılar düz bir şekilde boyunda birleşebilir yada V- yaka kullanılarak daha seksi bir hava verilebilir. Bu modelde dikkatler omuzlara ve boyna çekileceğinden güzel bir ten rengine sahip bayanlar tarafından tercih edilmelidir. Doğası gereği kolu olan modellere uygun değildir. Balo tipi gelinlikten kılıf tipi gelinliğe kadar her tür gelinlik stili için uygundur. Geniş omuzlu gelinlere önerilir ancak dar omuzlu minyon tipli gelinlere önerilmez.

DİK YAKA GELİNLİK

Dik yaka, tüm boyun boyunca yada boynun hemen altından başlayarak bütün göğsü kaplar. Dik yaka gelinliğinize zarif ve resmi bir hava katar. Bu yaka modelinin bir çok varyasyonu vardır; göğüs kısmında küçük bir pencere açılabilir. Straplez yakanın üst kısmına dantel yada transparan kullanılarak yaratılacak ilüzyon ile seksi ve parıldayan bir dik yaka modeli oluşturulabilir. Dik yaka her kol uzunluğu ile uyumlu olduğunda her tür modele uygulanabilir.

HAVUZ YAKA GELİNLİK

Havuz yaka elbiseler omuz başınızı çevreleyerek, kolunuzun üst tarafına kadar iner. Uzun kol uygulanabilse de kolsuz olarak tasarlandığında çok zarif bir görüntü verir. Straplez gibi yakayı açıkta bırakır fakat daha kapalı bir modeldir. Kalın kollara sahip gelinlere önerilmez kum saati tipinde bayanlara önerilir.

YUVARLAK YAKA GELİNLİK

Yaka, omuzlardan aşağıya doğru U şeklinde bir yay çizer. V-yakaya benzer şekilde yuvarlak yaka da rahat edebilceğiniz dereceye kadar göğüs kısmı açıkta bırakılabilir. Her kol uzunluğu ile uyumlu olduğundan her tür modele uygulanabilir. Hemen hemen her vücut tipi için uygundur.

KARE YAKA GELİNLİK

Kare yaka modelinde enine düz bir göğüs çizgisi, doksan derecelik bir açıyla askıya bağlanır. Yakanın keskin ve temiz hatları her tür elbise türünde zarif bir görüntü verir. Her tür modele uygulanabilir, askılar kolsuz olabilir yada her kol boyu uygulanabilir. Bu model her gelin adayı için uygundur.

STRAPLEZ YAKA GELİNLİK

Straplez yaka koltuk altından başlar ve askılarla desteklenmeden devam eder. Bu klasik görüntü hafifçe yukarı yada aşağı doğru yay çizerek istediğiniz şekilde tasarlanabilir. Göğsün üst kısmıdan başlayarak tüm omuzları ve kolları açıkta bırakan bu model en çok güzel bir ten rengine sahip gelinlere yakışır. Kalın kollara ve küçük göğüslere sahip gelinlere önerilmez.

KALP YAKA GELİNLİK

Kalp yaka ismini, her bir göğsü yay şeklinde çevreleyen ve birbirine V şeklinde bağlanarak kalp biçiminde görüntü veren şeklinden alır. Çoğunlukla straples olarak tasarlansa da çeşitli uzunluktaki kol boyları ile de tasarlanır. Büyük göğüslü gelinlere ve kum saati vücut tipine sahip gelinlere daha çok yakışır.

V YAKA GELİNLİK

V yakada, yaka iki omuz arasından aşağıya V şeklinde iner. Dekoltenin ne kadar açık olmasını istediğinize göre derin yada dar olabilir. V yaka hem küçük hemde büyük göğüslü hanımlar için uygundur. Kapalı bir V yaka büyük göğüsleri saklar va aynı zamanda onlara kadınsı bir görüntü verir. Küçük göğüslü gelinler ise daha derin yada geniş bir V yaka tercih ederek büyük göğüs iluzyonu yaratırlar. V yaka gelinlik her türlü kol boyu ile uyumludur.

]]>
Thu, 30 Mar 2017 14:41:00 +0000 ]]> ]]>